Targi za granicą

Targi Non/fiction ze skandalem

W dniach 20-24 kwietnia w Moskwie odbyły się przełożone z grudnia ubiegłego roku Targi Non/fiction. Wzięło w niej udział 29 krajów (w tym Polska), książki prezentowało 300 wydawców, odwiedziło ją około 30 tys. gości. Ta najbardziej prestiżowa promocja książek w Rosji nie ustrzegła się jednak od skandalu – odwołano prezentację książki Kiry Jarmysz (Kiry Yarmysh) Niewierojatnyje proisszestwija w kamiere nr 4 (Niesamowite wypadki w celi nr 3).

Usunięta z programu książka to powieść, której bohaterka zostaje aresztowana na 10 dni za udział w proteście antykorupcyjnym. To pierwsza książka Kiry Jarmysz, sekretarza prasowego opozycyjnego polityka Aleksieja Nawalnego. Obecnie przebywa ona w areszcie domowym nałożonym na nią za apele na portalach społecznościowych o udział w proteście 23 stycznia, który według śledztwa doprowadził do zebrania się tłumu ludzi w centrum Moskwy i naruszenia przepisów sanitarno-epidemiologicznych. Areszt miała zakończyć się przed rozpoczęciem targów, ale sąd przedłużył je do 23 czerwca.

O odwołaniu prezentacji poinformowała na swoje stronie na Facebooku redaktor naczelna wydawnictwa Corpus Warwara Gornostajewa.

Jeszcze zanim targi non / fiction 2020 zostały przełożone z grudnia na marzec z powodu pandemii, program zawierał prezentację powieści Kiry Jarmysz „Niewierojatnyje proisszestwija w kamiere nr 4″. Około miesiąc temu potwierdziliśmy nasz program na targach i otrzymaliśmy odpowiedź, że prezentacja Jarmysz została przeniesiona z Amfiteatru do Małej Sali Autorskiej. A kilka dni później dowiedziałem się, że kierownictwo targów (a nie rada ekspertów, co jest ważne – upewniłem się, że zostało to zrobione bez wiedzy rady ekspertów) zasugerowało kierownictwu grupy wydawniczej Eksmo-AST, w skład której wchodzi Corpus, usunięcie prezentacji z programu. Odmówiłam i powiedziałam, że jeśli targi uznają, że Kira Jarmysz nie może uczestniczyć w programie, niech wyślą oficjalne pismo wyjaśniające przyczyny tej decyzji. Oczywiście nie otrzymaliśmy żadnego listu.

Decyzję organizatorów targów publicznie potępili już Galina Józefowicz, Borys Akunin, Anna Bersenewa, Dmitrij Pietrow i wielu innych.

Wg organizatorów targów to kierownictwo Eksmo-AST w ostatniej chwili przed wysłaniem katalogu do druku zamieniło prezentacje powieści Kiry Jarmusz na Jerusalem Alana Moora.


Kolejna edycja targów planowana jest na 2-6 grudnia 2021 roku.
(źródło: strona fecebookowa Kiry Yarmysh)

Dodaj komentarz