Wystawy

„Magnificat. Poezja Karola Wojtyły” – Wystawa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zaprasza na wystawę „Magnificat. Poezja Karola Wojtyły”. Weekend otwarcia wystawy: 23-25 października 2020 roku. Wystawa czynna do 16 grudnia 2020 roku.


Wystawa „Magnificat. Poezja Karola Wojtyły” opowiada o przyszłym papieżu, jako o poecie
i dramaturgu. Ekspozycja ma na celu przedstawić publiczności poezję Wojtyły, która do dziś pozostaje nieznacznie rozpoznana przez szerokie grono odbiorców.
Narracja wystawy prowadzi przez dwa porządki: sacrum i profanum, które spotykają się w twórczości i życiu przyszłego papieża. Kuratorzy wystawy stawiają pytanie czy talent poety i dramaturga wzmocnił powołanie kapłańskie młodego Wojtyły. Obserwujemy Jana Pawła II jako twórcę, którego sposób postrzegania rzeczywistości, traktowanej jako twór realny i duchowy zarazem, był na wskroś „poetycki”. Stąd tak ogromna wrażliwość Wojtyły na naturę i kulturę polską, zwłaszcza w ujęciu tradycji romantycznej.

(…) nie jest Sztuka, aby była li tylko prawdą realistyczną, albo li tylko zabawą, ale nade wszystko jest nadbudową, jest spojrzeniem w przód i wzwyż, jest towarzyszką religii i przewodniczką na drodze ku Bogu; ma wymiar romantycznej tęczy: od ziemi i do serca człowieczego ku Nieskończonemu (…)

Karol Wojtyła, z listu do Mieczysława Kotlarczyka, Kraków, 14 XI 1939

Celem wystawy „Magnificat” jest pokazanie dialog Karola Wojtyły z polską kulturą i sztuką. Dlatego na ekspozycji, obok zbioru unikalnych i nieznanych fotografii dokumentujących młodość i życie przyszłego papieża, prezentowane będą arcydzieła twórców bliskiej Wojtyle sztuki Młodej Polski – Stanisława Wyspiańskiego, Józefa Mehoffera, Leona Wyczółkowskiego, Wojciecha Weissa, Juliana Fałata, Ferdynanda Ruszczyca czy Konstantego Laszczki. Poezja Karola Wojtyły zostanie skonfrontowana z dziełami artystów tworzących współcześnie.

Na ekspozycji pojawią się prace Leszka Sobockiego, Jacka Rykały, Stanisława Rodzińskiego, Adama Myjaka, Jana Lebensteina, Marka Żuławskiego czy Xawerego Dunikowskiego.

Razem z autorskimi ścieżkami dźwiękowymi towarzyszącymi wystawie, dzieła wspomnianych twórców będą miały za zadanie wprowadzić widza w sedno przesłania poezji Karola Wojtyły.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie
w 100-lecie urodzin Jana Pawła II. Wystawę zorganizowano dzięki dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.


Partnerzy projektu:
Mt 5,14 Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie
Muzeum Narodowe w Warszawie
Zamek Królewski w Warszawie

Autor scenariusza – dr Łukasz Kossowski
Współautorzy scenariusza – Roksana Gawrońska, Jan Barański
Kurator i menadżer wystawy – Roksana Gawrońska

(info Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie)

One thought on “„Magnificat. Poezja Karola Wojtyły” – Wystawa w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie

Dodaj komentarz