Analizy/podsumowania Rynek za granicą Zagranica

Co czytali Rosjanie podczas pandemii 2020 roku?

Firma RBC zapytała wydawców oraz biblioteki elektroniczne, po jakie dzieła w tym trudnym 20202 roku ludzie sięgali najczęściej. Sytuacja była korzystna dla usług internetowych. Okres samoizolacji przyczynił się do zwiększenia liczby ich użytkowników.

Co ciekawe, preferencje gatunkowe Rosjan w 2020 roku, zdaniem wydawców i bibliotek internetowych, nie uległy zmianie. Wciąż istniało duże zapotrzebowanie na science fiction i fantasy, a także, co dziwne, na klasykę. Zwiększone zainteresowanie kryminałami i thrillerami trudno uznać za coś nowego. Ale załamanie się zainteresowania literaturą dziecięcą jest dość naturalne i wiąże się z wiosenną samoizolacją.

Mimo kryzysu na rynku wciąż pojawiały się publikacje wydawane w sposób tradycyjny – książki drukowane. Według wydawnictwa Azbuka-Atticus wśród bestsellerów roku 2020 znalazły się publikacje p nakładach od 18 do 26 tysięcy sprzedanych egzemplarzy. Do ulubionych należy literatura kobieca, typu prace 39-letniej Irlandki Cecilii Ahern. Jej Postscript sprzedał się w nakładzie prawie 25 tys. egz. Wśród literatury faktu tego wydawnictwa liderami sprzedaży były książki znanych powszechnie osób: Opiereżaja nekrołog (Uprzedzając nekrolog) aktora Aleksandra Szyrwindtaa (19188 sprzedanych egzemplarzy) oraz Wodka, kak neczto bolszeje (Wódka, jako coś więcej) aktora i reżysera Jewgienija Gryszkowca (13 167 egz).

Oczywiście książki edukacyjne dla dzieci i klasyka literatury dziecięcej cieszą się dużym zainteresowaniem. Na pierwszym miejscu Otwietstwennyj rebionok (Odpowiedzialne dziecko) Wery Połozkowej – zauważa wydawnictwo.

Znacznie wyższą sprzedażą może pochwalić się znana grupa wydawnicza Eksmo-AST. Jednak w porównaniu z rokiem 2019 liczba sprzedanych książek spadła o około jedną piątą. Autorami pierwszej dziesiątki bestsellerów „Eksmo” jest 6 znanych rosyjskich autorów i tylko trzech obcokrajowców. Wśród nich doskonale znani Pielewin, Rubina, Marinina, Ustinowa, Akunin. W pierwszej dziesiątce książek literatury faktu – publikacje o samodoskonaleniu, seksie, ciąży. W tej grupie znalazła się nawet książka ministra obrony RF Siergieja Szojgu pt. O wcziera (O wczoraj).

Jednak największym zainteresowaniem podczas samoizolacją cieszyły się biblioteki elektroniczne, przy czym oferujące audiobooki – robisz coś w domu i słuchasz arcydzieła. Serwis audiobooków Storytel zauważa, że ​​najpopularniejsze gatunki w 2020 roku, podobnie jak wcześniej, to science fiction i fantasy. Rosjanie aktywnie słuchali też kryminałów (wzrost o 30%) oraz literatury z zakresu psychologii i samorozwoju. W pierwszej piątce znalazła się też klasyka.

Najpopularniejsze audiobooki 2020 roku z literatury klasycznej według Storytel to:

  • George Orwell „1984”
  • Michaił Bułhakow Mistrz i Małgorzata
  • Alexandre Dumas Hrabia Monte Christo
  • Harper Lee Zabić drozda
  • Władimir Nabokow Lolita
  • Ray Bradbury Fahrenheit 451
  • Erich Maria Remarque Trzej towarzysze i Łuk Triumfalny
  • Lew Tołstoj Wojna i pokój.

Z gatunku książek dla dzieci młodzi czytelnicy najchętniej słuchali 17-godzinnej książki  literatury faktu Sapiens. Krótka historia ludzkości  autorstwa Yuvala Noah Harari oraz książka Miasto kobiet  Elizabeth Gilbert. Eksperci przypominają, że w 2019 roku popyt na audiobooki dla dzieci był niewielki – segment ten nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce. W 2020 roku gatunek ten zajął już siódme miejsce.

Wśród nowości minionego roku dla dorosłych na pierwszym miejscu pod względem popularności znalazła się seria audio Borisa Akunina Prosto Masa” To pierwszy autor rosyjski, który wszedł do międzynarodowej trzydziestki najczęściej słuchanych autorów Storytel.

(źródło Pro-Books.ru)

Dodaj komentarz