Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci księgarń BookBook (1-15.10 2020)

Na liście  bestsellerów sieci księgarń BookBook za pierwszą połowę października aż 5 nowości. Dwie książki awansowały, dwie zaliczyły spadek, jedna utrzymała pozycję.


Potężny skok z ostatniego miejsca na ubiegłej liście zaliczył Powrót z Bambuko Katarzyny Nosowskiej (Wielka Litera). Teraz na miejscu pierwszym.

Polecam Wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego. Za każdym razem okazuje się, że nic z tego. Oni będą gadać – to pewne. Będą gadać tyle, ile trzeba, by się nasycić – nie dłużej. Chodzi o to, by własnym zaangażowaniem nie spowodować, że monolog zamieni się w dialog. Nie wahajcie się użyć własnego życia, by żyć, jak Wam się podoba.
Kaśka Nosowska


Na miejscu drugim Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli (Wydawnictwo Powergraph) – laureata tegorocznej Nagrody Literackiej NIKE Radka Raka – opowieść o przywódcy rabacji galicyjskiej.

Baśń jest próbą stworzenia na nowo mitologii Galicji. Nie jest powieścią historyczną, i choć napisana z dużym szacunkiem dla ówczesnych realiów społecznych, obyczajowych i politycznych, to zawieszona pozostaje między historią a mitem. Wyrasta z legend, w które obrosła postać chłopskiego przywódcy – tych prawdziwych i tych stworzonych przez autora.

Śledzimy losy młodego Kóby Szeli, wzrusza nas miłość, jaką obdarzyła go Żydówka Chana, czujemy razy pańskiego bata, przeżywamy zauroczenie zmysłową Malwą, wędrujemy przez krainę baśni, żeby zamieszkać we dworze i poczuć zapach krwi rabacji 1846 roku.


Na miejscu trzecim kolejne przygody przesympatycznej Kici Koci – nasza bohatera nigdy jeszcze nie była w dentystycznym gabinecie. Jest ciekawa, ale trochę się boi. Starannie myje ząbki, pani doktor je obejrzy, żeby stwierdzić, czy są zdrowe. Ząbki są zdrowe, Kicia Kocia już się nie boi i obiecuje, że będzie o nie dbała i zachęci do tego swoich przyjaciół.  Autorka serii jest Anita Głowińska, a wydawca Media Rodzina.


Miejsce czwarte utrzymał Precedens Remigiuszu Mroza (Czwarta Strona), kolejny kryminał z Joanną Chyłką w roli głównej.

Do Joanny Chyłki z nietypową sprawą zgłasza się jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Twierdzi, że za moment popełni przestępstwo, i chce, by to właśnie prawniczka z Żelaznego & McVaya ją broniła. Zanim Chyłka ma okazję zastanowić się, jak zapobiec tragedii, jest już za późno. Kobieta brutalnie morduje swoją ofiarę, a wszystko to transmituje w mediach społecznościowych.
 Śledczy dysponują niepodważalnymi dowodami w postaci nagrania oraz śladów DNA – i nie mają wątpliwości co do winy aktorki. Ta jednak nie przyznaje się do zarzucanego czynu, zapewniając Chyłkę i Kordiana, że w istocie popełniła przestępstwo doskonałe. I że nie zostanie za nie skazana.


Z ósmego na piąte miejsce awansowała klasyka fantasy Hobbit, czyli tam i z powrotem J.R.R. Tolkiena (przekład Maria Skibniewska, Wydawnictwo Iskry).

Arcydzieło literatury fantasy. Baśniowy, przemyślany w najdrobniejszych szczegółach fantastyczny świat oraz barwne postaci i ich wspaniałe przygody. Bohaterem jest tytułowy hobbit, „istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala”, pełen życzliwości dla świata, dobroci, nieskory do męstwa, a przecież odważny, poczciwy, a przecież sprytny. Autor szuka w swej powieści odpowiedzi na podstawowe pytania o źródła dobra i zła. To także wstęp i zaproszenie do najgłośniejszego dzieła Tolkiena Władcy Pierścieni. Lektura szkolna.


Na miejscu szóstym 27 śmierci Toby’ego Obeda (Wydawnictwo Dowody na Istnienie) Joanny Gierak-Onoszko. Przypominamy, że książka ta otrzymała w tym roku Nike Czytelników.

