Konkursy Najlepsze książki/plebiscyty

Znamy laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2019 rok

W sobotę 21 listopada poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody im. Janusza. A. Zajdla za 2019 rok. Nagrody otrzymali  Marta Potocka oraz Radek Rak.

Marta Potocka otrzymała Nagrodę im. Janusza A. Zajdla w kategorii „Opowiadania” za  tekst Chomik, który pierwotnie ukazało się w magazynie „Esensja” (nr 5 (CLXXXVII)/2019). O czy jest to opowiadanie?: akcja rozgrywa się w Polsce, w której otoczony złą sławą ZUS został zamknięty w 2030 roku wraz z wprowadzeniem pensji podstawowej dla każdego. Miejsce ZUS-u zajął Zakład Równowagi Społecznej, który pilnuje, by ludzie wydawali jak najwięcej pieniędzy. Oszczędni nazywani są chomikami. Przypadkiem jednego z nich ma zająć się pracownik tej instytucji…

Najlepszą powieścią ubiegłego roku, zdaniem głosujących czytelników, została książka Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli autorstwa Radka Raka (wyd. Powergraph). To już kolejna nagroda dla autora z tę powieść (Nagroda Literacka NIKE, Nagrodą im. Jerzego Żuławskiego).


Nagroda im. Janusza A. Zajdla przyznawana jest każdego roku w czasie konwentu fantasy. W tym roku z powodu pandemii zdecydowano się zorganizować ogłoszenie wyników za pośrednictwem transmisji na żywo w internecie.

W głosowaniu czytelników oddano w kategorii „Powieść” oddano 148 ważnych głosów, a w kategorii „Opowiadania” – 143.

(źródło Nagroda im. J.A. Zajdla)

One thought on “Znamy laureatów Nagrody im. Janusza A. Zajdla za 2019 rok

Dodaj komentarz