Różne Rynek wydawniczy

Przegląd wydarzeń “z książką” w 2020 roku

Prezentujemy wybór najważniejszych, naszym zdaniem, wydarzeń mijającego “pandemicznego” roku. Roku jakże trudnego, ale który branża wydawniczo-księgarsko-poligraficzna zniosła chyba całkiem znośnie.
Wybór wydarzeń jest subiektywny, prosimy więc naszych czytelników o uzupełnienia…


Styczeń 2020
9. – Ambasador Republiki Serbii Nikola Zurovac udekorował Złotym Medalem za Zasługi slawistę, pisarza, poetę i tłumacza Grzegorza Łatuszyńskiego (zmarł 27 lipca 2020 r.).

15. – Doszło do połączenie spółki Liber Sp. z o.o. ze spółką Dictum Sp. z o.o. W wyniku połączenia powstała spółka Liber S.A.

30. – Podczas 47. Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Angoulême, największym festiwalu komiksowym w Europie, odbył się panel pod tytułem “Polish historical graphic novels” (Polskie historyczne powieści graficzne), w którym wzięli udział Marek Oleksicki oraz Paweł Piechnik.


Luty 2020

5. – Zmarł Wojtek Piotr Kwiatek: redaktor w Wydawnictwie „Iskry”, autor książek – najchętniej kryminałów, dziennikarz, radiowiec. Miał 68 lat.

11. – Iwona Chmielewska otrzymała nagrodę główną w kategorii New Horizons w konkursie BolognaRagazzi Award 2020 przyznawanej przez Międzynarodowe Targi Książki w Bolonii. Jury Nagrody przyznało ją za  tekst i ilustracje do książki Kołysanka dla babci, opublikowanej po koreańsku przez wydawnictwo BIR z Seulu. Z kolei wyróżnienie w kategorii Opera Prima – dla debiutujących autorów i ilustratorów – otrzymała książka wydana przez Dwie Siostry Widziałem pięknego dzięcioła Michała Skibińskiego, ilustrowana przez Helenę Stiasny.

14. – Miesięcznik ekonomiczny „Home & Market” po raz 19. opublikował „Ranking 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce”, oceniając inicjatywy podjęte przez kandydatki w minionych dwunastu miesiącach. Wśród nich Sonia Draga – właścicielka i szefowa wydawnictwa Sonia Draga.

22. – Dwudziestolecie obchodziła Agencja Promocyjna OKO, promotor książek i realizator wiele projektów kulturalnych, w tym Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej w Rabce, konkursu „Zwyrtała” za najlepszy pomysł promujący czytanie.


Marzec 2020

4. – Odwołanie Mariusza Rutowicza ze stanowiska Prezesa Zarządu Przedsiębiorstwa Dom Książki sp. z o.o. (pozostał w strukturach jako Doradca Zarządu). Przedsiębiorstwo Dom Książki, prowadzące sieć księgarni pod marką Bookbook,  przeprowadza restrukturyzację spółki.

6-8. – Poznaniakom koronowirus nie straszny – odbyły się Poznańskie Targi Ksiażki, podczas których Polskie Towarzystwo Wydawców Książek wręczyło figurki Pegazików. W tym roku otrzymali je Olcha Sikorska oraz Marcin Szczygielski.

9. – W Mińsku w centrum wystawowym BelExpo zakończyły się XXVII Międzynarodowe Targi Książki. Na Targach swoje stoisko prezentowała także Polska, zorganizowane wspólnie przez Instytut Polski w Mińsku, Ambasadę RP oraz Instytut Książki w Krakowie.

12. – Polski rząd zawiesił funkcjonowanie instytucji kultury – teatrów, oper, filharmonii, muzeów, kin i sieci kinowych oraz uczelni i szkół artystycznych wszystkich szczebli.

17. – “#Zostańwdomu – sztuka przyjdzie do Ciebie!” – pod takim hasłem MKiDN poinformowało o instytucjach kultury, które – w związku z czasowym zamknięciem muzeów, filharmonii, oper, teatrów i bibliotek – umożliwiły kontakt ze sztuką poprzez kanały internetowe.

