Rynek wydawniczy Rynek za granicą

USA: Simon & Schuster na sprzedaż

HarperCollins (HP) i Penguin Random House (PRH) są faworytami przejęcia firmy Simon & Schuster, a oczekuje się, że cena zakupu wyniesie co najmniej 1,7 miliarda dolarów. Simon & Schuster to trzeci co do wielkości wydawca książek branżowych w USA.

Sprzedaż S&S będzie największym przejęciem na północnoamerykańskim rynku wydawniczym od czasu zakupu Harlequina przez HarperCollins w 2014 roku.

Informacje finansowych wskazują, że to dobry moment na sprzedaż S&S. Przychody wydawnictwa w 2019 roku wyniosły 814 mln USD, a skorygowany dochód operacyjny (OIBDA) wyniósł 143 mln USD. Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2020 r. przychody i zyski były wyższe niż w analogicznym okresie w 2019 r., a S&S może zakończyć rok 2020 ze sprzedażą na poziomie 875 mln USD i OIBDA w wysokości 150 mln USD.

W 2014 roku HC zapłacił 455 milionów dolarów kanadyjskich za firmę Harlequin; zakup S&S uważany jest za bardziej wartościowy między innymi dzięki dobrym wynikom w ostatnich latach i, być może, że prawdopodobnie będzie to ostatni z wydawców branżowych przeznaczonych do sprzedaży w dającej się przewidzieć przyszłości. Dla firm, które wierzą w wydawanie książek branżowych, nigdy nie będzie lepszej okazji do zwiększenia swej skali działania.

Udana transakcja zbliżyłaby HC do PRH pod względem sprzedaży w USA. Obecnie sprzedaż PRH w USA wynosi około 2,2 miliarda dolarów, podczas gdy sprzedaż HC to około 1,1 miliarda dolarów. Dodanie obrotów S&S dałoby sprzedaż HC w USA blisko 2 miliardów dolarów.

(źródło “Publishers Weekly”)

Dodaj komentarz