Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów sieci Świat Książki – kwiecień 2021

W stosunku do listy z połowy kwietnia w pierwszej dziesiątce tylko jedna nowość i przetasowania miejscami. Na pierwszych dwu miejscami zamieniły się  Czuła przewodniczka Natalii de Barbaro (Agora S.A.), która od początku marca utrzymuje się na czele stawki, oraz Terapeutka B.A. Paris (Albatros). W sumie pojawiła się jedna nowość, cztery książki awansowały, trzy zaliczyły spadek, dwie utrzymały swoje pozycje. 


1. Na miejscu pierwszym awans z drugiego powieść Terapeutka B.A. Paris (Albatros): Budząca dreszcz grozy opowieść o wymarzonym domu, który skrywa mroczną tajemnicę…


2. Na drugie spadła utrzymująca się w ścisłej czołówce od początku marca Czuła przewodniczka. Kobieca droga do siebie Natalii de Barbaro (Agora S.A.) utrzymała swą pozycję: Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam?”. Jej książka to rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości.
Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.


3. Awans o jedno miejsce zaliczyła powieść Gdzie poniesie wiatr Kristina Hannaha (Świat Książki): Teksas, rok 1934. Miliony ludzi pozostają bez pracy, a susza pustoszy Wielkie Równiny. Rolnicy walczą o zachowanie ziemi i dobytku. Plony są niskie, studnie wysychają, a burze pyłowe niszczą wszystko na swojej drodze.
W tych niepewnych, niebezpiecznych czasach Elsa Martinelli musi dokonać bolesnego wyboru: walczyć o ziemię, którą kocha, czy udać się do Kalifornii w poszukiwaniu lepszego życia? „Gdzie poniesie wiatr” to niezapomniany obraz „amerykańskiego snu”, widziany oczami niezwykłej kobiety, której odwaga i poświęcenie stają się znakiem szczególnym całego pokolenia.
Kristin Hannah pokazuje rzeczywistość Wielkiego Kryzysu i świat, w którym społeczeństwo podzielone jest na tych, którzy żyją godnie, i na tych, którzy nie mają zupełnie nic.


4. To miejsce utrzymał Afekt (seria z Joanną Chyłką, tom 13.) Remigiusza Mroza (Czwarta Strona): W nowej kancelarii prawnej Joannie Chyłce zostaje przydzielona sprawa będąca jej zawodowym koszmarem: ma bronić pedofila. Sytuację komplikuje fakt, że oskarżonym jest brat jednego z najważniejszych polityków w Polsce – kandydata na prezydenta, który przed wyborami przoduje w sondażach. Sprawa skupia na sobie uwagę wszystkich mediów, gdyż jej finał przesądzi nie tylko o losie oskarżonego, ale najprawdopodobniej także o wyniku wyborów.


5. O trzy miejsca awansował Jack Reacher: Strażnik, Andrew Child, Lee Child (Albatros): Reacher właśnie rozwiązał w Nashville palący problem – jak powiesić nad barem właściciela pubu, żeby za bardzo nie uszkodzić sufitu? – i nic go już nie trzyma w tym mieście. Kiedy więc trafia się podwózka, chętnie z niej korzysta. W sennej mieścinie 120 km dalej raczej nie ma nic ciekawego, ale kawę pewnie mają, więc czemu nie? I na kawie by się skończyło, gdyby Reacher nie stał się świadkiem próby porwania. Czterech na jednego. Wprawdzie radził już sobie z większą liczbą przeciwników, ale Rusty Rutherford nie, bo jest specjalistą od informatyki, a nie od walenia ludzi po mordach. I wyraźnie potrzebuje pomocy. Mieszkańcy miasta mają Rusty’emu za złe, że dopuścił do cyberataku, z powodu którego całe hrabstwo jest sparaliżowane. Ale to nie oni stoją za atakami na niego. Ci, którzy chcą go dopaść, są bezwzględnymi profesjonalistami. 
Reacher ma dwa wyjścia. Albo nieustannie odgrywać rolę niańki Rusty’ego, albo jak najszybciej ustalić, co mu się do diabła przydarzyło… i naprawić to, w swoim niepowtarzalnym stylu.


6. Horror Później Stephena Kinga (Albatros) zachował swą pozycję na liście: Jamie od najmłodszych lat widuje zmarłych. I nie przypomina to tego, co znamy ze słynnego filmu z Bruce’em Willisem. Jamie może zobaczyć to, czego nikt inny nie widzi, i poznać sekrety, których nikt inny nie zna. Ale cena, jaką musi płacić za swoje nadnaturalne zdolności, jest bardzo wysoka. O czym doskonale wie matka Jamiego, która namawiała go, aby nikomu nie mówił, co potrafi. Taki dar nie może długo jednak pozostać niezauważony. I Jamie wkrótce będzie musiał pomagać nowojorskiej policji w śledztwie w sprawie, w której pewien morderca groził uderzeniem zza grobu.
Najnowsza powieść Stephena Kinga, to horror w najlepszym wydaniu – przerażający i poruszający.


