Historia książki i druku

Francja: Muzeum Typografii w Tours szuka wsparcia społecznościowego

Ruszyła akcja crowdfundingowa, która ma pomóc w zebraniu funduszy na pokrycie kosztów czynszu i ubezpieczenia Muzeum Typografii w Tours. Prywatna instytucja kulturalna, próbując przetrwać, wybrała finansowanie społecznościowe. Muzeum musiało jesienią zamknąć swe podwoje z względu na trudną sytuację finansową, wynikającą z wymogów zdrowotnych narzuconych przez rząd.

Szef muzeum, emerytowany typograf, Muriel Méchin, zaproponował miastu Tours odsprzedaż swojego zakładu za 50 tys. zł euro. W innym przypadku zbiory muzeum zostaną sprzedane na licytacji.

Muzeum, zlokalizowane przy ul. Alberta Thomasa 15, w samym sercu Tours, kryje wiele skarbów zgromadzonych przez jego szefa. W tym nietypowym miejscu odwiedzający mogli odkryć imponującą kolekcję czcionek o różnych krojach pisma (w tym chińskich), inicjałów, drzeworytów, w tym zbiór z Komedii ludzkiej Balzaca i postaci z Historii Napoleona autorstwa Norvinsa, maszyn typograficznych różnych typów i z różnych epok, sprzętu introligatorskiego. W muzeum organizowane były seminaria dla dzieci i młodzieży, w tym pokazy produkcji papieru czerpanego.
(źródło Livres Hebdo)

Dodaj komentarz