Filmy Rynek wydawniczy

Komedia „Ja, ‘Pobieda’ i Berlin” na podstawie książki Kuźmy Skriabina

W sierpniu 2020 roku we Lwowie kręcono oryginalną komedię „Ja, ‘Pobieda’ i Berlin” . Fabuła oparta jest na książce Kuźmy Skriabina, dzięki czemu widzowie będą mieli zapewnioną wspaniałą dawkę humoru.

Zdęcia do filmu ruszyły symbolicznie, w dniu urodzin pisarza – 17 sierpnia. Film w reżyserii Olgi Riaszinej kręci studio Star Media.

Film opowiada o przygodach początkującego muzyka Kuźmy, który wraz ze swoim przyjacielem Bardem jedzie do Berlina. Tam ma zamienić stary i zardzewiały samochód Pobieda na wóz zagraniczny. Z góry zgodził się na wymianę z niemieckim kolekcjonerem, nie wiedząc, że to wyprawa będzie nie tylko wspaniałą przygodą, ale też wzmocni jego charakter i pomoże odnaleźć siebie.


W filmie chcemy pokazać klimat świata Kuźmy, jego wizję życia, pozytywne nastawienie do wszelkich problemów i trudności (…) jesteśmy przekonani, że projekt będzie interesujący dla publiczności – młodzi widzowi zobaczą, jak „szaleli” ich rodzice, a każdy dorosły chętnie zanurzy się w tamte czasy – powiedział producent filmu Aleksiej Tierentiew.

Obsada filmu trzymana jest w tajemnicy, premiera w 2021 roku.


Kuźma Skriabin (właściwie Andrij Kuźmienko) (1968-2015). Ukraiński muzyk, pisarz. W 1981 razem z rodzicami przeprowadził się do Nowojaworowska, miejscowości przy polskiej granicy. Dzięki przeprowadzce młody chłopak odkrył Polskie Radio, dzięki czemu nauczył się płynnie mówić po polsku.

W 1989 założył zespół Skriabin, którego był liderem i jedynym członkiem występującym od początku istnienia aż do swojej tragicznej śmierci. Razem z nim wydał ok. 30 płyt z muzyką alternatywną i popem.

Napisał dwie autobiograficzne książki pt. Я, Побєда і Берлін (Ja, Pobieda i Berlin; 2006), Я, Паштєт і Армія (Ja, Pasztet i Armia; 2014) oraz niewydaną oficjalnie Місто, в якому не ходять гроші (Miasto, w którym pieniądze nie chodzą, 2018). Rozpoczął pracę nad kolejną książką pt. Я, К’юр і Крим (Ja, Kjur i Krym), której już nie ukończył.

Andrij Kuźmenko zginął 2 lutego 2015 roku w wypadku samochodowego w pobliżu wsi Łozowatka.

(źródło: 24Lwiw, wikipedia)

Dodaj komentarz