Konkursy Konkursy literackie Najlepsze książki/plebiscyty

Znamy laureata tegorocznej Nagrody Literackiej “Juliusz”

W sobotę 17 października odbyła się w Rybniku gala wręczenie Górnośląskiej Nagrody Literackiej “Juliusz”. Otrzymała ją Agnieszka Dauksza za książkę Jaremianka – biografię krakowskiej malarki i rzeźbiarki Marii Jaremy.


Biografia Marii Jaremy to książka doskonała. Pod piórem Agnieszki Daukszy zapomniana, zmarła przedwcześnie krakowska malarka, którą zazwyczaj wspomina się tylko jako żonę, przyjaciółkę bądź współpracowniczkę słynnych artystów, odzyskuje należne jej miejsce w historii sztuki polskiej, odzyskuje swoją biografię i los – napisano w laudacji.

Ze względu na epidemię koronawirusa, tegoroczna gala odbywała się bez udziału publiczności, była transmitowana przez internet. Uczestniczyli w niej jedynie nominowani autorzy i przedstawiciele kapituły.

Na tegoroczny konkurs literacki Juliusz napłynęły 42 książki biograficzne.


Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz to ustanowione przez prezydenta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich poprzedniego roku. Nagroda od 2016 r. wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury, w tym roku odbywających się po raz 51. Autor zwycięskiej książki otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną – 50 tys. zł. W ubiegłym roku konkurs zawężono też wyłącznie do biografii.

Przypominamy – w ubiegłym roku decyzją Kapituła Górnośląskiej Nagrody Literackiej „Juliusz” wygrał Aleksander Kaczorowski za książkę Ota Pavel. Pod powierzchnią.
(źródło Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz)

One thought on “Znamy laureata tegorocznej Nagrody Literackiej “Juliusz”

Dodaj komentarz