Konkursy Konkursy zagraniczne

Maggie O’Farrell laureatką tegorocznej 25. Women’s Prize for Fiction

Laureatką tegorocznej 25. Women’s Prize for Fiction została Maggie O’Farrell za powieść Hamnet.

Maggie O’Farrell urodziła się w Irlandii Północnej, a wychowała w Walii i Szkocji. Pracowała jako dziennikarka w Hongkongu oraz jako zastępca redaktora literackiego niedzielnego wydania „The Independent”. Uczyła też na kursie twórczego pisania. Jest żoną powieściopisarza Williama Sutcliffe’a, którego poznała w Emmanuel College w Cambridge. Mieszkają w Edynburgu. W 2005 dostała nagrodę Somerset Maugham Award za powieść Ten dystans między nami.

Pewnego letniego dnia 1596 roku młoda dziewczyna ze Stratford-upon-Avon kładzie się do łóżka z gorączką. Jej brat bliźniak Hamnet wszędzie szuka pomocy. Dlaczego nikogo nie ma w domu?
Ich matka, Agnes, jest daleko w ogrodzie, ojciec pracuje w Londynie. Rodzice nie mogą przypuszczać, że jedno z dzieci nie przeżyje tygodnia.

Hamnet to powieść opowieść o więzi między bliźniakami i małżeństwie zepchniętym na krawędź z powody utraty dziecka. To wspomnienie o chłopcu, o którym prawie zapomniano, ale którego imieniem została nazwana jedna z najbardziej znanych sztuk, jakie kiedykolwiek napisano – Hamlet [w XV wieki imiona Hamnet i Hamlet były zbieżne).


Women’s Prize for Fiction to jedna z najbardziej prestiżowych brytyjskich nagród literackich przyznawana corocznie za powieść anglojęzyczną z ostatniego roku, opublikowaną przez kobietę bez względu na jej obywatelstwo (w latach 1996–2012 nagroda nosiła nazwę Orange Prize, a w latach 2014–2017 Baileys Women’s Prize for Fiction). Inspiracją do powstania nagrody był brak kobiet wśród nominowanych do The Man Booker Prize for Fiction w 1992, co nie odzwierciedlało realiów rynku wydawniczego.

Zwyciężczyni otrzymuje czek na 30 tys. funtów oraz Bessie – wykonaną przez artystkę Grizel Nivel rzeźbę z brązu.
(info wg Wikipedia, Amazon, Women’s Prize for Fiction, zdjęcie: Tim Duncan)

Dodaj komentarz