18. – MKDN poinformowało, że przygotowana przez rząd Tarcza Antykryzysowa obejmie ludzi i instytucje kultury. Przewidziano wsparcie państwa dla twórców i artystów, wzrost środków na pomoc socjalną, wspieranie rozwoju nowych form udostępniania kultury w sieci i aktywizację po przywróceniu działalności.

21. – MKiDN poinformowało, że – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia – ograniczenie działalności instytucji kultury zostaje przedłużone do odwołania.

22. – Rusz akacja OSDW Azymut – “Książka na telefon – wesprzyj księgarnie”.

23. – Ze względu na pandemię spółka Targi Książki oraz Murator Expo odwołują Targi Książki w Warszawie.

30. Polska Izba Książki podała wyniki ankiety, której celem była ocena skali problemów i zagrożeń w okresie zagrożenia epidemicznego – ponad 70 proc. badanych odczuło dramatyczny spadek sprzedaży od okresu bezpośrednio poprzedzającego wprowadzenie stanu epidemii w Polsce w piątek 13-go marca.


Kwiecień 2020

3. – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podpisał rozporządzenie w sprawie wsparcia finansowego dla osób fizycznych, osób prawnych lub jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej na zmianę formy upowszechniania działalności twórczej lub artystycznej w okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

21. – Biblioteka Narodowa ucieszyła nas dobrą wiadomością: w 2019 roku czytelnictwo książek w Polsce wzrosło o 2%. Tak wynika z opublikowanych wstępnych wyników prowadzonych od lat badań stanu czytelnictwa.

22. – Minister kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński poinformował, że do programu “Kultura w sieci” wpłynęło ponad 12 tys. wniosków i że zwiększono do 80 mln zł pulę środków przeznaczonych na realizację programu.

23. – premier Mateusz Morawiecki, z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy i MKiDN, na prośbę środowiska wydawców, księgarzy, wystąpił do UE o obniżenie stawki VAT na książki drukowane do stawki zerowej.

26. – Zdając sobie sprawę z tego w jak trudnej sytuacji znaleźli się twórcy literatury, Strefa Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury postanowiły uruchomić specjalną ścieżkę Wrocławskiego Programu Wydawniczego skierowaną do autorów. Łączna pula środków do rozdysponowania to 132 000 złotych, gdzie jednorazowa pomoc dla jednego twórcy wyniesie 2200 złotych brutto.

27. – Miasto Gdańsk decyzją Prezydent powołuje na czas pandemii nowy mechanizm pomocowy – Gdański Fundusz Wydawniczy. Na program miasto przeznaczyło 400 tys. zł.

28. – Podczas spotkania Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński przedstawił reprezentantom stowarzyszeń twórczych zakres pomocy dla ludzi kultury przygotowanej przez resort i rząd. Dyskutowano też o rozszerzeniu już funkcjonujących rozwiązań.

29. – Ogłoszono decyzję Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego o stopniowym wznawianiu działalności niektórych instytucji kultury. Od 4 maja działalność wznawiały muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych.

30. – Polska Izba Książki przesłała na ręce Prezydenta Andrzeja Dudy i Premiera Mateusza Morawieckiego list wzywający do działań na rzecz książki. Podpisany przez kilkadziesiąt stowarzyszeń twórczych i branżowych, wydawców i księgarzy, ludzi kultury zawiera konkretne propozycje złagodzenia kryzysu wywołanego koronawirusem i uzdrowienia sytuacji na rynku książki.


Maj 2020

4. – Wydawnictwo ARKADY ma nowego Redaktora Naczelnego. Obecnie funkcję tę pełni Elżbieta Przyłuska.

5. – Grupa Empik rezygnuje z tworzonej od trzech lat sieci księgarni Mole Mole, obejmującej ponad 30 placówek i sklep internetowy. Pracę w nich straciło prawie 100 osób.

