Historia książki i druku

Pierwsze folio Szekspira sprzedano z 10 milionów USD

Tzw. Pierwsze folio Szekspira (ang. First Folio) poszło pod młotek za 10 milionów dolarów. W ten sposób ustanowiono rekord świata w cenie za dzieło literackie. Książka trafiła na aukcję Christie’s.


First Folio, właściwa nazwa: Mr. William Shakespeares Comedies, Histories, & Tragedies (Komedie, kroniki i tragedie pana Williama Szekspira). ukazało się w 1623 roku – siedem lat po śmierci poety. Rzadki egzemplarze, który zdaniem znawców pojawia się na rynku antyków „mniej więcej raz na pokolenie”, nabył kolekcjoner starych książek Stefan Löwentheil .

W tym tomie Szekspira opublikowano 36 dzieł dramaturga, z czego 18 po raz pierwszy, w tym Makbeta, Miarkę za miarkę, Burzę, Juliusza Cezara, Wieczór Trzech Króli. Bez tego wydania dzieła te mogłyby nie przetrwać.

Tekst został zestawiony przez dwóch aktorów i przyjaciół Szekspira, Johna Heminge’a i Henry’ego Condella, którzy zredagowali go i nadzorowali druk.

Uważa się, że książka ta ukazała się w nakładzie około 750 egzemplarzy, z czego do dziś zachowało 233 (np.  Biblioteka Brytyjska posiada pięć egz.); tylko sześć znajduję sie w rękach prywatnych. Nie wszystkie są jednak kompletne.

Ostatni rekord sprzedaży książki Szekspira padł na aukcji w 2001 roku. Sprzedano wówczas egzemplarz wyżej wymienionej edycji za 6 milionów dolarów.

(źródło m.in Biblioteka Brytyjska)

Dodaj komentarz