10 grudnia 2020 przypada rocznica wręczenia Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Oldze Tokarczuk. Z tej okazji Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury przygotowują program edukacyjny dla szkół zatytułowany „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”, który prócz podkreślenia odświętnego charakteru rocznicy, ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki, a także wesprzeć promocję literatury i czytania. Pierwszą jego odsłoną będzie konkurs literacki dla dzieci ze szkół podstawowych.
Edukacja to jeden z najważniejszych filarów działalności Fundacji Olgi Tokarczuk. Czytanie buduje kompetencje społeczne, emocjonalne i kognitywne, ma także moc niwelowania różnic społecznych.
Na program „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” złoży się szereg działań skierowanych zarówno do uczniów, jak i do nauczycieli i rodziców: od konkursów dla uczniów, poprzez scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, do wydania poradnika z dobrymi praktykami czytelniczymi. Szkołom, które zechcą wprowadzić do swoich programów działania kształtujące nawyk czytania, zaoferowany zostanie tytuł „Szkoły przyjaznej przyszłym Noblistom”.
Pierwszy etap to dwa konkursy – odrębne dla szkół podstawowych i liceów – a także lekcje poświęcone Nagrodzie Nobla i samej Noblistce. Na początek organizatorzy ogłaszają konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych, który pomoże im poczuć, jak działa literatura. Uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił w roli pisarek i pisarzy. Ich zadaniem będzie stworzenie krótkiej bajki, opowiadania albo początku opowieści inspirowanych pierwszą powieścią, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat – o wielodzietnej rodzinie czarodziejów, która przeprowadza się z miejsca na miejsce i nigdzie nie może zapuścić korzeni. Można więc spróbować odpowiedzieć sobie na pytania: co ciągle pcha ich do przodu? Czy współcześni czarodzieje to podróżnicy, uchodźcy, emigranci?
Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do dwóch grup wiekowych: 4-5 klasa oraz 6-8 klasa.
Do konkursu można zgłaszać teksty literackie, które nie przekraczają 6 tysięcy znaków (ze spacjami).
Prace należy przesyłać na adres: konkurs@literatura.wroclaw.pl, wpisując w tytule: Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół podstawowych.
Szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac w każdej z kategorii, może zatem samodzielnie zorganizować swój wewnętrzny pierwszy etap konkursu. Każde zgłoszenie, które trafi do organizatorów, musi zawierać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział dziecka w konkursie oraz dane kontaktowe nauczyciela.
Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 listopada 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone w rocznicę otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla, 10 grudnia 2020 r. na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl Na laureatów czekają książki z autografem Noblistki i czytniki e-booków.
Z kolei 10 grudnia, gdy poznamy już wyniki konkursu dla szkół podstawowych, zostanie ogłoszony konkurs dla licealistów, których zadaniem będzie z kolei stworzenie najlepszej mowy noblowskiej.
Cały projekt zostanie wsparty materiałami multimedialnymi oraz scenariuszami lekcji dla nauczycieli, które pobudzą kreatywność dzieci i pomogą im stworzyć własne teksty. Scenariusze lekcji i regulamin konkursu są już dostępne na www.literatura.wroclaw.pl.
(źródło Urząd Miejski Wrocławia, Wrocławski Dom Literatury)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.