Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (16-28.09 2020)

A oto cieszące się największą popularnością w drugiej połowie września książki z oferty hurtowni Motyle Książkowe. Wśród  nich  cztery nowości, jeden powrót na listę, dwie utrzymały swe miejsca, trzy je zmieniły.


Pierwsze miejsce niepodzielne od sierpnia zajmuje Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa. Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa).

Łukasz Wierzbicki chyba jako pierwsze przypomniał historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM tak o o tej opowieści napisała: Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Z trzeciego na drugie awansował poradnik dla ogrodników i miłośników kwiatów – Szkoła cięcia pań Alicji i Lucyny Grabowskich (Wydawnictwo Szarotka).


Trzecie miejsce (awans z piątego) zajął kolejny poradnik Mój szef Melissy Dorwood (wyd. Melissa Dorwood) – romans biurowy, który rozpali zmysły czytelników, rozmiękczy serce i rozbawi do łez.


Z drugiego miejsce spadł na czwarte poradnik  Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym Dariusza Kulmana (wyd. Elimat)


Na piątym miejscu pierwsza nowość tej listy – podręcznik Polski krok po kroku (poziom A1). Opracowała go czwórka autorów: Iwona Stempek, Anna Stelmach, Sylwia Dawidek, Aneta Szymkiewicz, a wydały Glossa.

Podręcznik krok po kroku wprowadza rozpoczynającego naukę studenta w tajniki polskiej mowy. Napisany wyłącznie po polsku, by od razu zanurzyć go w nowym języku. Przemyślana konstrukcja dialogów i tekstów, których bohaterowie wyjaśniają poszczególne słowa i zwroty, a także świetna grafika ilustrująca teksty i ćwiczenia sprawiają, że uczący się szybko podejmuje wyzwanie posługiwania się na zajęciach wyłącznie językiem polskim. Wprowadzane w kontekście zagadnienia gramatyczne, przejrzyste i usystematyzowane tabele oraz różnorodność ćwiczeń pozwolą studentowi oswoić niełatwą gramatykę polską w praktyce. Zamiast żmudnych odmian – propozycje dialogów i zadań komunikacyjnych.

Książka zawiera ponad 200 minuty nagrań w formacie mp3 (do pobrania na e-polish.eu)


Na szóstym miejscy druga nowość – Maturalne tablice matematyczne (praca zbiorowa, wyd. Elitmat).

Zestaw wzorów matematycznych został przygotowany dla potrzeb egzaminu maturalnego z matematyki. Zawiera wzory przydatne do rozwiązania zadań z wszystkich działów matematyki, dlatego może służyć zdającym nie tylko podczas egzaminu, ale i w czasie przygotowań do matury. Zestaw ten został opracowany w Centralnej Komisji Egzaminacyjnej we współpracy z pracownikami wyższych uczelni oraz w konsultacji z ekspertami z okręgowych komisji egzaminacyjnych.


Na siódmym Cukierku, ty mały łobuzie Waldemara Cichonia (Wydawnictwo Żwakowskie).

Kim jest Cukierek? To mały kotek, który właśnie trafił do swojej nowej rodziny, opuszczając mamę Landrynkę i rodzeństwo – Chałkę i Precelka. Książka Cukierku, Ty łobuzie! to początek przygód pręgowanego kociaka, który sprawia rodzinie Marcela mnóstwo kłopotów swoimi harcami, ale staje się również najukochańszym domowym pupilem. Bestsellerowa seria tyskiego autora Waldemara Cichonia z ilustracjami Dariusza Wanata opowiada o bardzo ważnej dla dziecka przyjaźni z jego ukochanym zwierzątkiem i jego perypetiach.


Na liste wracają, na miejsce ósme, Nocniki Alony Frankiel (wyd. Nisza): Nocnik nad nocnikami dla chłopców i Nocnik nad nocnikami dla dziewczynek.

Dzieciaki uwielbiają tę książeczkę, z zapałem „czytają i bezboleśnie rozstają się z pampersami. Tak się dzieje w kilkunastu krajach, od Azji przez Europę, Afrykę po Stany Zjednoczone, gdzie Nocnik nad nocnikami trafił już do prawie pięciu milionów domów. Alona Frankel napisała i narysowała go kiedyś dla własnego synka, z miłością, humorem i bez pruderii. Od tamtej pory wydała 36 książek dla dzieci, zbiera za nie liczne laury. W 2005 opublikowała też autobiograficzną powieść dla dorosłych – o dzieciństwie w Polsce w czasie Holokaustu i w latach powojennych. Dziewczynka, wydana w Polsce dwa lata później, została uhonorowana Nagrodą Sapira, najwyższym izraelskim wyróżnieniem w dziedzinie literatury.


Na miejscu dziewiątym utrzymał się  Wierzyński. Sens ponad klęską. Biografia poety, praca Wojciecha Wencla
wydana przez Instytut Literatury.

Kazimierz Wierzyński, jeden z najwybitniejszych poetów polskich XX wieku (…), który ze szczytu powodzenia, obrotem spraw przerastających jednostkę, ale i skutkiem własnych wyborów spadł w nizinę obcości, odrzucenia, zmarginalizowania, nieledwie zapomnienia. Nie doczekał się aż do teraz mono- i biografii, które pokazałyby nie tylko poetę, ale i człowieka, i w dodatku uczyniły to zajmująco, dostępnie, poza jakimkolwiek metajęzykiem. Dobrze się stało, szczęśliwie nawet, że książkę o poecie napisał poeta, poeta dysponujący solidnym warsztatem nie tylko pisarskim, ale też literaturoznawczym. Książka pomyślana została jako cykl esejów biograficznych komponujących się w spójną całość. To „opowieść biograficzna” umieszczona w rozległym kontekście historycznym, społecznym, politycznym, w którym Autor porusza się ze swobodą erudyty, jest właśnie opowieścią do przeczytania, do odczucia.

Z recenzji wydawniczej dra hab. Krzysztofa Ćwiklińskiego.


Na miejscu dziesiątym ostania nowość listyProsta metoda jak skutecznie rzucić palenie Allena Carta (wyd. Betters).

Niemal każdy palacz papierosów doskonale wie, jak nałóg ten jest niezdrowy, jakie koszty powoduje i jakie negatywne konsekwencje za sobą niesie. Jednak mimo wszystko obawiamy się życia bez papierosa. Autor Prostej metody jak skutecznie rzucić palenie uświadamia, że palenie nie jest jedynym zajęciem, które sprawia przyjemność i pozwala się odprężyć. Używa logicznych argumentów, które pozwolą Ci zrozumieć, że mitem jest przekonanie, iż palenie łagodzi stres i jest sposobem na lepszą koncentrację. Z tą książką łatwiej uwolnisz się z nikotynowej pułapki!


Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

Dodaj komentarz