Książka o ludzkiej seksualności, mitach i tradycjach z tym związanych. O tym jak przez wieki zabezpieczano się przed niechcianą ciążą i jakie dylematy w tym zakresie niesie nam obecny czas. Książka napisana ciekawie i dowcipnie, do czego nas już przyzwyczaiła autorka takich hitów, jak Metryka nocnika i Wstydliwa historia majtek. To kolejna jej książka i wydana z równą klasą, jak poprzednie.
Po raz kolejny Iwona Wierzba, w tym momencie jako wydawca, poprosiła do współpracy Mariannę Sztymę, znakomitą ilustratorkę i typografa. Powstał książka oszczędna w wymowie graficznej, z piękną czerwienią w tekście i w czarno-białych (choć budowanych w pełnego koloru) tonowanych ilustracjach. Ktoś napisał, że “oszczędna w barwy grafika nawiązuje do znanych dzieł sztuki antycznej” – co do tego, to nie jestem pewien, ale że idealnie uzupełnia tekst, nie narzucając się zbytnio, że pasuje do książki, to fakt.
Pięknie wykreślone marginesy, kontrast lekko kremowego papieru (Alto Blanc) z czernią, szarością i czerwienią to niewątpliwe plusy książki, czyniące wspólnie z ilustracjami małe (choć nie tak bardzo małe – książka ma 384 strony) dziełko sztuki edytorskiej. Tu należy dodać, że użyty do druku papier to nagroda za zwycięstwo w ubiegłorocznym Konkursie Edycja – za wspaniałe i przejmujące Kto ukradł jutro? Czyli dlaczego nic nie jest jak z obrazka?!
JAK SOBIE POCZYNAMY. HISTORIA RÓŻNYCH KONCEPCJI i ANTYKONCEPCJI
wydawca: Wydawnictwo Albus
autor: Iwona Wierzba
ilustracje i opracowanie graficzne: Marianna Sztyma
skład: Wiesław Wiszowaty
druk i oprawa: Zakład Poligraficzny Moś i Łuczak sp.j., Poznań
Zobacz wszystkie nadsyłane książki:
Andrzej Palacz (ur.1957), redaktor naczelny magazynu ,,Wydawca” i portalu wydawca.com.pl, wydawca książek (literatura historyczna), dziennikarz branżowy, tłumacz, autor książki “Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari”. Wykładowca edytorstwa i poligrafii na Podyplomowych Studiach Polityki Wydawniczej i Księgarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Moskiewskiego Instytutu Poligrafii.