Tym razem swoimi książkami chwalą się: Centrum Architektury, Fundacja Oratio Recta oraz Wydawnictwo Bernardinum.
Centrum Architektury nadesłało niewielką (A-5, 88 stron) , ale z klasą opracowaną książeczkę (A-5, 88 stron) Pra. Ilustrowany atlas architektury Pragi. To już szósty atlas warszawskiej architektury wydany nakładem Centrum. Wcześniej ukazały się tomy obejmujące Saską Kępę, Żoliborz, północny Mokotów, Ochotę. Książeczka jest dwujęzyczna, zaczyna się wstępem z zarysem historii dzielnicy i przedstawia 60 budynków, założeń architektonicznych, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna, komputerowo wykonana ilustracja i krótki opis. Taka forma prezentacji obiektów ma ukazać pierwotny zamysł architekta. Czy to się udało? – zapraszamy do książki.
Autorami tego tomiku są Maciej Czeredys i Ewa Ziajkowska, a ilustracje przygotowali Maciej Drążkiewicz, Mateusz Gryzło i Paweł Łyczkowski.
Fundacja Oratio Recta (pol.: mowa niezależna) przysłało cztery książki:
- Kto odpowiada za klęskę wrześniową. Próba rozliczeń 1939-1954, wybór i opracowanie Józef Stępień, pod redakcją Pawła Dybicza
- Modzelewski: buntownik Roberta Walenciaka
- Nowa Huta. Wyjście z raju Leszka Konarskiego
- Zagrabiona historia Solidarności. Został tylko mit Bruna Drwęskiego
Trzy z tych książek to pozycje rozliczeniowe, niezwykle intersujące, ale pod względem graficznym (a wszak to w naszym Konkursie oceniamy) wykonane jedynie względnie poprawnie. Ręce się natomiast wyciągają w stronę Buntownika – podsumowaniu tego, kim był i czego dokonał Karol Modzelewski. Książka ciekawa nie tylko pod względem merytorycznym, ale też graficznym – interesująco rozwiązana typograficzne i z ładną okładką.
Z Wydawnictwa Bernardinum na Konkurs wpłynęły również cztery pozycje:
- Atlas Biblijny, praca zbiorowo pod redakcją Adama Lisenbartha
- Czym chata bogata. Historie kuchenne o miłości, rodzinie i sile tradycji Barbary Czaykowksiej-Kłoś
- Kuba. Gorzki smak cygar Krzysztofa Hoły
- Tam, gdzie rodziła się Polska Jana Gacia
Dwie ostatnie z wyżej wymienionych książek to typowe niewielkie (A-5) przewodniki/książki podróżnicze. Czyta się je znakomici, pisane są barwnym, ciekawym językiem, nie mówiąc już o wiedzy tam podanej. Natomiast o lepsze mogłyby się postarać osoby odpowiedzialne za stronę edytorską tych publikacji – książki wykonane typowo, bez większych “fajewerków”. A może w tego typu publikacjach to wystarcza?
Nieco wyróżnia się Czym chata bogata... – niezwykle ciepła opowieść o potrawach, smakach i rodzinie, choć tu znowu tych “fajewerków” jest trochę ponad miarę.
Zdecydowanie jednak zwraca uwagę Atlas Biblijny – wspólne przedsięwzięcie Barnardinum i Instytutu Geodezji i Kartografii. W słowie wstępnym autorstwa arcybiskupa metropolity Poznańskiego Stanisława Gądeckiego czytamy: Nowy Atlas Biblijny jest publikacją ze wszech miar godną polecenia: jego oryginalna koncepcją łączenia wydarzeń biblijnych z geografią i geologią Ziemi Świętej w sposób bardzo plastyczny uświadamia nam ich wzajemną unikatowość: wyjątkowość stworzenia i odkupienia. (…) otrzymujemy możliwość poznawania topografii dawnej Palestyny oraz jej współczesne zurbanizowanie…
Nic dodać, nic ująć.
Piękna grafika okładki, przejrzysty układ wnętrza, piekno map, doskonały druk i i oprawa (zasługa własnej drukarni wydawnictwa) predysponują Atlas Biblijny do każdej nagrody edytorskiej.
.
Andrzej Palacz (ur.1957), redaktor naczelny magazynu ,,Wydawca” i portalu wydawca.com.pl, wydawca książek (literatura historyczna), dziennikarz branżowy, tłumacz, autor książki “Karolina Sobańska. Odeska Mata Hari”. Wykładowca edytorstwa i poligrafii na Podyplomowych Studiach Polityki Wydawniczej i Księgarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwent Moskiewskiego Instytutu Poligrafii.
One thought on “Kolejna dostawa i kolejne książki na Konkurs EDYCJA: Centrum Architektury, Fundacja Oratio Recta, Wydawnictwo Bernardinum”