Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe (1-12.10 2020)

Na listę hurtowni Motyle Książkowe za niepełną pierwszą połowę października trafiły dwie nowości, trzy wróciły na listę, tylko jedna zachowała swą pozycję, dwie awansowały, dwie  zaliczyły spadek. 


Pierwsze miejsce niepodzielne od sierpnia zajmuje Dziadek i niedźwiadek. Historia prawdziwa. Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa).

Łukasz Wierzbicki chyba jako pierwsze przypomniał historię niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa. Przebył z nimi cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch, brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii 2. Korpusu Polskiego. Elżbieta Olszewska, dyrektor programowy Fundacji ABC XXI CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM tak o o tej opowieści napisała: Wspaniała, ciepła opowieść o niedźwiedziu-żołnierzu, niezapomniana lekcja historii, która brzmi jak bajka. Gorąco polecam do rodzinnego i szkolnego wspólnego czytania.


Mój szef Melissy Dorwood (wyd. Melissa Dorwood awansował z trzeciego o jedno miejsce. Ten romans biurowy może rozpalić zmysły czytelników, rozmiękczyć serce i rozbawić do łez.


Na trzecie, o jedno miejsce, awansował poradnik  Jak zdać maturę z matematyki na poziomie podstawowym Dariusza Kulmana (wyd. Elimat)


Na listę (miejsce czwarte) po chwilowej nieobecności powróciła Masoneria polska 2020. Na rozdrożu historii (Wydawnictwo św. Tomasza z Akwinu).

Masoneria… to kolejna książka Stanisława Krajskiego, w której pod lupę autor wziął masonerię i jej działania nie tylko na terenie Polski, ale i innych krajów świata. Autor, analizując sposób dochodzenia do bogactwa, a w konsekwencji wpływania na światową politykę, takich finansowych potęg, jak rody Medyceuszy, Fuggerów czy Rothschildów, ujawnia mechanizmy rządzące światowym biznesem, który ma strategiczny wpływ na politykę poszczególnych państw.


Na piątym pierwsza nowość – Gramatyka na bardzo dobry Krzysztofa Gierymskiego (Agencja Wydawnicza Gram).

Niniejsze opracowanie adresowane jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy w celu coraz lepszego posługiwania się językiem ojczystym, pogłębiają swoje wiadomości z gramatyki języka polskiego.


Na szóste z miejsca drugiego spadła Szkoła cięcia pań Alicji i Lucyny Grabowskich (Wydawnictwo Szarotka) – poradnik dla ogrodników i miłośników kwiatów


Na siódmym druga nowość – Surviwal w mieście Selco Begovica – brutalna prawda o przemocy, śmierci i cierpieniu, którą musisz znać, by przetrwać w mieście. Prawdziwe przetrwanie (survival) nie jest romantyczne ani idealistyczne. Jest przepełnione przemocą, brudne i niesprawiedliwe.


Na ósme spada o jedno miejsce Cukierku, ty mały łobuzie Waldemara Cichonia (Wydawnictwo Żwakowskie).

Kim jest Cukierek? To mały kotek, który właśnie trafił do swojej nowej rodziny, opuszczając mamę Landrynkę i rodzeństwo – Chałkę i Precelka. Książka Cukierku, Ty łobuzie! to początek przygód pręgowanego kociaka, który sprawia rodzinie Marcela mnóstwo kłopotów swoimi harcami, ale staje się również najukochańszym domowym pupilem. Bestsellerowa seria tyskiego autora Waldemara Cichonia z ilustracjami Dariusza Wanata opowiada o bardzo ważnej dla dziecka przyjaźni z jego ukochanym zwierzątkiem i jego perypetiach.


Miejsca dziewiąte i dziesiąte to powroty. Pierwsze to Na obcej ziemi Izraela Joszuy Singera (Fame Art) – książkę znamy z listy drugiej połowy września.

Na obcej ziemi jest pierwszym polskim przekładem uważanych za mistrzowskie opowiadań autorstwa Izraela Joszuy Singera ilustrujących wielokulturowość ziem dawnej Rzeczypospolitej. Zbiór został wydany po raz pierwszy w Wilnie w 1925 roku. Zróżnicowany pod względem typów narracji, a także podejmowanych tematów – stanowi ewenement w ówczesnej literaturze jidysz, wykraczając poza ramy symbolicznego getta żydowskiego. Izrael Joszua Singer w doskonały literacko sposób prezentuje czytelnikowi mieszankę stylów, perspektyw, nacji, religii oraz złożony splot ludzkich losów.

Dodatkowym atutem książki jest jej wysoki poziom edytorski.


Listę zamka  Proroctwo królowej Saby, czyli proroctwo Michaldy (wyd. Amoryka). Ostatnio książkę odnotowaliśmy na liście w połowie lipca.

Pełny tytuł jest dość długi: Proroctwo królowej Saby czyli Przepowiednie Michaldy albo inaczej Mądra Rozmowa Królowej ze Saby z Królem Salomonem.
Królowa Saby, nosząca czasem miano trzynastej Sybilli, wspomniana jest w trzech starożytnych źródłach pisanych: Biblii, Koranie i Kebra Nagast czyli Chwale Królów Abisynii. W europejskiej tradycji przyjęło się nazywać ową królową Saby imieniem Michalda, Arabowie z kolei mówią o niej Bilkis, podczas gdy jej autentyczne abisyńskie imię brzmi Makeda. Proroctwo Michaldy opowiada między innymi o nadchodzących dniach ostatecznych, znakach końca świata i podje wskazówki jak je rozpoznać. Proroctwo jest poprzedzone obszernym wstępem wyjaśniającym co to są proroctwa, kim są prorocy.


Listę bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe zamieszczamy na naszym portalu już od pewnego czasu. Tu mała uwaga: ze względu na charakter hurtowni – obsługa głównie małych, niezależnych i często niszowych wydawnictw – pokazywane na niej książki zdecydowanie różnią się od tytułów zajmujących czołowe miejsca na innych listach – choćby zamieszczanej przez nas listy sieci  BookBook. Stąd pomysł ich prezentacji. 

(źródła – m.in. strony internetowe wydawnictw)

Dodaj komentarz