Organizacje branżowe Rynek wydawniczy

Białoruś: europejscy pisarze wzywają Unię Europejską do reakcji

W związku z napięta sytuacją na Białorusi Europejska Rada Pisarzy (European Writers’ Council, EWC) wydała oświadczenie, w którym potępia brutalne i systematyczne tłumienie demonstracji kwestionujących wyniki wyborów oraz autokratyczną władzę Prezydenta Białorusi.

Jesteśmy w stałym kontakcie ze Związkiem Pisarzy Białoruskich, członkiem Federacji – mówi prezes Rady Nina George. A wiadomości, które otrzymujemy, są bardzo niepokojące. Otrzymaliśmy informacje z niezależnych źródeł dot. przypadków przemocy stosowanej przez policję i nieludzkiego traktowania aresztowanych ludzi w więzieniach, tortur psychicznych, znęcania się i gwałtu.

Według Pani prezes, te nadużycia są kierowane przeciwko każdej osobie krytycznej wobec reżimu, jego metod lub wyników ostatnich wyborów prezydenckich. Pilnie zwracamy się do rządów Unii Europejskiej, aby nie milczały – nawołuje Nina George.

Z kolei Związek Pisarzy Białoruskich apeluje, by mówić o sytuacji na Białorusi, pisać o tragicznej sytuacji, której doświadczamy, i poprosić szefów rządów waszych krajów o reakcję (…)  Białoruś jest częścią Europy.

Nie zostawiajmy ludzi samych w ich walce o budowę demokratycznego społeczeństwa. Musimy sięgnąć po nasze najbardziej demokratyczne narzędzie: nasze słowo – podsumowuje Nina George.


EWC jest federacją stowarzyszeń twórców. Reprezentuje ponad 150 tys. pisarzy i tłumaczy z 60 stowarzyszeń w 34 krajach europejskich. Jest uznawana przez Unię Europejską , UNESCO i WIPO.

(źródło ActuaLitte)

Dodaj komentarz