Konkursy Różne

Empik Go odkrywa nowe talenty!

Znamy zwycięzców konkursu na najlepszy scenariusz serialu audio. Córka psychopatka pojawia się w pogmatwanym życiu dawno niewidzianego ojca, po tym jak zabiła matkę. Czy tak brzmi zarys najciekawszej historii początku tego roku? Tak! Praca nadesłana przez Annę Robak-Reczek to zwycięski projekt, wyłoniony spośród niemal 500 zgłoszeń pierwszej edycji konkursu „Empik Go Story” na scenariusz audio. Dramat w najbliższych miesiącach zadebiutuje w aplikacji Empik Go.


Za nami pierwsza edycja „Empik Go Story”. Konkurs na najciekawszy scenariusz, na podstawie którego powstanie oryginalny serial audio, odbył się w szczególnym, pandemicznym czasie. Jednak liczba nadesłanych zgłoszeń przerosła oczekiwania organizatorów. Jury w składzie: Anna Kazejak (reżyserka i scenarzystka, współautorka scenariusza pierwszego polskiego serialu audio „Fucking Bornholm”), Marika Krajniewska (pisarka i Menadżerka ds. Relacji z Autorami w Empik Go), Magdalena Kostrzewska oraz Urszula Sęczyk-Bonczkowska (odpowiednio właścicielka i Menadżer Produktu w Maszynie do Pisania) przyznają jednogłośnie, że poziom nadesłanych tekstów pozytywnie zaskoczył jury. Wiele historii ma szansę na adaptację i produkcję w formie audio, e-booka lub książki drukowanej. Z autorami będą prowadzone rozmowy na temat współpracy.

Siła kobiet

Główną nagrodę w konkursie zdobył scenariusz nadesłany przez Annę Robak-Reczek i to właśnie on już w tym roku zadebiutuje w aplikacji Empik Go. Komediodramat przedstawiający historię młodej psychopatki, która żyje na własnych zasadach i zmusza do ich przestrzegania otoczenie, okazał się utworem, który najbardziej poruszył jury. Kluczem do zwycięstwa była unikalna fabuła z mocną, nieschematyczną bohaterką, dojrzały warsztat pisarski Robak-Reczek oraz zrozumienie specyfiki formatu audio. Autorka otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5 tysięcy złotych oraz podpisze kontrakt na realizację serialu audio.

Oprócz dwóch nagrodzonych historii oczarowało nas kilka innych pomysłów młodych twórców – mówi Paweł Heba, Dyrektor Kreatywny Empik Go. Konkurs Empik Go Story zainspirował nas do podjęcia szeregu działań mających na celu zbudowanie relacji z autorami i umożliwienie im wydania swoich utworów nie tylko w formie audio, ale także elektronicznej i drukowanej książki.
To będzie kolejny twórczy rok dla marki Empik Go.

Zmagania young adults

Wyróżnienie Maszyny do Pisania (szkoły kreatywnego pisania) i zarazem drugą nagrodę w konkursie otrzymał Jacek Kalinowski. W tym thrillerze obyczajowym jurorzy zwrócili szczególną uwagę na język, jakim autor zarysował fabułę. Historia nastoletniego chłopca-zombie, który musi odnaleźć się w trudnej dla niego rzeczywistości, to tytuł nie tylko dla młodego grona słuchaczy. Nieustanne zmaganie się głównego bohatera ze swoją innością, podejmowanie prób dopasowania się do społeczności oraz niewyjaśnione zaginięcia ludzi w tle intrygują i rozpalają wyobraźnię na wielu poziomach. Nagrodą dla wyróżnionego twórcy jest udział w wybranym kursie pisarskim Maszyny.

Zaskoczyła mnie ogromna liczba nadesłanych zgłoszeń. Tekstów, których chciałabym poznać ciąg dalszy, jest co najmniej kilkanaście, więc trudno było wybrać finałową dwójkę. Maszynową nagrodą postanowiliśmy wyróżnić “Braciszka zombie” za pomysł na historię, w której obyczajowość miesza się z kryminałem i grozą – mówi Magdalena Kostrzewska, właścicielka Maszyny do Pisania.

Fragment zwycięskiego scenariusza Anny Robak-Reczek:
LUIZA: […] Znajdziesz dla mnie bogatego męża, tatusiu?
WITOLD: Zastanowię się, kogo aż tak bardzo nie lubię, żeby go oddać w twoje ręce.
LUIZA: Na pewno masz kilku kandydatów, ty nikogo nie lubisz.
WITOLD: Nie wydaje cię się, że to smutne? Kobiety walczyły o niezależność. O to, żeby móc pracować. A ty z tego rezygnujesz?
LUIZA: Walczyły po to, żebym mogła wybrać, jak chcę żyć.


W tym roku Empik Go planuje nową odsłonę konkursu. W kolejnych edycjach będą mogli sprawdzić się twórcy biegle poruszający się w wybranym gatunku literackim.

(info Empik Go)

Dodaj komentarz