Co ukryto pod kanadyjską mozaiką kulturową? Joanna Gierak-Onoszko kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju.


Na siódme (z pierwszego!) spadła Pokora Szczepana Twardocha (Wydawnictwo Literackie) – porywająca powieść o miłości, wojnie i rewolucji. Epicka historia o Berlinie i Śląsku, o Niemcach i Polakach, o podziałach społecznych i etnicznych. O pożądaniu, władzy, uległości i cenie, jaką płaci się w walce o godność. To historia Aloisa, syn górnika z Górnego Śląska, któremu przyszło żyć w trudnych powojennych (I wojna światowa) czasach.


Ósme miejsce wywalczyła sobie kolejna “arabska” książka Marcina Margielewskiego pt. Urodziłam dziecko szejka (Prószyński i S-ka) – wstrząsająca historia kobiety, która wbrew swojej woli została surogatką szejka.

Ola, młoda i oddana pracy pielęgniarka, dostaje pracę jako opiekunka niepełnosprawnej córki saudyjskich arystokratów. Na miejscu okazuje się jednak, że pani domu ma dla niej zupełnie inne zadanie niż to, na które wskazywał kontrakt. Dziewczyna wpada w misterną pułapkę intryg trzęsącej arabską rodziną matrony i znajduje się w sytuacji bez wyjścia. W tym oszustwie cel jest jeden – macierzyństwo za wszelką cenę. Ola wbrew swojej woli zachodzi w ciążę z synem szejka. Rozpoczyna się koszmar, który zmieni jej życie, bo w Arabii Saudyjskiej za nieślubną ciążę grozi nawet kara śmierci.
Marcin Margielewski wysłuchał zwierzeń, na które bohaterka była gotowa dopiero po dekadzie od tamtych wydarzeń.


O dwa oczka w dół spadła powieść Camilli Läckberg (w tłumaczeniu Ingi Sawickiej) Srebrne skrzydła (Czarna Owca) – Dobrze napisana historia zemsty bezwzględnej kobiety, która podejmuje wszelkie środki, aby osiągnąć swoje cele (cyt. “Dast Magazine”)

Po zakończeniu toksycznego związku Faye zbudowała sobie nowe życie za granicą. Jej były mąż Jack odbywa karę więzienia, a firma Revenge odnosi sukcesy i właśnie ma wejść na rynek amerykański. Kobieta już myślała, że najgorsze ma za sobą, tymczasem jej egzystencja zostaje ponownie zagrożona. Ktoś usiłuje przejąć jej firmę i Faye musi wrócić do Sztokholmu. Z pomocą kilku innych kobiet walczy o uratowanie swego majątku, siebie i swoich najbliższych.


Pierwszą dziesiątkę listy bestsellerów hurtowni BookBook zamyka Teraz egzamin ósmoklasisty. Język polski Marii Romanowskuej (Nowa Era).

Powyższe repetytorium jest opracowane ściśle pod kątem egzaminu, uwzględnia rozwiązania z pierwszej edycji egzaminu ósmoklasisty i realizuje praktyczne podejście do nauki: porcje wiedzy do powtórzenia mają zastosowanie w propozycjach zadań typu egzaminacyjnego. Materiały można wykorzystać do pracy na lekcji, w domu i na zajęciach dodatkowych.


Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:

  1. Rafał Kosik: Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi. Tom 1, Powergraph
  2. Krzysztof Daukszewicz: Nareszcie w Dudapeszcie, Prószyński i S-ka
  3. Jerzy Janowicz: Teraz egzamin ósmoklasisty Matematyka Repetytorium, Nowa Era
  4. Joanna Papuzińska: Asiunia, Literatura
  5. Mario Vargas Llosa: Burzliwe czasy, tł. Marzena Chrobak, Znak
  6. Agnieszka Frączek: RANY JULEK! O tym, jak Julian Tuwim został poetą, Literatura
  7. Ferenc Molnár: Chłopcy z Placu Broni, tł. Tadeusz Olszański, Nasza Księgarnia
  8. Sofokles: Antygona, tł. Kazimierz Morawski, Greg
  9. Jo Nesbo: Królestwo, tł. Iwona Zimnicka, Wydawnictwo Dolnośląskie
  10. Magdalena Parys: Książę, Wydawnictwo Agora

Dodaj komentarz