9. – Zmarła Barbara Chlabicz, legendarna redaktorka Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”. Miała 86 lat.

14. – Na stronie PIK ukazuje się podsumowanie drugiej ankiety „Kryzys w gospodarce w wyniku stanu zagrożenia epidemicznego”. Nie jest dobrze – Aż 89 proc. badanych z powodu wpływu pandemii Covid-19 przewiduje ograniczenie prowadzonej działalności. 8 proc. przedsiębiorców zakłada nawet rezygnację z dotychczasowej działalności. 3 proc. rozważa zmianę działalności gospodarczej.

16. – Narodowe Centrum Kultury rozstrzygnęło nabór do programu dotacyjnego Kultura w sieci, finansowanego ze środków MKIDN. 60 mln zł trafi do beneficjentów w całym kraju na wsparcie i rozwój działalności kulturalnej i artystycznej w sieci czasie epidemii koronawirusa. Wszystkie efekty działań dostępne będą za darmo w Internecie.

19. – Spółka Murator Expo (grupa kapitałowa ZPR) złożyła wniosek o upadłość. Powód? – sytuacja finansowa firmy oraz brak możliwości prowadzenia działalności targowej w wyniku ograniczeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. 

20. – Trzy i pół godziny trwało pierwsze posiedzenie Zespołu Antykryzysowego ds. Rynku Książki przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przewodniczyła jej dr hab. prof. IH PAN Magdalena Gawin, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prowadził dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski.

25. – Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu Kultura w sieci. Trzymiesięczne stypendia – każde w wysokości 9 tys. zł – otrzyma 2 223 artystów i twórców, czyli ponad połowa wnioskodawców. Stypendia zostały przyznane w 9 kategoriach.

26. – Blisko 60 tysięcy osób wzięło udział w Wirtualnych Targach Książki zorganizowanych przez Empik (22-26.05), spotkania autorskie on-line zgromadziły 640 tysięcy widzów.

29. – Zmarł Jerzy Pilch, pisarz, publicysta, felietonista, dramaturg i scenarzysta filmowy – miał 67 lat.

30. – W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ws. warunków wznowienia działalności instytucji kultury, zgodnie z którym od 6 czerwca instytucje kultury, m.in. kina i teatry, mogą prowadzić działalność przy zachowaniu rygorów sanitarnych – m.in. maksymalnie 50-procentowego wypełnienia widowni i obowiązku zakrywania nosa i ust prze uczestników seansu.

31. Poznaliśmy laureatów pierwszego naboru dla autorów i autorek w ramach Wrocławskiego Programu Wydawniczego – nowej ścieżce programu, uruchomionej przez Strefę Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury, by wesprzeć środowisko literackie w trudnym czasie pandemii. Po zapoznaniu się z 34 zgłoszonymi projektami komisja postanowiła dofinansować aż 32 z nich.


Czerwiec 2020

6. – Spółka zależna Alior Banku za symboliczną złotówkę kupiła 100 proc. akcji Ruchu od firmy Lurena Investments Docelowo 65 proc. akcji Ruchu ma objąć PKN Orlen.

23.06 – Podczas XXV Walnego Zgromadzenia Stowarzyszenia Wydawców Katolickich  powołano nowy Zarząd Stowarzyszenia na lata 2020-23 w następującym składzie: ks. Roman Szpakowski SDB – Prezes, ks. Leszek Skorupa (wyd. Jedność) – wiceprezes, ks. Daniel Łuka SSP (wyd. Edycja Świętego Pawła) – wiceprezes, Jolanta Sosnowska (wyd. Biały Kruk) – sekretarz, Henryk Podolski – skarbnik.

24. – Ewa Lipska, Małgorzata Dmitruk, Łukasz Orbitowski, Wojciech Mikołuszko, Arkadiusz Szaraniec zostali laureatami 13. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Tytuł Warszawskiego twórcy otrzymał Piotr Wojciechowski.

