Historia książki i druku

Tajemnicze zniknięcie Agathy Christie

Agatha Christie

Agatha Christie to bezspornie „Królowa detektywów”. Damę, która napisała i opublikowała 93 książki i 17 sztuk, w tym 6 powieści romantycznych (pod pseudonimem Mary Westmecott) inaczej nazywać nawet nie wypada. Jej prace zostały przetłumaczone na 103 języki, dzięki czemu wyprzedziła nawet Williama Szekspira. Oprócz belgijskiego detektywa Herkulesa Poirota i upartej angielskiej starej panny Jane Marple, na liście jej najbardziej znanych postaci znajduje się tajemniczy pułkownik Reis i małżeństwa detektywów Tuppence i Tommy Beresford.

W jednym z wywiadów Agatha Christie powiedziała nawet: „Jestem po prostu fantastyczną linią potokową do produkcji parówek”, odnosząc się do szybkości, z jaką powstają jej książki. Jednocześnie miłość czytelników na całym świecie świadczy o jakości jej twórczości literackiej: do dziś na świecie sprzedano ponad dwa miliardy jej książek.

Jednak największa tajemnica związana z „królową detektywów” leży nie w jej powieściach, ale w jej biografii: w grudniu 1926 r. 36-letnia autorka zniknęła na 11 dni. Policja znalazła samochód, a w nim tylko jej płaszcz. Scotland Yard podejrzewał, że Agatha Christie, która właśnie zasłynęła z powieści kryminalnej Zabójstwo Rogera Ackroyda  (ang. The Murder of Roger Ackroyd) może stać się ofiarą potwornej zbrodni. Ale jej mąż, pilot Royal Flight Corps Archibald Christie, miał solidne alibi: gdy żona zniknęła, on był ze swoją kochanką.

W poszukiwaniu pisarki udział wzięły setki wolontariuszy, w tym nie mniej słynny Arthur Conan Doyle, który z jakiegoś powodu nie zastosował metody dedukcyjnej, ale po prostu wziął rękawiczkę A. Christy o zaniósł ją jasnowidzowi.

Policja poszukuje Agathy Christie, 6 grudnia 1926 r.

Według informacji jednego z kelnerów policja odnalazła pisarkę w pewnym spa w Yorkshire, gdzie ta zameldowała się pod nazwiskiem kochanki męża. Początkowo Agata udawała, że ​​nic nie pamięta, ale po wielu, wielu latach przyznała, że zdarzenie to wymyśliła, aby skłonić męża do powrotu. Z planu jednak nic nie wyszło, państwo Christie po 2 latach rozwiedli się.

Nawiasem mówiąc, w 1979 roku ukazał się film „Agatha”, w którym słynni brytyjscy aktorzy Vanessa Redgrave i Timothy Dalton odegrali role małżonków Christie w tej tajemniczej historii.

(gp)

Dodaj komentarz