Różne Rynek wydawniczy

Czy dobra książka sama się obroni? Empik i Unia Literacka z nowym projektem promującym wybitną polską literaturę

W 2020 roku na półki Empiku trafiło ponad 15500 nowych książek – to blisko 300 premier tygodniowo. Jak nie przegapić najbardziej wartościowych pozycji w tak bogatej ofercie? Empik i Unia Literacka proponują rozwiązanie i ogłaszają wspólny projekt Wybór Krytyków, który ma wyróżniać wybitnych twórców współczesnej polskiej literatury. Stałe grono ekspertów – Paulina Małochleb, Olga Wróbel i Łukasz Grzymisławski – co miesiąc będzie rekomendować najciekawsze tytuły, które ukazały się w ostatnich tygodniach. Wybrane przez krytyków książki otrzymają wsparcie promocyjne, a czytelnicy będą mieli szansę przeczytać ich pogłębione recenzje oraz wziąć udział w specjalnych spotkaniach.


W poszukiwaniu wyjątkowej książki
Aby przeczytać wszystkie książki dodane do oferty Empiku w ciągu ubiegłego roku, trzeba by poświęcić na to kolejnych 18 lat. Tymczasem w ubiegłym roku po książkę sięgnęło 42% Polaków, a jedynie co dziesiąty robi to regularnie (1). Dla czytelników ważne jest, aby zainwestować swój ograniczony czas w naprawdę dobry tytuł. Według danych Biblioteki Narodowej, przy dokonywaniu wyboru najczęściej kierujemy się rekomendacjami znajomych i rodziny. Niemal ¼ Polaków informacji o książkach poszukuje także w Internecie (2). Znacznie trudniej niż jeszcze kilka lat temu, odnaleźć ciekawe recenzje literackie, które zainspirują do przeczytania konkretnej książki. Dominują notki promocyjne, rankingi, zajawki premier. Tytuły, które osiągają status bestsellera, utrzymują się w zestawieniach najpopularniejszych książek przez długie tygodnie, a nawet miesiące. Z kolei dzieła autorów mniej znanych, często bardzo wartościowe, potrafią przejść bez echa.

Niestety nie jest prawdą, że „dobra literatura sama się obroni”. Świetne książki często przepadają bez wieści, a czytelnicy, narzekający, że „nic dobrego się u nas nie pisze”, często po prostu nie mieli okazji, by się o nich dowiedzieć. Nie wystarczy bowiem wydać książki, żeby trafiła do czytelników – żeby tak się stało, musi ją wesprzeć albo potężna machina marketingowa, albo poważna krytyczna dyskusja, która w Polsce przez lata zamierała. Czas jej pomóc, a przy okazji – pomóc książkom i ich czytelnikom  – przekonuje Jacek Dehnel, pisarz i prezes Unii Literackiej.

Efektem wspólnego namysłu Empiku i Stowarzyszenia Unia Literacka nad sytuacją i kondycją współczesnej polskiej literatury, jest projekt Wybór Krytyków.

Krytyka literacka w XXI wieku
Pogłębione recenzje nie tylko wskazują szerokiej publiczności ważnych twórców, którzy nadają ton polskiej literaturze. Wpływają także na sposób odbierania tekstów i ożywiają debatę wokół książek, dzięki czemu czytanie staje się w większym stopniu wspólnym doświadczeniem. Jednym z celów Wyboru Krytyków jest przywrócenie wartościowej krytyce literackiej należnej pozycji – tak, aby służyła ona czytelnikom i oferowała im cenne wskazówki.

Do projektu zaproszono trójkę krytyków, na co dzień związanych m. in. z opiniotwórczymi tytułami prasowymi: Paulinę Małochleb, Olgę Wróbel i Łukasza Grzymisławskiego. Krytycy co miesiąc wybierać będą trzy najciekawsze premiery polskich autorów, które od wydania walczą o uwagę czytelników z murowanymi bestsellerami. Książki zostaną wyeksponowane na specjalnej podstronie Empik.com/wybor-krytykow oraz w wybranych salonach. Na platformie Empiku publikowane będą pogłębione recenzje krytyków literackich, które pozwolą lepiej poznać wyróżnione tytuły. W ten sposób w ciągu roku powstanie zbiór rekomendacji 36 książek, po które z pewnością warto sięgnąć. Wybór Krytyków wspierany będzie także przez ambasadorów reprezentujących Unię Literacką.

Podejrzani Caaakowie, zniknięcie kota Szatana i Polska Katolicka
Projekt ruszył w poniedziałek, 28 czerwca. Na dedykowanej podstronie Empik.com/wybor-krytykow internauci przeczytają recenzje pierwszych trzech książek: „Dewocje” Anny Ciarkowskiej (Wydawnictwo W.A.B.), „Łyski liczą do trzech” Olgi Hund (Wydawnictwo Czarne) oraz „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” Filipa Zawady (Wydawnictwo Znak). Każda z powieści porusza inny istotny problem współczesności, wszystkie jednak pozwalają trochę lepiej zrozumieć doświadczenia i perspektywę drugiego człowieka.

Czytelnicy mieli szansę dowiedzieć się jeszcze więcej o zaproponowanych przez krytyków powieściach podczas spotkania online, które odbyło się w środę 30 czerwca. W rozmowie wzięli udział: Zygmunt Miłoszewski – przedstawiciel Unii Literackiej, związani z projektem krytycy, a także autorzy wyróżnionych tytułów: Olga Hund, Anna Ciarkowska, Filip Zawada.


Olga Wróbel – kulturoznawczyni, muzealniczka, krytyczka literacka. Prowadzi fanpage Kurzojady, współpracuje z „Dwutygodnikiem” i jako recenzentka wewnętrzna z wydawnictwami Czarne, Filtry i WAB. Mieszka w Warszawie, jej pasją jest sadzenie roślin i rzeźbienie w chaosie.

dr Paulina Małochleb – krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Publikuje w „Polityce”, „Krytyce Politycznej”, „Przekroju”. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii” oraz bloga ksiazkinaostro.pl.

Łukasz Grzymisławski – od 2002 r. dziennikarz „Gazety Wyborczej”. Przez kilka lat szef działu Kultura, obecnie redaktor działu Świat i wicenaczelny magazynu „Książki”.

Rozwój projektu można śledzić na stronie Empik.com/wybor-krytykow

(info Account Executive Walk PR Sp. z o.o.

………………………………………..
1. Raport Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2020 r.”
2. Raport Biblioteki Narodowej „Ruch wydawniczy w liczbach 2019 r. – Książki”

Dodaj komentarz