Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci Świat Książki – marzec 2021

Na marcowej liście pojawiły się dwie nowości, przy czym pierwsza od razu zajęła miejsce na czole stawki. Największy awans (z miejsca 19.) zaliczyła Rebeka Daphne du Maurier wydawnictwa Albatros, które jest rekordzistą tej listy – aż trzy książki znalazły się w pierwszej dziesiątce – gratulacje.


1. Nowość na liście i od razu na najwyższej pozycji – Afekt (seria z Joanną Chyłką, tom 13.) Remigiusza Mroza (Czwarta Strona): W nowej kancelarii prawnej Joannie Chyłce zostaje przydzielona sprawa będąca jej zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sytuację komplikuje fakt, że oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w Polsce – kandydata na prezydenta, który przed wyborami przoduje w sondażach. Sprawa skupia na sobie uwagę wszystkich mediów, gdyż jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale najprawdopodobniej także o wyniku wyborów.
Życie zawodowe Chyłki komplikuje się coraz bardziej, ale to nie koniec problemów. Prawdziwe zaczną się, kiedy w życiu Kordiana pojawi się pewna dziewczyna z jego przeszłości…

2. Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro (Agora S.A.) utrzymała swą pozycję: Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam?”. Jej książka to rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości.
Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.

3. Z pierwszego miejsca spadło Później Stephena Kinga (Albatros): Jamie od najmłodszych lat widuje zmarłych. I nie przypomina to tego, co znamy ze słynnego filmu z Bruce’em Willisem. Jamie może zobaczyć to, czego nikt inny nie widzi, i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Ale cena, jaką musi płacić za swoje nadnaturalne zdolności, jest bardzo wysoka. O czym doskonale wie matka Jamiego, która namawiała go, aby nikomu nie mówił, co potrafi. Taki dar nie może długo jednak pozostać niezauważony. I Jamie wkrótce będzie musiał pomagać nowojorskiej policji w śledztwie w sprawie, w której pewien morderca groził uderzeniem zza grobu.
Najnowsza powieść Stephena Kinga, to horror w najlepszym wydaniu – przerażający i poruszający.

4. O jedno miejsce spadł Pucio w mieście. Zabawy językowe dla młodszych i starszych dzieci Marty Galewskiej-Kustry z ilustracjami Joanny Kłos (Nasza Księgarnia)
Szósta część przygód Pucia, która może służyć zarówno dzieciom młodszym, jak i starszym przedszkolakom. Jej celem jest wzbogacenie słownika dziecka o nazwy nowych obiektów i czynności oraz rozwinięcie umiejętności opowiadania.

5. Jedno oczko w dół zaliczyła Maria Czubaszek. W coś trzeba nie wierzyć, Violetta Ozminkowski (Prószyński i S-ka): Maria Czubaszek, postać wyjątkowa, dla wielu kontrowersyjna, mistrzyni ostrych sądów i czułej drwiny, skradła serca milionom Polaków. Niechętnie mówiła o sobie, zasłaniając się kilkoma dyżurnymi anegdotami. Nie lubiła dzieci, zdrowego trybu życia, podróży, kochała palenie i psy.
Wojciech Karolak nic nie zmienił w pokoju żony od jej śmierci. Violetcie Ozminkowski udało się wejść w ten zatrzymany świat, poznać archiwum satyryczki i namówić na szczere rozmowy jej najbliższych. Dzięki temu mogła w niezwykły sposób opowiedzieć historię fascynującej kobiety, która pod uśmiechem skrywała samotność, smutek, a bywało, że i rozpacz.