30. – Polska Izba Książki skromnie, w formie stosownego filmu, świętuje swoje 30-lecie.


Lipiec 2020

1. – Obowiązują nowe stawki VAT na publikacje: 5%: – książki we wszystkich formach, tj. drukowane, na nośnikach danych, jak również w formie elektronicznej; 8%: – sprzedaż gazet, dzienników i czasopism we wszystkich formatach, tj. drukowanych.

3. – Magazyn “Wydawca”, Sekcja Poligrafów SIMP oraz PTWK ogłaszają wyniki tegorocznego Rankingu „Wydawcy Wybierają Drukarnie”. Trzecie miejsce – Akapit (Lublin), drugie – Drukarnia Wydawnicza im. W.L. Anczyca, pierwsze – ABEDIK (Poznań).

8-11. – Mimo pandemii odbył się 7. Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej – Rabka Festival 2020. W programie przewidziano spotkania z czołowymi twórcami literatury dziecięcej, cykl spotkań dla dorosłych i mnóstwo wydarzeń towarzyszących.

18. – Główny Urząd Statystyczny opublikował raport na temat bibliotek publicznych w Polsce za 2019 rok. Według stanu na 31 grudnia, funkcjonowało 7 881 bibliotek publicznych, w tym 5 272 filie biblioteczne.

19. Zmarł prof. dr hab. Franciszek Ziejka, historyk literatury, wybitny badacz życia literackiego i kulturalnego, znakomity promotor kultury i języka polskiego, autor wielu książek. Miał 80 lat.

24. – W ramach specjalnej edycji stypendiów artystycznych Prezydenta Wrocławia, będącej elementem Wrocławskiego Programu Interwencji Społecznej, wyróżniono 25 twórców. W kategorii literatura stypendia otrzymali: Gabriel Leonard Kamiński, Stanisław Karolewski i Krzysztof Rudowski.

25. – Laureatem tegorocznej edycji Nagrody im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego Orfeusz za najlepszy tom poetycki roku 2019 został Piotr Mitzner za tom Siostra wydany przez Wydawnictwo tCHu.

30. – Irlandzka autorka Sinéad Morrissey uhonorowana została Nagrodą Literacką Miasta Gdańska Europejski Poeta Wolności 2020 za tom O równowadze w tłumaczeniu Magdy Heydel.


Sierpień 2020

8. – Magazyn „The Bookseller”, brytyjski punkt odniesienia do wszystkiego, co dotyczy branży książki, po raz trzeci od swego powstania zmienił właściciela. Założone w 1858 roku pismo zostało przejęte przez wydawcę czasopisma teatralnego „The Stage”. Pierwsze ma 162 lata, drugie 140.

16. – W związku z napięta sytuacją na Białorusi Europejska Rada Pisarzy (European Writers’ Council, EWC) wydała oświadczenie, w którym potępia brutalne i systematyczne tłumienie demonstracji kwestionujących wyniki wyborów oraz autokratyczną władzę Prezydenta Białorusi.

18. – W  Paryżu zmarł nagle Wojciech Karpiński – pisarz, historyk sztuki, historyk idei, krytyk literacki, tłumacz. Miał 77 lat.

22-30. – W Warszawie odbył się XVII Festiwal Kultury Żydowskiej “Warszawa Singera”.

23. – Zmarła Maria Janion, wybitna polska humanistka i historyk literatury – miała 93 lata.

28. – Eseistka Urszula Zajączkowska, poeta Tomasz Bąk, prozaiczka Dorota Kotas i tłumacz Piotr Sommer zostali laureatami 15. Nagrody Literackiej Gdynia.

31. – Serwis Granice.pl już po raz trzeci przygotował zestawienie najlepszych twórców internetowych zajmujących się tematyką literatury. Najlepsi twórcy wyłonieni zostali 31 sierpnia w ramach „Międzynarodowego Dnia Blogów”.


Wrzesień 2020

2. – Lipskie Targi Książki 2021 zostają przesunięte na późną wiosnę i odbędą się w dniach 27-30 maja. To samo dotyczy Festiwalu Czytania w Lipsku, Targów Książki Antykwarycznej oraz Manga-Comic-Con.

