Trwa piąta edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów pod egidą Grahama Mastertona. Słynny brytyjski pisarz sam wybierze zwycięzców, a w październiku przyleci do Polski, by osobiście wręczyć im nagrody. W tym szlachetnym dziele wesprze go polska koleżanka po piórze, Joanna Opiat-Bojarska. Termin nadsyłania prac konkursowych mija 21 czerwca.
Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w 2016 roku. Masterton był wówczas nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku.
W czterech dotychczasowych edycjach konkursu wpłynęło aż 417 opowiadań od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski.
W czterech dotychczasowych edycjach konkursu wpłynęło aż 417 opowiadań od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski. Ubiegłoroczna odsłona odbyła się w okrojonej formie, jako że pisarz nie był w stanie przylecieć do Polski z powodu ograniczeń sanitarnych. Na tegoroczny minijubileusz konkursu organizatorzy szykują jednak kilka niespodzianek, które będą ujawniane stopniowo, a sam Masterton, który drugą dawkę szczepionki otrzymał w kwietniu, zapowiada, że tym razem nic nie powstrzyma go już przed przybyciem do Wrocławia.
Termin nadsyłania zgłoszeń do konkursu mija 21 czerwca 2021 roku. Ich preselekcji dokona sama Joanna Opiat-Bojarska. Następnie najlepsze opowiadania zostaną przetłumaczone na język angielski i przesłane pisarzowi, który dokona wyboru zwycięzców – przyznana zostanie nagroda główna oraz 9 nagród za drugie miejsce. Triumfator otrzyma specjalne trofeum, a cała wyróżniona dziesiątka – nagrody rzeczowe w postaci przenośnych odtwarzaczy DVD. W październiku Masterton przyleci do Polski, by osobiście wręczyć nagrody, a przy okazji tradycyjnie odbędzie kilka spotkań autorskich w Aglomeracji Wrocławskiej i odwiedzi swych ulubieńców z Domu Dziecka w Strzelinie.
W samym konkursie nie ma jednak przegranych – podobnie jak dotychczas, wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami.
Organizatorami konkursu, obok pisarza, są: Stowarzyszenie Aglomeracja Wrocławska, Zakład Karny w Wołowie, Wrocławski Dom Literatury, Dom Wydawniczy REBIS, Wydawnictwo Albatros oraz Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna w Wołowie.
(info Wrocławski Dom Literatury, fot. Grzegorz Rajter)
Dział, w którym zamieszczane są drobne informacje z rynku wydawniczo-księgarsko-poligraficznego.