Rynek wydawniczy Rynek za granicą

Friedenspreis des Deutschen Buchhandels 2020 dla Prezydenta Republiki Federalnej Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera

Prezydent Republiki Federalnych Niemiec Frank-Walter Steinmeier został uhonorowany Friedenspreis des Deutschen Buchhandels (Pokojową Nagrodą Niemieckiego Księgarstwa). Ceremonia wręczenia nagrody odbędzie się podczas Targów Książki we Frankfurcie w niedzielę 18 października 2020 r. w Paulskirche we Frankfurcie (10:45) i będzie transmitowana na żywo przez ARD.

Frank-Walter Steinmeier, urodzony w Detmold w 1956 r., jest 12. Prezydentem Republiki Federalnej Niemiec od 2017 r. Doktor nauk prawnych i politolog, W latach 1999-2005 szef Urzędu Kanclerza Federalnego. W latach 2005-9 federalny minister spraw zagranicznych, a od 2007 również wicekanclerz. Dwa lata później został wybrany do Bundestagu (przewodniczący frakcji SPD. Od 2013 roku ponownie pełnił funkcję federalnego ministra spraw zagranicznych, aż do wyboru na stanowisko prezydenta państwa w 2017 roku.

W informacji prasowej podkreśla się, że Steinmeier zawsze był i jest promotorem dialogu między polityką a kulturą i jako zapalony czytelnik również na tym stanowisku związany jest z literaturą i sztuką. Zapewnienie liberalnej demokracji, potwierdzenie spójności demokratycznej i społecznej oraz zacieśnienie współpracy międzynarodowej to dla niego główne sprawy. Jako Prezydent Federalny jest także patronem konkursu czytelniczego niemieckiego handlu książek.

(źródło BuchMarkt, zdjęcie: oficjalny portret Franka Waltera Steinmeiera)

Dodaj komentarz