Historia książki i druku

Pierwszy numer magazynu “Batman” sprzedany za 2,2 miliona dolarów

Podczas niedawnej aukcji zorganizowanej przez Heritage Auction wystawiony został do sprzedaż pierwszy numeru magazynu “Batman”. Uzyskana za niego cena przeszła wszelkie oczekiwania – to 3,2 mln USD, więcej niż słynny numer 27 magazynu “Detective Comics” (1939), w którym po raz pierwszy pojawił się Batmana. W grudniu 2020 roku egzemplarz tego komiksu sprzedano za 1,5 miliona USD.

Autorami okładki są Bob Kane i Jerry Robinson. W tym numerze po raz pierwszy pojawiła się postać Catwoman w jednej z historii podpisanych przez Billa Fingera.

Wyjątkową cenę tego wydania można w dużej mierze wytłumaczyć stanem zachowania, które jest prawie idealne, co jest niezyklwe rzadkie w przypadku wydawnictw sprzed 80 lat, tym bardziej, że ówczesne czasopisma drukowano na papierze niskiej jakości, jeszcze bardziej narażonym na niszczenie przez czas.

Magazyn był własnością Billy’ego T. Gatesa, który kupił go w 1979 roku za 3000 USD (obecnie 11 tys. USD). Wówczas komiks nie był tak popularny jak obecnie na rynku sztuki.

(źródło ActuaLitte)

Dodaj komentarz