Konkursy Konkursy literackie

Legnicka Książka Roku 2019 wręczona

W środę 13 września w Muzeum Miedzi w Legnicy odbył się finał konkursu „Legnicka Książka Roku 2019”; Wręczone zostały nominacje oraz ogłoszona książka laureatka.

Ze względu na reżim sanitarny z powodu COVID-19 liczba gości została ograniczona – podczas uroczystości byli tylko organizatorzy, zaproszeni goście oraz autorzy nominowanych wydawnictw. Uroczystość można było śledzić na bieżąco na kanałach internetowych organizatorów Konkursu oraz Urzędu Miasta.

Kapituła nominowała do Tytułu Legnicka Książka Roku 2019 następujące wydawnictwa:

  • Konrad Byś, Marek Żak Zarys dziejów kolei w Legnicy (Muzeum Miedzi)
  • Monika B. Janowska Mało brakowało (Wydawnictwo Lucky)
  • Zbigniew Kraska, Mirosław Ratajczak, Janina Stasiak: Tutor: Bronisław Chyła: malarz, mistrz, mentor (Galeria Sztuki w Legnicy)
  • Przygody skarpetek napisane przez dzieci z klasy 2b Szkoły Podstawowej nr 4 im. Wł. Puchalskiego w Legnicy, opieka B. Scharfenstein-Kapuścińska (Szkoła Podstawowa nr 4)
  • Karolina Kuszyk Poniemieckie (Czarne)
  • Zapomniane obrazy: Łemkowszczyzna w fotografiach Johna Masleya z lat 1923 i 1938 , wybór i oprac. zdjęć, teksty wstępne i red. J. Starzyński (Łemkowski Zespół Pieśni i Tańca Kyczera)

Zwyciężczynią dziesiątej edycji za rok 2019 została Karolina Kuszyk, autorka książki Poniemieckie (Czarne).


Konkurs Legnicka Książka Roku organizowany jest pod patronatem prezydenta Tadeusza Krzakowskiego przez Muzeum Miedzi oraz Legnicką Biblioteką Publiczną.

Ideą przedsięwzięcia jest promocja szeroko pojętych „wydawnictw legnickich”, publiczne przedstawienie najwartościowszych książek, które ukazały się w danym roku. Informacje o ukazujących się książkach gromadzą organizatorzy – Legnicka Biblioteka Publiczna i Muzeum Miedzi w Legnicy. Oni też przedkładają je do wglądu, wraz z wykazem, Kapitule LKR. Ocenie poddawane są książki związane treściowo z Legnicą, bądź napisane przez autora pochodzącego lub mieszkającego w Legnicy, bądź wydane w Legnicy.

(źródło Legnicka Biblioteka Publiczna)

One thought on “Legnicka Książka Roku 2019 wręczona

Dodaj komentarz