7. – Jak najszerszy dostęp do zbiorów bibliotecznych za pośrednictwem Internetu zakłada znowelizowany Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa. Premier Mateusz Morawiecki podpisał przygotowaną przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w uzgodnieniu z resortem edukacji uchwałę Rady Ministrów w tej sprawie. Budżet priorytetu wynosi 13,5 mln zł.

8. – Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców (IPA) podało, że 33. Międzynarodowy Kongres Wydawców odbędzie się w Dżakarcie (Indonezja) w dniach 11-13 listopada 2022 r.

9. – Organizatorzy Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie, zaplanowanych na 14-18 października, odwołali stacjonarną edycję targów. W tym roku odbyły się jedynie targi wirtualne.

10. – Zarząd Stowarzyszenia Wydawców Katolickich poinformował o odwołaniu Targów Wydawców Katolickich, które miały się odbyć w dniach 24-27 września.

11-20. – W ramach 25. edycji Festiwalu Górskiego (w Lądku-Zdroju), jednej z największych tego typu imprez na świecie, odbył się Festiwal Literatury Górskiej

17. – Odbyło się sprawozdawczo-wyborcze Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Książki. Wybrano nowe władze Izby – Prezeską PIK została Sonia Draga.

18. – Odbyło się posiedzenie Rady Nadzorczej Spółki Targi Książki, organizatora m.in. Warszawskich i Śląskich Targów Książki. Rada Nadzorcza powołała nowy Zarząd spółki w dwuosobowym składzie: prezesem został ponownie Rafał Skąpski, wiceprezesem Maciej Walczak.

22. – Barbara Sadurska, autorka książki pt. Mapa, została laureatką piątej Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, przyznawanej za debiut literacki.


Październik 2020
4. – Laureatem nagrody literackiej “Nike” został Radek Rak za Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli.

5. – Ze względu na stan epidemii w Polsce Dyrekcja Targów w Krakowie odwołuje Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie.

8. – Laureatką literackiej Nagrody Nobla za rok 2020 została amerykańska poetka Louise Glück “za bezbłędny poetycki głos, który z surowym pięknem czyni indywidualną egzystencję uniwersalną”. Z powodu epidemii koronawirusa odwołano tradycyjną ceremonię wręczenia nagrody, która miała się odbyć 10 grudnia.

16. – Zaplanowane na 3-6 grudnia tego roku 29. Wrocławskie Targi Dobrych Książek w związku z pandemią koronawirusa zostały odwołane. Kolejna edycja Targów odbędzie się w 2021 roku.

17. – Słoweński pisarz Goran Vojnovic otrzymał Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za powieść Moja Jugosławia. Podczas gali wręczono też Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius. Otrzymali ją: Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki za całokształt twórczości, Konrad Góra za książkę roku, oraz Jakub Pszoniak za debiut roku. Pierwotnie gala Silesiusa miała odbyć się w połowie maja.

22. – Wiceminister kultury Jarosław Sellin, poinformował, że od marca, na ratowanie kultury resort przeznaczył ponad 4 mld zł, “czyli tyle, ile wynosi roczny budżet MKiDN”. Podkreślił, że “żadna instytucja kultury się nie zamknęła, nikt nie zbankrutował i nie ma zwolnień z pracy etatowych pracowników”.

22. – Poznaliśmy książki, które zdanie Jury jubileuszowego Konkurs Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek Najpiękniejsze Książki Roku 2019 wyróżniły się opracowaniem edytorskim i jakością wykonania. Warto zaznaczyć, że była to jubileuszowa, 60. już edycja tego najważniejszego podsumowania sztuki książki w Polsce.

– Organizator Gdańskich Targów Książki poinformował, że pomimo dwóch prób organizacji targów tym roku, zostają one przełożone na 2021 rok.

23. – Ruszyła Typoteka – indeks krojów pisma stworzonych przez twórców związanych z Polską.

