Najlepsze książki/plebiscyty

Wyniki plebiscytu Historia Zebrana – edycja 2020

Znamy już wyniki plebiscytu Historia Zebrana na najlepsze książki historyczne 2020 roku! Zwycięskie publikacje wybrane zostały w trzech kategoriach:
– W rolach głównych (biografie i wspomnienia postaci historycznych, ludzi tworzących historię lub doświadczonych nią),
– Okiem badacza 
(książki historyczne wyposażone w aparat naukowy, przeznaczone przede wszystkim dla zawodowych historyków lub pasjonatów tematu),
– Historia niebanalna 
(książki popularyzujące historię w nietuzinkowy sposób; wszelkie te, które nie mieszczą się w powyższych kategoriach).

Konkurs został zorganizowany przez redakcje Histmag.org i Granice.pl, a swoje nagrody przyznali osobno Internauci (łącznie oddano ponad 7 tys. głosów potwierdzanych za pośrednictwem telefonu komórkowego, co zwiększa wiarygodność wyników) oraz jurorzy – dziennikarze, naukowcy i doświadczeni recenzenci książek.

A oto wyniki:

Głosowanie jurorów:
1. Zofia Wojtkowska – „Saga rodu Czartoryskich” (Wyd. Iskry) [kat. W rolach głównych]
– Zofia Wojtkowska wykazała się nie tylko dużą odwagą, ale i wrażliwością tworząc portret jednego z najbardziej wpływowych rodów w historii Polski. Ten panteon nieszablonowych postaci staje się niejako zwierciadłem pokazującym zarówno wielkość, jak i kruchość polskiej państwowości. Bohaterowie książki Wojtkowskiej wiedzieli, że wielkie nazwisko i związana z nim pozycja społeczna nie jest przywilejem, ale zobowiązaniem. To uniwersalna lekcja dla nas wszystkich. – opowiada o zwycięskiej publikacji Piotr Abryszeński, szef działu recenzenckiego portalu Histmag.org.

2. Andrzej Friszke – „Państwo czy rewolucja. Polscy komuniści a odbudowanie państwa polskiego 1892–1920” (Wyd. Krytyki Politycznej) [kat. Okiem badacza]
– Książka jest bardzo cennym głosem w stulecie obchodów Niepodległej. Głosem przypominającym, jaką rolę odegrały środowiska lewicowe w procesie kształtowania się najpierw idei, potem walki, a następnie tworzenia zrębów państwa. Autor opisuje w sposób bardzo szeroki postacie z tej strony sceny politycznej. Czytelnik może zapoznać się z poglądami ówczesnych czołowych przedstawicieli tego nurtu i na podstawie tej gruntownie opisującej ówczesną rzeczywistość lektury – wyrobić sobie zdanie na ten temat. – opisuje zwycięską pozycję prof. Jarosław Kłaczkow, juror plebiscytu.

3. Julien H. Bryan – „Najbardziej tajemniczy kraj świata. Związek Sowiecki w fotografiach i tekstach Juliena H. Bryana 1930–1959” (IPN) [kat. Historia niebanalna]
– Estetyka i wysoka jakość merytoryczna – tak w skrócie można przedstawić niniejszą książkę. Dwujęzyczna, polsko-angielska publikacja prezentuje nieznane i mało znane zdjęcia Juliena Bryana, dokumentalisty, który starał się przedstawić na fotograficznej kliszy świat ZSRR. Kraj ten wydawał mu się egzotycznym zakątkiem globu, gdyż do 1933 USA nie utrzymywały z nim oficjalnych stosunków dyplomatycznych. Publikacja stanowi cenny materiał do badań, ale i ma wpływ na popularyzację minionych wydarzeń. Zdjęcia ukazujące wojenną codzienność to cenny skarb. – uzasadnia wybór jury z-ca red. naczelnego Histmag.org, Magdalena Mikrut-Majeranek.

Głosowanie Internautów:        

1. Nina Majewska-Brown – „Dwie twarze. Życie prywatne morderców z Auschwitz” (Wyd. Bellona) [kat. W rolach głównych]
– To pozycja, która w obszerny sposób tłumaczy skąd się wzięli, kim byli i jak żyli członkowie formacji SS. To książka pokazująca, jak niewiele potrzeba, by obudzić w ludziach nienawiść, nietolerancję i mordercze instynkty. Główną osią powieści jest historia esesmana Hansa i jego żony Ann – dumnej ze swojego męża, który w szeregach SS jest ceniony, coś znaczy i może lepiej przysłużyć się Führerowi. – opisuje książkę Patrycja Dyrda, internautka głosująca na nią w plebiscycie.

2. Andrzej Borcz – „Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939–1945  (IPN) [kat. Okiem badacza]
– Praca Andrzeja Borcza to nie tylko udana monografia. Zawiera przystępnie opracowane opisy różnych elementów konspiracyjnych realiów, dzięki czemu stanowi też dogodny punkt wejścia dla zainteresowanych tematyką polskiego podziemia niepodległościowego w kraju podczas II wojny światowej. – opowiada o zwycięskiej książce Mateusz Balcerkiewicz, redaktor naczelny Histmag.org.

3. Rafał Ziemkiewicz – „Cham niezbuntowany” (Fabryka Słów) [kat. Historia niebanalna]
– Jak sam autor napisał książka ta jest o „polskim mentalu”, opisuje i tłumaczy w niej nasze działania, wybory i wewnętrzne konflikty. Publikacja ta buduje w Polakach poczucie dumy np. z federacyjnego państwa, które zbudowaliśmy; z odzyskania niepodległości; z naszego charakteru narodowego i sposobu traktowania mniejszości. Uważam tę pozycję za niezbędnik każdego patrioty. – uzasadniał swój oddany głos Dawid Łabądź, internauta biorący udział w plebiscycie.


Redakcje portali Histmag.org i Granice.pl nagrodzą Wydawców zwycięskich publikacji pamiątkowymi dyplomami. Również Internauci biorący udział w głosowaniu zostaną nagrodzeni zgodnie z regulaminem plebiscytu.


Już na początku czerwca wystartuje kolejna edycja plebiscytu Historia Zebrana – tym razem na wybór najlepszej książki historycznej I półrocza 2021 roku. Wydawcy, dystrybutorzy oraz autorzy książek historycznych mogą już zgłaszać swoje tytuły do kolejnej edycji. Więcej informacji: https://historiazebrana.pl/jakzglosicksiazke

(info Histmag.org)

Dodaj komentarz