Dotacje Rynek wydawniczy

Wyniki naboru do programu „Partnerstwo dla książki” 2021

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał dotacje w ramach programu „Partnerstwo dla książki”. Wsparcie rządowe otrzymało 270 projektów, które otrzymały minimum 55 punktów oceny, odrzucono 374 (można się odwoływać). Dofinansowanie wynosiło od 5 do 40 tys. zł.

Sprawdzamy dla Państwa, kto i jakie wsparcie ministerialne otrzymał.

Największą ilość punktów (maksymalnie 100) otrzymała Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu – 91,6 punktu. Przyznana kwota to 20,8 tys. zł na akcję “Akademia Rodzinna. Literacka lokomotywa”.

Po 40 tys. zł (lub blisko tej kwoty) otrzymało 16 instytucji (w tym 8 bibliotek). Wśród nich Fundacja “Kultura nie boli” na tegoroczną edycję “Literatura na żywo w Big Book Cafe. Mały teatr” ; Fundacja “Pogranicze” na “Meridian Cafe – latająca kawiarnia literacka w kameralnych księgarniach w Polsce”; Miejska Biblioteka Publiczna im. Gustawa Daniłowskiego w Sosnowcu na działanie “Akcja – ilustracja, czyli kreatywne lato z biblioteką”; Fundacja Czas Dzieci na “Ostry Dyżur Literacki” (podkast z księgarni niezależnych); Miejska Biblioteka Publiczna im. Stanisława Grochowiaka w Lesznie na “Poezję Jazzu”, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie na trzecią edycję “Performatywna książka. Performatywna Biblioteka”, Gminna Biblioteka Publiczna w Lubartowie na “Książki, pszczoły, trzmiele to są twoi przyjaciele”, , Fundacja Miasto Literatury na akcję Krakowskie Księgarnie na Medal.

W granicach 30 tys. zł otrzymały m.in.: Dworzec Sp. z.o.o na “Stację Książka” – cykl spotkań autorskich oraz warsztatów literackich dla dzieci w Kinokawiarni Stacja Falenica (32,7 tys. zł), Książnica Stargardzka na “Biblioteka wielozadaniowa z kadrą do zadań szczególnych – cykl szkoleń dla bibliotekarzy” (33 120,00 zł), Miejska Biblioteka Publiczna im. Ł. Górnickiego GALERIA KSIĄŻKI w Oświęcimiu na “Bez gródek – czyli wprost o naturze. Makerspace w Bibliotece” (32,0 tys. zł), Biblioteka Raczyńskich na “Porannik książkowy” (32,5 tys. zł), Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie na “Kompas kreatywnego bibliotekarza” (29,725 tys. zł), Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach Haczyk na “Gliwickie spotkania literackie” (29,8 tys. zł), Fundacja Galicia Jewish Heritage Institute na drugą edycję “Galicja. Tu się czyta” (28,8 tys. zł), Polska Izba Książki – “Księgarnia miejscem kultury – szkolenie webinarowe dla księgarń stacjonarnych” (23,0 tys. zł).

A które instytucje wystąpiły o najmniejsze kwoty, czyli 5 tys. zł? M.in. Biblioteka Publiczna Gminy Tereszpol (“Od smyka do czytelnika” – działania promujące czytelnictwo wśród najmłodszych), Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Krzywiń (po 5 tys. zł na dwie akcje: “Ażurowe Mikołajki” i “Lawendowa literatura”), Miejska Biblioteka Publiczna w Mogilnie (“Wizjonerzy czy obserwatorzy? – sięgnij po książki by zrozumieć świat”).

A które wyliczyły najdokładniej swoje potrzeby? Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Słupsku na “Epidemię literacka” – 20 131 zł, Ośrodek Terapii Gestalt – Anna Szymańska na “Między okładkami 2021” – 16 128 zł, Dworzec Sp. z.o.o na wymienioną wyżej “Stacja Książka” – 32 704, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Margoninie na “Czytelnik na tropie” 17 427 zł. Gratulujemy precyzji.

Pełna lista na stronie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu/ Partnerstwo dla książki

Dodaj komentarz