Laureatem Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza został w tym roku dr. hab. Michał Roch Kaczmarczyk, autor książki Aporia wolności. Krytyka teorii społecznej wydanej przez Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

24. – Zmarł Ludwik Flaszen, pisarz, krytyk, tłumacz, reżyser, współzałożyciel Teatru Laboratorium i współpracownik Jerzego Grotowskiego – miał 90 lat.

28. – Zmarł Attila Szalai, węgierski polonista, dziennikarz, pisarz, tłumacz, dyplomata, uhonorowany nagrodą “Świadek Historii” (2019) – miał 70 lat.

29. –  Laureatem j Literackiej Nagrody Warmii i Mazur Wawrzyn 2019  została Bogdan Pniewski za książkę Nóż w plecy, czyli wspomnienia muzykantów.


Listopad 2020
1. – Zmarł Janusz Szuber – polski poeta, eseista, felietonista – miał 72 lata.

3. – Zmarł Tadeusz Chęsy, założyciel i wieloletni szef drukarni Pozkal. dzoiał NOT,  przewodniczący Sekcji Poligrafów SIMP.

5. – Poznaliśmy ostateczne wyniki tegorocznego Rankingu Polskich Drukarń Dziełowych (organizatorzy: magazyn “Wydawca”, Sekcja Poligrafów SIMP oraz PTWK). Zamiast tradycyjnego wręczenie dyplomów podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie laureaci zostali ogłoszeni w Internecie. Pierwsze miejsce zajęła drukarnia Petit Skład ‒ Druk ‒ Oprawa, drugie ABEDIK z Poznania, trzecie Akapit.

6. – W Canal+ Premium i usłudze „Telewizja przez internet” zadebiutował „Król” – nowy serial w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Produkcja powstała na podstawie książki Szczepana Twardocha o tym samym tytule.

7. – Zmarł  Zygmunt Gebethner, wydawca i księgarz, bohater powstania warszawskiego, członka zasłużonej dla polskiej kultury i dla świata książki rodziny GEBETHNERÓW.  Miał 97 lat.

– W związku ze stanem epidemii w Polsce do 29 listopada zostały zamknięte dla publiczności placówki kultury, m.in. kina, teatry, filharmonie, galerie sztuki i domy kultury.

13. – Zmarł Andrzej Pieniak inicjator i świetny organizator Targów Książki Edukacyjnej Edukacja XXI, działacz ZHP, Towarzystwa Polonia. Miał 83 lata.

10. – Nagrodę im. Józefa Mackiewicza otrzymał prof. Wojciech Roszkowski za książkę Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej.

12. – Do księgarń trafił Czuły narrator, pierwsza po Noblu książka Olgi Tokarczuk.

17. – Zmarł Robert D. Gamble – twórca i wieloletni szef Wydawnictwa Media Rodzina. Miał 83 lata.

18. – Zmarł teatrolog, ekolog i dziennikarz Arkadiusz Szaraniec. Za książkę  Warszawa dzika otrzymała tegoroczną nagrodę Warszawskiej Nagrody Literackiej w kategorii „edycja warszawska”

19. – Laureatem Bookera 2020 został pochodzący ze Szkocji Douglas Stuart, za swą debiutancką powieść  Shuggie Bain.

25. – Po raz 23. przyznano Doroczne Nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w dziedzinie kultury i ochrony dziedzictwa narodowego. Wśród tegorocznych laureatów znalazł się m.in. pisarz Wojciech Wencel. Nagrodę specjalną im. Tomasza Merty otrzymał historyk, prof. Wojciech Roszkowski.

