Różne Rynek wydawniczy

Naukowcy wymienili korzyści płynące z regularnego czytania beletrystyki

Regularne czytanie może zmienić sposób pracy mózgu człowieka. Czytamy o tym w magazynie “Inc”. który zwrócił uwagę na badania amerykańskich naukowców.

Okazało się, że czytanie zwiększa inteligencję emocjonalną, sprzyja lepszemu zapamiętywaniu faktów, a także uczy nas skuteczniejszego poszukiwania rozwiązań skomplikowanych problemów. Z drugiej strony, im mniej ktoś czyta, tym szybciej te cechy zanikają.

Badania psychologów i neurologów wykazały, że czytanie rozwija empatię, natomiast czytanie powoli rozwija umiejętność skupienia się na problemach i skuteczniejszego wychwytywania złożonych informacji.

Metaanaliza wcześniejszych badań przeprowadzonych na Uniwersytecie w Rochester potwierdziła, że czytanie powieści prowadzi do niewielkiej, ale statystycznie istotnej poprawy wyników społeczno-poznawczych człowieka.

Ponadto ciągłe czytanie prowadzi do pogrubienia włókien nerwowych łączących prawą i lewą półkulę mózgu. Okazało się, że im grubsze włókna, tym bardziej rozbudowane są połączenia między półkulami mózgowymi.

W tym samym czasie profesor Harvardu Joseph Henrici w swojej książce The weirdest people in the world (Najdziwniejsi ludzie na świecie) doszedł do wniosku, że umiejętność czytania pomogła ludziom poprawić pamięć werbalną.

Naukowcy z Królewskiego Uniwersytety w Kanadzie (Queen’s University of Canada) wcześniej wymyślili sposób na określenie, ile myśli może nam pojawić w głowie – okazało się, że średnio 6200.

(źródło “Inc.”, zdjęcie pixabay/SabrinaEickhoff)

Dodaj komentarz