Prawo

Prace George’a Orwella w ​​domenie publicznej

Pierwsze wydanie  Nineteen Eighty-Four (1984) z 1949 roku

Jak już pisaliśmy wcześniej, od 1 stycznia 2021 roku wszystkie prace George’a Orwella opublikowane za jego życia przeszły do ​​domeny publicznej. W Wielkiej Brytanii prawo autorskie obowiązuje przez 70 lat po śmierci autora, co oznacza, że od bieżącego roku każdy kto chce może wydawać prace Orwella, który zmarł w styczniu 1950 roku w wieku 46 lat.

Wiadomo już, że Oxford University Press planuje opublikowanie powieści Orwella w serii “World Classics”, a wydawnictwo Flame Tree przygotowują się do wydania kolekcji o nazwie “George Orwell Visions of Dystopia” (Spojrzenie Orwella na Autoutopię), w skład której wejdą Animal Farm (pol. Folwark zwierzęcy) i 1984 (Rok 1984), fragmenty autobiograficznej powieść  Down and Out in Paris and London oraz praca socjologiczna The Road to Wigan Pier (pol. Droga na molo w Wigan), a także – w całości – wspomnienia z hiszpańskiej wojny domowej Homage to Catalonia (W hołdzie Katalonii).

W sumie ilość dzieł Orwella, które przeszły do ​​domeny publicznej liczy 21 tomów. Ale nie wszystkie z nich i nie wszędzie będą wolne od praw autorskich. W Wielkiej Brytanii profesor Peter Davison był ojcem wydanych w połowie lat 80. XX w. sześciu powieści Orwella. Nikt nie może ich odtworzyć, ponieważ prawa autorskie do nich należą obecnie do Penguin Random House. Wydawcy muszą więc sięgnąć do tekstów standardowych wydań opublikowanych pod koniec lat czterdziestych ubiegłego wieku. W Stanach Zjednoczonych wyłączne prawa do publikowania powieści Orwella posiada Houghton Mifflin, a reszta wydawców musi czekać aż wygasać będą prawa do poszczególnych dzieł (95 lat od wydania) – pierwsze w 2030 roku na Burmese Days: A Novel (Birmańskie dni).

(źródło The Guardian)

Dodaj komentarz