26. – Ruszyły Targi Książki Historycznej, w tym roku w wersji on-line jako Spotkania Autorskie Targów Książki Historycznej. Tradycyjnie rozpoczęło je ogłoszenie laureatów Nagrody Klio na najlepszą książkę historyczną roku. Otrzymali je m.in. w kategorii autorskiej – Marta Grzywacz za książkę Nasza pani z Ravensbrück. Historia Johanny Langefeld (Wydawnictwo WAB), w kategorii monografia naukowa – Włodzimierz Karol Pessel za książkę Czerwono-biali i biało-czerwoni. Problemy sąsiedztwa kulturowego (Fundacja Duży Format i Wydawnictwo Akademickie SEDNO), w kategorii Varsaviana – Jarosław Zieliński za książkę PLAC. Warszawski plac Piłsudskiego jako zwierciadło losów i duchowej kondycji narodu (Wydawnictwo EKBIN).


Grudzień 2020

4-6. – Fundacja Historia i Kultura oraz miasto Katowice zorganizowały Salon Spotkań Autorskich w Katowicach on-line.

7. Poznaliśmy nazwiska 22 wrocławskich artystów, którzy otrzymali stypendia artystyczne Prezydenta Wrocławia na rok 2021. Miasto przeznaczyło na VI edycję konkursu 600 tys. zł. Stypendia przyznano osobom zajmującym się upowszechnianiem kultury w 6 różnych dziedzinach. W kategorii Literatura stypendium otrzymało sześć osób: Urszula Benka-Urbanowicz, Magdalena Drab, Joanna Frydryszak, Grzegorz Czekański Robert Gawłowski, w grupie Upowszechnianie kultury stypendium uzyskała Olga Szelc – w planie wydanie książki.

9. – Zmarł Henryk Bardijewski, pisarz, dramaturg, autor słuchowisk radiowych. Miał 88 lat.

– Podczas sprawozdawczo-wyborczego walnego zebraniu Sekcji Wydawców Edukacyjnych (SWE) Polskiej Izby Książki wybrano władze sekcji na kadencję 2020-2024. Przewodniczącą sekcji została Dorota Twarowska (Nowa Era sp. z o.o).

13. – Podczas gali finałowej Festiwalu Puls Literatury w Łodzi (5-13.12.2020) ogłoszono wyniki Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. W tegorocznej edycji Nagrody jej laureatem został Wojciech Nowicki.

14. Tegoroczna Nagroda Edytorska  Pióro Fredy trafiło do wydawnictwa Karakter za książkę Z rzeczy pierwszych autorstwa Eliota Weinbergera, w przekładzie Mikołaja Denderskiego i z projektem graficznym Przemka Dębowskiego. Natomiast Dobre Strony otrzymało wydawnictwo Dwie Siostry za książkę Turonie, żandary, herody z tekstem i ilustracjami Anny Kaźmierak.

20. – Polska Sekcja IBBY podało w wersji on-line wyniki konkursu Książka Roku 2020. Nagrodę za książkę dla dzieci otrzymała Justyna Bednarek za Zielone piórko Zbigniewa. Skarpetki kontratakują! (Poradnia K), za książkę dla młodzieży Ewa Nowak za Orkan. Depresja (HarperCollins Polska). Nagrodą graficzną Książka Roku 2020 uhonorowano Annę Kaźmierak za ilustracje i opracowanie graficzne książki Turonie, żandary, herody. Wiejska maskarada (Dwie Siostry) oraz Marię Strzelecką za ilustracje i opracowanie graficzne książki Beskid bez kitu (Libra PL). Nagrodę za za upowszechnianie czytelnictwa otrzymały panie Anna Sadowska i Grażyna Sobieska-Szostakiewicz.

21. – Jury Konkursu na uszlachetnioną okładkę książki ogłosiło wyniki swych obrad. Listę okładek wyróżnionych i nagrodzonych podano w formule on-line. Organizatorem Konkursu jest drukarnia cyfrowa Totem.com.

22. – Małgorzata Musierowicz otrzymała nagrodę literacką Biblioteki Narodowej “Skrzydła Dedala” – za “całokształt twórczości, w której z odwagą, humorem i przenikliwością uchwycone zostało piękno i dobro codziennego życia w sposób wolny od banału i kiczu”, a także za “pochwałę etosu inteligenta”.

Dodaj komentarz