Odeszli od nas

Zmarł Henryk Bardijewski

W środę 9 2020 roku grudnia zmarł Henryk Bardijewski, pisarz, dramaturg, autor słuchowisk radiowych. Miał 88 lat. O jego śmierci poinformowała córka pisarza, Liliana Bardijewska.

H. Bardijewski urodził się 7 stycznia 1932 r. w Częstochowie. Studiował filologię polską i bibliotekoznawstwo na Uniwersytecie Warszawskim. W latach 1953-57 pracował w Bibliotece Narodowej. Później był redaktorem w Dziale Literackim Polskiego Radia w Warszawie. Przez kilka lat kierował tam Redakcją Słuchowisk, później do roku 1985 był konsultantem literackim w zakresie dramaturgii radiowej.

Debiutował w 1955 r. w tygodniku „Szpilki”. Uprawiał dramat i prozę. Był autorem trzydziestu książek – powieści, tomów opowiadań, bajek dla dzieci oraz zbiorów słuchowisk i dramatów. Pierwszą wydaną książką były Rysunki na piasku (satyry, 1962), ostatnią zbiór opowiadań Przelotna Radość (2012). Ma w swoim dorobku sto pięćdziesiąt słuchowisk radiowych, ponad trzydzieści sztuk teatralnych i telewizyjnych. Jego utwory przetłumaczono na kilkanaście języków. Słuchowiska były realizowane w rozgłośniach radiowych w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Czechach, Słowenii, Słowacji, Bułgarii, Norwegii, Chorwacji. Dwukrotnie reprezentowały Polskie Radio w prestiżowym konkursie Prix Italia. Sztuki były grane w teatrach w Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie, Krakowie, Łodzi, Gnieźnie, Przemyślu, a także wystawiane przez zespoły nieprofesjonalne.

Jest laureatem wielu nagród artystycznych: dwukrotnie nagrody Komitetu ds. Radia i Telewizji za całokształt twórczości w dziedzinie dramaturgii radiowej (1971, 1983), nagrody Teatru Polskiego Radia „Honorowy Wielki Splendor” (2002), Nagrody im. C.K. Norwida (2007), Nagrody Prezydenta Miasta Częstochowy (2009) oraz Nagrody Literackiej im. Wł. Reymonta (2011). Baśń o latającym dywanie zilustrowana przez Bohdana Butenkę była nominowana do nagrody Polskiej Sekcji IBBY jako Książka Roku 2006.

O czym warto pamiętać sięgając po jego dzieła? – z wielkim pietyzmem podchodził do wartości słowa.

Należę do tych autorów, który dostarczają radiu, reżyserowi tekst gotowy, dopracowany. Nie są to scenariusze, które można dowolnie zmieniać, przestawiać. Miałem już taką przygodę kiedyś, że bez mojej wiedzy i zgody młody reżyser dopisywał mi tekst. A jeszcze na domiar złego wpakował tam jakieś słowa uważane za zbliżone do wulgarnych czy plugawych, czego nie znoszę, ani jako człowiek, ani jako autor, ani jako czytelnik, ani jako słuchacz – mówił na antenie Polskiego Radia.

Za dokonania w dziedzinie literatury i teatru został uhonorowany Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (1998), odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1996) oraz Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2012).


Lilianie Bardijewskiej składamy kondolencje z powodu śmierci jej Taty.
Redakcja “Wydawcy”

One thought on “Zmarł Henryk Bardijewski

Dodaj komentarz