Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

„Wszystkie kolory świata” – Wydawnictwo Agora wraz z pisarzami i grafikami wspierają dzieci, wydając książkę

Wszystkie kolory świata to literacka akcja charytatywna, w ramach której Wydawnictwo Agora wyda książkę-cegiełkę, ze sprzedaży której cały dochód zostanie przeznaczony na wsparcie psychologiczne dzieci i młodzieży. Tytuł będzie mieć premierę 16 lutego br., od 4 lutego można ją kupować  w przedsprzedaży. Każdy może wspomóc akcję, kupując egzemplarz w księgarniach internetowych: Kulturalnysklep.pl, Publio.pl i Empik.com. We wszystkich kanałach sprzedaży egzemplarz tej wyjątkowej książki będzie kosztował 40 zł. Partnerami inicjatywy są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Empik.

7 sierpnia 2020 r. w Warszawie policja zatrzymała kilkadziesiąt młodych osób, biorących udział w manifestacji w obronie praw osób LGBT+. Przejaw dyskryminacji i nietolerancji ze strony władz sprawił, że nieformalna grupa zrzeszająca twórców dla dzieci – pisarzy, ilustratorów, tłumaczy i literaturoznawców, w reakcji na wydarzenia w stolicy opublikowała list wyrażający solidarność z protestującymi oraz tworząc ilustrację LUDZIE (autorką jest Joanna Rusinek), która szeroko obiegła media społecznościowe.

Poruszeni odzewem kolejnych twórców dopisujących się do listu, inicjatorzy akcji zwrócili się do Wydawnictwa Agora z pomysłem na antologię opowiadań dla dzieci. Inicjatywa ma na celu wyjście poza sam protest i rozszerzenie działań pomocowych na wszystkie grupy dyskryminowanych w Polsce dzieci.

Dzięki entuzjazmowi i ogromnemu zaangażowaniu 43 znanych i cenionych twórców kultury dla dzieci – pisarek i pisarzy, ilustratorek i ilustratorów – powstał wyjątkowy zbiór 20 utworów dla młodych czytelników i czytelniczek, które odwołując się do takich wartości jak empatia, szacunek dla odmienności, tolerancja, solidarność, przynoszą nadzieję na lepszy i otwarty na różnorodność świat. Publikacja skierowana jest do dzieci w wieku od 9 do 12 lat, a zawarte w niej utwory zostały ułożone w kolejności sugerującej wiek czytelnika.

Jedna z rozkładówek książki z ilustracją Emilii Dziubak

Teksty i ilustracje do Wszystkich kolorów świata stworzyli: Mariusz Andryszczyk, Anita Andrzejewska, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Katarzyna Bogucka, Aleksandra Cieślak, Maria Dek, Emilia Dziubak, Joanna Fabicka, Barbara Gawryluk, Andrzej Marek Grabowski, Monika Hanulak, Cezary Harasimowicz, Joanna Jagiełło, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Jona Jung, Grzegorz Kasdepke, Marta Kisiel, Katarzyna Kołodziej, Barbara Kosmowska, Agata Królak, Igor Kubik, Marta Kurczewska, Grażka Lange, Daniel de Latour, Joanna Olech, Anna Onichimowska, Paweł Pawlak, Adam Pękalski, Andrzej Pilichowski-Ragno, Jola Richter-Magnuszewska, Grażyna Rigall, Joanna Rudniańska, Joanna Rusinek, Michał Rusinek, Katarzyna Ryrych, Piotr Socha, Zofia Stanecka, Marcin Szczygielski, Marianna Sztyma, Adam Wajrak, Anna Wielbut, Rafał Witek. Wszyscy twórcy zaangażowani w powstanie książki pracowali całkowicie charytatywnie. Okładkę bez wynagrodzenia zaprojektował Paweł Pawlak, natomiast osobistym słowem wstępnym opatrzył książkę Przemek Staroń. Partnerami projektu są Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz Empik.

Rozkładówka książki z ilustracją Piotra Sochy

Bezpłatny telefon zaufania dla dzieci i młodzieży prowadzony jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę od 2008 r. Od 1 marca 2020 r. działa codziennie, 24 godziny na dobę. Przy telefonie dyżurują wykwalifikowani psycholodzy i pedagodzy, którzy potrafią rozmawiać z młodymi ludźmi o ich problemach i są w stanie udzielić im profesjonalnej porady w sytuacjach kryzysowych. W minionym roku eksperci odebrali blisko 62 tys. połączeń, 12,5 tys. wiadomości oraz podjęli 747 interwencji ratujących życie.

Wszystkie kolory świata to już trzeci charytatywny projekt Wydawnictwa Agora i polskich twórców. W 2020 r., dzięki sprzedaży książki-cegiełki pt. Nadzieja udało się zebrać kwotę 1 mln 570 tys. złotych, która pomogła wesprzeć aż 58 ośrodków pomocy społecznej i hospicjów. W 2015 r. dochód ze sprzedaży książki NieObcy w kwocie 150 tys. złotych, dzięki współpracy z Polską Akcją Humanitarną, przekazany został na pomoc uchodźcom – ofiarom wojny w Syrii.
(info Agora)

Dodaj komentarz