Nowości wydawnicze Rynek wydawniczy

Pierwsza powieść Quentina Tarantino „Once Upon a Time in Hollywood” w sprzedaży

Pierwsza powieść Quentina Tarantino Once Upon a Time in Hollywood (Pewnego razu w Hollywood) pojawiła się na księgarskich półkach, co prawda nie w Polsce, ale w USA – należy jednak przypuszczać, że wkrótce zagości również nad Wisłą. Książka amerykańskiego scenarzysty i reżysera oparta jest na jego filmie o tym samym tytule, czytamy na łamach “New York Timesa”.

Powieść, oparta na dziewiątym filmie Tarantino “Pewnego razu … w Hollywood” (2019), wydana została w miękkiej oprawie i formachei popularnym w latch 70. dla masowych książek. Autor świadomie użył w niej prostego języka i wybrał hasło zgodne z duchem czasów: (Hollywood 1969 … You shoulda been there!) (Hollywood 1969… Szkoda, że cię tam nie było!).  Wielokropek, który pojawił się w tytule filmu zniknął z tytułu książki.

Film opowiada alternatywną wersję prawdziwych wydarzeń z udziałem postaci historycznych, w tym członków sekty Charlesa Mansona i jednej z jej ofiar, amerykańskiej aktorki Sharon Tate. Film zyskał dużą popularność wśród widzów, otrzymał szereg prestiżowych nagród, stał się najbardziej dochodowym filmem Tarantino również za granicą, zarobił ponad 370 milionów dolarów na całym świecie.

Książka w dużej mierze powtarza fabułę film: opowieść o konflikcie bohaterów z członkami sekty Charlesa Mansona pozostała bez zmian, kluczowe sceny całkowicie powielają poszczególne epizody filmu. Są jednak pewne różnice: losy niektórych postaci, ich przeszłość, miejsce w fabule, został rozbudowane, Tarantino skupia uwagę na jednego z dwóch głównych bohaterów, Cliffa Bootha (w filmie granego przez Brada Pitta) – asystenta popularnego niegdyś aktora Ricka Daltona (w filmie rola Leonarda DiCaprio). Czytelnicy poznają przeszłość Bootha i jego udział w II wojnie światowej.

O tym, że Tarantino planuje napisać książkę wiadomo już było w listopadzie 2020 roku, kiedy autor podpisał umowę na publikację dwóch książek z jednym z największych anglojęzycznych wydawców HarperCollins. Na razie nic nie wiadomo o drugim dziele reżysera, zatytułowanym „Cinema Speculation”, powieści z gatunku non-fiction.
(źródło “New York Times”)

Dodaj komentarz