Konkursy zagraniczne Rynek wydawniczy

David Diop laureatem International Booker Prize 2021 za “At Night All Blood Is Black”

Francuski pisarz David Diop został tegorocznym laureatem International Booker Prize za przetłumaczoną na j. angielski powieść Frère d’âme (At Night All Blood is Black)
Nagrodę w wysokości 50 tys. funtów Diop, autor dwóch powieści, dzieli z tłumaczką Anną Moschovakis.


At Night All Blood is Black opisuje historię Alfa Ndiaye, senegalskiego żołnierza walczącego za Francję podczas pierwszej wojny światowej – bohatera ogarnia szał po śmierci na froncie przyjaciela z dzieciństwa, staje się bezwzględną maszyną do zabijania wroga.

Około 135 tys. senegalskich żołnierzy walczyło w Europie podczas I wojny światowej, 30 tys. zginęło. Do napisanie powieści Diopa skłoniło milczenie swego senegalskiego pradziadka, który z nikim nie chciał dzielić się wspomnieniami z tego okresu. …Dlatego zawsze bardzo interesowały mnie wszystkie opowieści i relacje, które bezpośrednio nawiązywały do tej konkretnej wojny – powiedział niedawno w wywiadzie dla BBC.

David Diop (ur. 1966, Paryż) jest profesorem literatury (specjalizacja – francuska literatura XVIII wieku) na Uniwersytecie w Pau. Powieść At Night All Blood is Black (tytuł oryginału Frère d’âme ) ukazała się na księgarskich półkach w 2018, od razu stając się bestsellerem we Francji, gdzie trafiła na krótką liście 10 nagród literackich i zdobyła Prix Goncourt des Lycéens. Książka zdobyła też nagrody włoskiego Premio Strega Europeo i holenderskiego Europese Literatuurprijs.

Przewodnicząca jury, historyczka Lucy Hughes-Hallett, nazwała At Night All Blood is Black „niezwykłą powieścią”: Książka jest przerażająca – czytając ją, czujesz się jak zahipnotyzowany” – powiedział Hughes-Hallett. Dla niej ta książka jest „opowieścią o wojnie, ale także o miłości, przyjaźni walczących ramię w ramię młodych mężczyzn i niezwykle intensywnym związku ludzi, którzy razem ryzykują śmiercią. To także opowieść o języku – bohater nie mówi zbyt dobrze po francusku, więc jest to opowieść napisana po francusku, którą czytamy po angielsku, o człowieku myślącym w obcym dla siebie języku…

Diop wygrał decyzją większości jury, wśród których znaleźli się także dziennikarka „Guardian” i autorka Aida Edemariam, powieściopisarz Neel Mukherjee, historyk Olivette Otele oraz poeta i tłumacz George Szirtes.

Zwycięzców International Booker Prize 2021 ogłoszono podczas wirtualnej uroczystości transmitowanej na żywo z katedry w Coventry w środowy wieczór 2 czerwca.


Nagrodzona powieść została wybrana z grona sześciu, które trafiły na krótką listę:

  • At Night All Blood is Black – David Diop
  • The War of the Poor – Éric Vuillard
  • The Dangers of Smoking in Bed – Mariana Enríquez
  • In Memory of Memory – Maria Stepanova
  • When We Cease to Understand the World – Benjamín Labatut
  • The Employees – Olga Ravn

Poprzedni zwycięzcy to Han Kang z Korei Południowej i polska laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk.
(źródło The Guardian, fot. Wikipedia)

Dodaj komentarz