Różne Rynek wydawniczy

Spada zainteresowanie Walentynkami

Choć większość z nas twierdzi, że pandemia koronawirusa nie wpłynęła na nasz stosunek do Dnia Zakochanych, to odsetek osób planujących obchodzić Walentynki znacząco zmalał – z ponad połowy respondentów w poprzedniej edycji badania do zaledwie co trzeciego w tym roku.

Święto tylko dla młodych?

Młodzi ankietowani zdecydowanie chętniej planują celebrowanie 14 lutego. Wśród respondentów w wieku 18-35 odsetek osób, które zamierzają świętować Walentynki przekracza nieznacznie 45 proc. Wśród najstarszych badanych zadeklarowało tak niecałe 18 proc. Natomiast ponad połowa seniorów już teraz jest przekonana, że nie będzie obchodzić Walentynek. Jak wynika z Barometru Providenta aż co czwarty badany uważa, że to święto jest przeznaczone dla młodszych od niego osób. Wśród seniorów odpowiedziało tak ponad 40 proc.

Jeszcze w zeszłym roku najstarsi respondenci, choć także sceptyczni wobec Walentynek, świętowali je znacznie chętniej niż teraz – zauważa Karolina Łuczak, Rzeczniczka Provident Polska. – Powinniśmy pamiętać, że to właśnie seniorzy są grupą, którą najbardziej dotknęła społeczna izolacja związana z pandemią koronawirusa i to im najmocniej doskwiera samotność. Może to wpływać na ich niechęć do lutowego święta.

Najczęstszym powodem, dla którego rezygnujemy z obchodzenia Dnia Zakochanych jest przekonanie, że uczucia powinnyśmy okazywać na co dzień. Twierdzi tak niemal 40 proc. badanych. Natomiast niemal co trzeci badany przyznaje, że nie ma z kim spędzić tego święta.

Niemal 70 proc. respondentów otrzymało kiedyś prezent na Walentynki, przy czym wśród kobiet ten odsetek przekracza ¾. Jednak zaledwie co czwarty badany spodziewa się podarku w tym roku.

Mamy plan na Walentynki

Spontaniczne Walentynki nie są ulubionym sposobem świętowania Polaków i wolimy wcześniej przygotować związane ze świętem atrakcje. Większość badanych, którzy zamierzają obchodzić Dzień Zakochanych, już wcześniej planują ten dzień wspólnie z osobą, z którą chcą spędzić 14 lutego. Niespodziankę szykuje niecałe 40 proc. ankietowanych. Natomiast ok. 5 proc. nie zamierza robić żadnych planów i czeka na inicjatywę drugiej osoby. Zdecydowana większość z nas, bo niemal 90 proc. chce spędzić ten dzień ze swoim partnerem lub partnerką.

– Pandemia zmieniła nasze sposoby świętowania Walentynek. W tym roku nie możemy zdecydować się na romantyczną kolację w restauracji, która była niezwykle popularna w ubiegłym roku – podkreśla Karolina Łuczak. – Jak w poprzedniej edycji badania, wiele osób własnoręcznie przygotuje uroczysty posiłek. Ci, którzy nie ufają swoim możliwościom kulinarnym mogą zamówić jedzenie na wynos, jednocześnie wspierając branżę gastronomiczną.

W tym roku na uroczystą kolację w domu zdecydowało aż 36 proc. respondentów. Wśród kobiet ten odsetek jest wyższy o 10 pp. Zamówić posiłek na wynos planuje ok 13 proc. badanych. Do popularnych prezentów należą także słodycze, czy często wybierane przez panów kwiaty. Średnio, obchody Dnia Zakochanych będą kosztować nas ok. 130 zł.


O badaniu:

Barometr Providenta to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Badanie zostało zrealizowane przez Danae Sp. z o.o. metodą CAWI na próbie N=1040 dorosłych Polaków, w styczniu 2021 roku.

(info Provident)

Dodaj komentarz