6. O jedną pozycję w górę przesunęło się Niewidzialne życie Addie LaRue Victorii Schwab (We need YA): Francja, rok 1714. Uciekająca sprzed ołtarza młoda dziewczyna imieniem Adeline popełnia niewyobrażalny błąd. Zawiera umowę z diabłem. Faustowski pakt nakłada na nią ograniczenie – możliwość wiecznego życia bez szansy na bycie zapamiętaną przez kogokolwiek – dlatego Addie decyduje się opuścić swoją wioskę, albowiem straciła wszystko.
Dziewczyna jest zdeterminowana znaleźć dla siebie właściwe miejsce, nawet jeśli została skazana na wieczną samotność. Ale czy na pewno? Każdego roku, w dniu jej urodzin, tajemniczy Luc przychodzi z wizytą i pyta, czy Addie jest już gotowa, by oddać mu swą duszę. Ich mroczna i ekscytująca gra będzie trwać przez wieki. Minie trzysta lat, zanim Addie odwiedzi ukrytą w Nowym Jorku księgarnię i pozna kogoś, kto zapamięta jej imię – i nagle wszystko znów zmieni się na zawsze.

7. Z miejsca piątego spadł  Powrót Nicholasa Sparska (Albatros): Mistrz romantycznych historii wprowadza czytelnika w świat ukrywającego się lekarza i dwu kobiet, których sekrety zmienią jego życie…

8. O dwa miejsca w dół przesunęła się Czarna Góra Andrzej Pilipiuka (Fabryka Słów): Gdzieś w dziczy u stóp Uralu umiera były katorżnik. Jego samotna śmierć staje się początkiem drogi dla dwóch ludzi. Wiekowego zesłańca i kilkunastoletniego chłopaka. Każdy ruszy w inną stronę, a jeden z nich rzuci prawdziwe wyzwanie śmierci.

9. Na miejscu dziewiątym druga nowość na liście – wydanie Rebeki Daphne du Maurier z “filmową” okładką (Albatros). Powieść nagrodzona National Book Award: Podczas wyprawy na Riwierę Francuską nieśmiała dziewczyna poznaje zamożnego wdowca, Maxima de Wintera, i po krótkiej znajomości zgadza się za niego wyjść. Szczęśliwe chwile kończą się, kiedy małżeństwo przyjeżdża do Manderley – rodzinnej posiadłości Maxima. W mężczyźnie zachodzą niewyjaśnione zmiany, a nowa pani de Winter uświadamia sobie, że w ogóle go nie zna…i
Pozbawiona przyjaciół dziewczyna zostaje sama w ogromnej rezydencji, gdzie wciąż unosi się duch poprzedniej żony Maxima – Rebeki – która zginęła tu rok wcześniej w niewyjaśnionych okolicznościach. Nowa pani de Winter postanawia odkryć, kim była jej doskonała poprzedniczka i jaki straszny los spotkał ją w Manderley…

10. Listę pierwszych dziesięciu książek zamyka ekskluzywne wydanie Emmy Jane Austen (Świat Książki): Błyskotliwa komedia omyłek, której przedmiotem jest gra pozorów i iluzje, jakich dostarcza nam w nadmiarze nasz egoizm i zadufanie. W samym zaś środku intrygi stoi niezwykła bohaterka, pełna życia i wigoru, urocza, nieznośna i apodyktyczna Emma.
Emma Woodhouse mieszka z ojcem na angielskiej prowincji. Chociaż sama nie zamierza wyjść za mąż, próbuje swoich sił jako swatka. W sprawach serca jednak nie wszystko da się przewidzieć. Może z konwencjonalnych gestów, grzeczności przewidzianych etykietą, ukradkowych spojrzeń zostaną odczytane prawdziwe intencje? Jak to w komedii omyłek bywa…


Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:

  1. Ziemia obiecana, Barack Obama (Agora S.A.)
  2.  Duma i uprzedzenie (wydanie ekskluzywne) Jane Austen (Świat Książki)
  3. Szepty spoza nicości, Remigiusz Mróz (Filia),
  4. Gdzie śpiewają raki, Delia Owens (Świat Książki
  5. Księga zaginionych imion, Kristin Harmel (Świat Książki)
  6. Firefly Lane, Kristin Hannah (Świat Książki)
  7. Trzynasta opowieść, Diane Setterfield (Albatros)
  8. Mansfield Park, Jane Austen (Świat Książki),
  9. Nabór. Świadectwa z zaświatów, Janusz Szostak (Wydawnictwo Hards)
  10. Zjadacz czerni 8, Katarzyna Grochola (Wydawnictwo Literackie)

Dodaj komentarz