Konkursy Konkursy zagraniczne

Olga Tokarczuk z nagrodą „La storia in un romanzo” Crédit Agricole FriulAdria

W sobotę 18 września Olga Tokarczuk została wyróżniona nagrodą „La storia in un romanzo” Crédit Agricole FriulAdria. Nagroda wręczana jest na włoskim festiwalu książki Pordenonelegge. Nagrodę Jury przyznało: “za niekonwencjonalne powieści potrafiące zachęcić do podróży, które są częścią naszego życia, literaturę, która ożywia i przemienia. Jej proza, poruszająca takie zagadnienia jak szaleństwo, feminizm, niesprawiedliwość wobec marginalizowanych, uczy nas, że „zmiana jest zawsze szlachetniejsza niż stabilność”.

Nagrodę „La storia in un romanzo 2020” przyznawana jest od 13 lat dla najlepszych twórców współczesnej prozy przez środowiska pisarzy i dziennikarzy.

Olga Tokarczuk mówiła: „Jestem szczęśliwa dlatego, że ta nagroda pokazuje, że literatura działa. To co napisałam wiele kilometrów stad, w lasach na północy Polski, nagle jest rozumiane docenione na południu we Włoszech i czytelnicy są wstanie zrozumieć to co próbowałam wyrazić w sowim języku innym niż wasz. Dziękuję wszystkim tłumaczom świata, że potrafią, niczym posłannicy Hermesa, przewodzić, przekazywać informacje z jednego języka, jednej kultury na druga.

Pordenonelegge.it, festa del libro con gli autori (Pordenonelegge.it – ​​Święto książki z autorami), znana po prostu jako Pordenonelegge, to festiwal książki odbywający się od 2000 roku w mieście Pordenone na północy Włoch. Jego organizacją zajmuje się obecnie fundacja Pordenonelegge.it. Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Italii.

Ze względu na pandemię tegoroczna edycja przebiegała nietypowo, z ograniczoną liczą gości w Teatrze Verdiego, gdzie odbywały się główne wydarzenia Festiwalu, ogromną liczbą transmisji wydarzeń on-line, wsparciem telewizji RAI.

(źródło i fot. Pordenonelegge.it)

Dodaj komentarz