Drukarnie Poligrafia

OSDW Azymut pierwszym w Polsce użytkownikiem linii do oprawy zeszytowej Duplo iSaddle Pro z cyfrowym podajnikiem DSF-6000

Minione miesiące oznaczały dla drukarni cyfrowej, działającej w ramach OSDW Azymut, czas wzmożonych inwestycji w rozwiązania sprzętowe i software’owe. Wśród tych pierwszych jednym z kluczowych była linia do oprawy zeszytowej iSaddle Pro firmy Duplo, wyposażona w podajnik DSF-6000. To pierwsza tego typu konfiguracja tego rozwiązania w Polsce i jedna z pierwszych w tej części Europy. Inwestycja pozwoliła drukarni znacząco zwiększyć swoje możliwości w zakresie oprawy zeszytowej prac wykonywanych tu w technologii druku cyfrowego.

Do czasu inwestycji w rozwiązanie Duplo ich udział w naszej produkcji dziełowej był bliski zeru – przyznaje Maciej Szymański, dyrektor drukarni. – Jednak zakup i wdrożenie profesjonalnej, zautomatyzowanej linii do oprawy zeszytowej był jednym z naszych priorytetów i kluczowych punktów przyjętego jakiś czas temu planu inwestycyjnego. Docelowo zakładamy, że prace oprawiane w tej technologii, zarówno na własne potrzeby firm wchodzących w składy Grupy PWN, jak też wykonywane dla klientów zewnętrznych, będą stanowić ok. 25% całej produkcji. Obecnie – z uwagi na bardzo specyficzny rok, którego drugi i trzeci kwartał przebiegały pod znakiem obostrzeń związanych z pandemią – wykonujemy w niej kilkanaście tysięcy zeszytów miesięcznie…

Cyfrowy system Duplo 600iPro z podajnikiem DSF-6000

System iSaddle Pro to zaawansowana linia do oprawy zeszytowej, wyposażona w podajnik cyfrowy DSF-6000, oferująca prędkość podawania do 600 arkuszy/minutę, o bardzo zróżnicowanej gramaturze (od 64 do 300 g/m2).

Zakup linii Duplo był jednym z elementów kompleksowego planu inwestycyjnego, obejmującego – poza linią do oprawy zeszytowej – także nową zwojową maszynę cyfrową, linię do produkcji bloków książkowych oraz rozwiązania w zakresie oprawy klejonej. Tym samym możemy zaoferować zarówno spółkom wchodzących w skład Grupy PWN, jak i klientom zewnętrznym, bardzo szerokie spektrum możliwości technologicznych – mówi Maciej Szymański. – Oprawa zeszytowa, wciąż niezwykle popularna wśród wydawców książkowych, zwłaszcza edukacyjnych, była o tyle istotna, że dotychczas realizowaliśmy ją wyłącznie w kontekście publikacji monochromatycznych. Po niedawnych inwestycjach, m.in. w system iSaddle Pro, odnotowaliśmy wręcz skokowy bo 150% wzrost książek pełnokolorowych. Gros z nich realizujemy na zamówienie Wydawnictwa Szkolnego PWN, ale odnotowujemy też rosnące zainteresowanie nimi ze strony klientów zewnętrznych, również zagranicznych.

Jak przyznaje dyrektor drukarni, plany w zakresie eksportu były bardzo ambitne, jednak nieco pokrzyżowała je sytuacja spowodowana pandemią: Do marca br. notowaliśmy tu systematyczne wzrosty, głównie na rynku niemieckim. Obecnie pracujemy nad odbudową i dalszym rozwojem naszej oferty eksportowej. Mamy nadzieję, że m.in. inwestycja w system Duplo znacząco nam w tym pomoże.

[źródło Poligraficzna Agencja Informacyjna, na zdjęciu (od lewej): dyr Maciej Szymański, Michał Moczulski (przedstawiciel firmy Duplo Polska)

Dodaj komentarz