Rynek wydawniczy

„Polonia in Bologna”

14 maja ruszyły Międzynarodowe Targi Książki Dziecięcej w Bolonii – niestety tylko w wariancie on-linie. Z okazji targów Instytut Książki przygotował specjalny katalog „Polish Books for Children & Young Adults Awarded in 2020”, a także cztery wydarzenia.


W dniu otwarcia targów zaprezentowana została polska kampania społeczna „Mała Książka – Wielki Człowiek”. O akcji bookstartowej Instytutu Książki opowiedziała Gabriela Dul, jedna z pomysłodawczyń, organizatorek i koordynatorek kampanii.

We wtorek 15 czerwca mistrz ilustracji – Józef Wilkoń – w rozmowie ze znakomitą projektantką książek i ilustratorką Grażką Lange odkryje przed widzami swój magiczny świat ilustracji. Obok rzetelnej dyskusji i oceny kondycji polskiej książki dziecięcej dowiemy się, skąd wzięły się międzynarodowe sukcesy polskich ilustratorów, a także będziemy mogli przeżyć krótką sentymentalną podróż po bolońskich targach.

16 czerwca Instytut Książki zapraszam na webinar dr Anity Wincencjusz-Patyny (Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu). Znawczyni polskiego rynku wydawniczego, profesjonalistka w dziedzinie polskiej ilustracji i pasjonatka książki dziecięcej opowie o trendach obecnie dominujących w polskiej ilustracji. Wincencjusz-Patyna pokaże również najciekawsze książki polskich ilustratorów i autorów z ostatnich kilku lat.

Na koniec internetowych targów bolońskich (17 czerwca) IK zaprasza na pasjonującą debatę specjalistów w dziedzinie programów bookstartowych. Dyskusję poprowadzi znawca tematu z Wielkiej Brytanii, Peter Jenkins z BookTrust UK. Dyskutować oraz wymieniać się doświadczeniami i opiniami będą również Emmi Jäkkö z Finnish Reading Center, Izumi Sato z Bookstart Japan oraz Krzysztof Piskorski z Instytutu Książki.

Wszystkie wydarzenia rozpoczynają się o godzinie 11 i będzie można je zobaczyć na kanale You Tube – Books From Poland.

Katalog „Polish Books for Children & Young Adults Awarded in 2020” został przygotowany przez Instytut Książki z myślą o zagranicznych wydawcach, których zainteresowanie polską literaturą dla dzieci i młodzieży z roku na rok wzrasta. Zaprezentowanych zostało w nim 28 tytułów, których literackie i ilustratorskie walory zostały docenione przez jury najważniejszych konkursów w Polsce i na świecie. Uporządkowano je według czterech kategorii wiekowych – 3, 6, 9 i 13 lat. Wszystkie zawarte w katalogu książki zostały stworzone przez znakomitych polskich autorów i ilustratorów. Katalog można pobrać w tym miejscu.

(źródło Instytut Książki)

Dodaj komentarz