Analizy/podsumowania Rynek księgarski za granicą Rynek za granicą

Niemiecki handel książkami powoli nadrabia zaległości

Po dwu miesiącach, podczas których księgarnie w Niemczech były zamknięte, w maju powróciła pewna normalność. BranchenMonitor Buch des Börsenvereins podaje, że w porównaniu do kwietnia br. sprzedaż książek była mniejsza 2,2 procent we wszystkich kanałach sprzedaży. Przez pierwsze pięć miesięcy roku sprzedaż spadła o 11,9 procent w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego.

Maj był nieco gorszy w detalicznym handlu książkami: tutaj sprzedaż w maju była o 6,0 procent niższa niż w analogicznym okresie roku ubiegłego (sprzedaż gotówkowa). Natomiast spadek sprzedaży liczony od początku roku zmniejszył się z minus 20,3 procent na koniec marca do minus 17,5 procent na koniec maja.

Pod względem asortymentu książki dla dzieci i młodzieży odnotowały wyraźny wzrost (plus 12,5 procent). W kategorii powieść sprzedaż ledwo osiągnęła poziom z kwietnia (minus 0,1 procenta), poradniki sprzedawały się nieco lepiej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku (plus 0,2 procent), podczas gdy spadło zainteresowanie non-fiction – minus 6,7 procent. Podobnie jak w poprzednich miesiącach kryzysu, sprzedaż książek podróżniczych spadł najbardziej (minus 38,6 procent). Spadek odnotowały również książki z gatunku sztuka, muzyka (minus 4,7 procent). Oceniając pierwsze pięć miesięcy 2020 r., książki dla dzieci i młodzieży utrzymały swój poziom sprzedaży z ubiegłego, z innych grupy odnotowały znaczny spadek.

Duże spadki w porównaniu do maja roku ubiegłego odnotowały też audiobooki (minus 17,3 procent) oraz kalendarze (minus 32,0 procent) i mapy.
(źródło BuchMarkt)

Dodaj komentarz