7. Jedyna nowość w pierwszej dziesiąte kwietniowej listy – Zawisza. Czarne Krzyże Jacka Komudy (Fabryka Słów): Najsłynniejszy polski rycerz, którego imię żyje do dziś: Zawisza Czarny. śmierć albo po zwycięstwo, ale zawsze za nim. Dla sługi, któremu dał słowo, sam zdobył oblężony zamek. Dla brata, wziętego do krzyżackiej niewoli, spali świat.
Historia wyjątkowego człowieka spisana ze swadą właściwą prozie Jacka Komudy, dbałość o szczegóły i realia historyczne, która zapewni rozrywkę na najwyższym poziomie i wielbicielom średniowiecznej historii i czytelnikom ceniącym przede wszystkim żywą, trafiającą w serce opowieść.


8. Z dziesiątego miejsca awansowała Duma i uprzedzenie, najgłośniejsza powieść Jane Austen (Świat Książki), na podstawie której zrealizowano równie głośny film. Nawiązuje do niej Helen Fielding w bestsellerowym Dzienniku Bridget Jones. Emma to niepozbawiona ironii i humoru kostiumowa opowieść o zamążpójściu.
Rzecz dzieje się na angielskiej prowincji na przełomie XVIII i XIX wieku. Niezbyt zamożni państwo Bennetowie mają nie lada kłopot – nadeszła pora, by wydać za mąż ich pięć dorosłych córek. Sęk w tym, że niełatwo jest znaleźć odpowiedniego męża na prowincji. Pojawia się jednak iskierka nadziei, bo oto posiadłość po sąsiedzku postanawia dzierżawić pewien młody człowiek, przystojny i bogaty…


9. Z piątego miejsca spadł Nowy Jork. Od Mannahatty do Ground Zero Magdaleny Rittenhouse (Czarne): Czy holenderscy osadnicy naprawdę kupili Manhattan od Indian za garść paciorków? Czemu budową Brooklińskiego Mostu kierowała kobieta bez inżynieryjnego wykształcenia? Co późną nocą robiła grupa bankierów uwięzionych w bibliotece pełnej drogocennych rękopisów? Magdalena Rittenhouse odpowiada na te pytania błyskotliwie i z pasją łącząc reporterską rzetelność z dociekliwością miłośnika historii i miejskiego przewodnika. Pisze o współczesnych reklamach przy Times Square i o legendarnym założycielu „New Yorkera”, po trosze hipisie, a po trosze chasydzie; opowiada o wielkich transakcjach finansowych i najdroższych sukienkach, których prototypy powstają w kuchenkach mikrofalowych. Spacerując po mieście, przemieszcza się w przestrzeni i czasie i układa ze swych opowieści wielobarwny kolaż. Efektem jest książka, która zaprasza do wędrówki po tym fascynującym, mitycznym i wciąż nieznanym mieście.


10. Ekskluzywne wydanie Emmy Jane Austen (Świat Książki) zamyka pierwszą dziesiętkę (spadek o jedno miejsce): Błyskotliwa komedia omyłek, której przedmiotem jest gra pozorów i iluzje, jakich dostarcza nam w nadmiarze nasz egoizm i zadufanie. W samym zaś środku intrygi stoi niezwykła bohaterka, pełna życia i wigoru, urocza, nieznośna i apodyktyczna Emma.
Emma Woodhouse mieszka z ojcem na angielskiej prowincji. Chociaż sama nie zamierza wyjść za mąż, próbuje swoich sił jako swatka. W sprawach serca jednak nie wszystko da się przewidzieć. Może z konwencjonalnych gestów, grzeczności przewidzianych etykietą, ukradkowych spojrzeń zostaną odczytane prawdziwe intencje? Jak to w komedii omyłek bywa…


Miejsca w drugiej dziesiątce zajęły następujące książki:

  1.  Wielki ały Książę, Antoine Saint-Excupery (Olesiejuk),
  2. Dziewczyna, kobieta, inna, Bernardine Evaristo (Wyd. Poznańskie)
  3. Powrót, Nocholas Sparks (Albatros)
  4. Czytanki naklejanki. Moc magii. Disney Kraina Lodu II, praca zbiorowa (Olesiejuk)
  5. Klara i słońce, Ishigro Kazuo (Albatros)
  6. Outpost, Dimitri Gluchovsky (Insignis Media)
  7. Czytanki naklejanki. Szukamy Krzysia! Disney Kubuś i Przyjaciele, praca zbiorowa (Olesiejuk)
  8. Mansfield Park (ekskluzywna edycja limitowana), Jane Austen  (Świat Książki)
  9. Zdarzyło się nad jeziorem Mystic, Kristin Hannah (Świat Książki)
  10. Nabór, Vincent V. Severski (Czarna Owca)

Dodaj komentarz