Edytorstwo Różne

Zakładki van Gogha

W Muzeum van Gogha w Amsterdamie 5 czerwca została otwarta wystawa Here to Stay, prezentująca nabytki muzeum z ostatnich dziesięciu lat. Wśród eksponatów pasek papieru z rysunkami mistrza.


Odkrycie tego paska papieru o wymiarach 5 na 28 centymetrów zajęło ponad sto lat i wymagało pewnej dozy szczęścia, wypadając z wydanej w 1869 książki Histoire d’un Paysan autorstwa Émile’a Erckmanna i Alexandre’a Chatriana. Znajdziemy na nim trzy rysunki, dzieło Vincenta van Gogha.

Myślę, że to była zakładka – powiedział Teio Meedendorp, szef badań w Muzeum van Gogha w wywiadzie dla “The Art Newspaper”. – Dziwnie byłoby rysować w ten sposób bez powodu, a ona idealnie pasuje do książki, w której została znaleziona.

Książkę wysłał van Gogh latem 1883 roku swemu przyjacielowi malarzowi Antonowi van Rapparda. Myślę, że Erckmann-Chatrian przypadnie ci do gustu, zapewnił w liście z 15 czerwca. Histoire d’un Paysan to opis rewolucji francuskiej z punktu widzenia alzackiego chłopa, z ilustracjami podpisanymi przez Théophile’a Schulera.

Książka pozostawała w rękach van Rapparda aż do jego śmierci w 1892 roku, a następnie jego rodziny, która ostatecznie sprzedała ją muzeum w 2019 roku wraz z zakładką. Książka sygnowana  jest na okładce “Vincent “. Przyjaźń między mężczyznami zakończyła się w 1885 roku, gdy  Anton van Rappard ostro skrytykował litografię Van Gogha: ten z wściekłością podarł wykonany rok wcześniej portret starego przyjaciela.

Zakładka, a w niej trzy szkice idącej kobiety, siedzącego mężczyzny i siedzącej kobiety, została wykonana prawdopodobnie w 1881 roku, ale ten pasek papieru nie wydaje się być odosobnionym przykładem prac Vincenta van Gogha. Kilka tego typu pasków narysowanych w 1890 roku znajduje się w zbiorach amsterdamskiego muzeum .

(źródło ActuaLitte)

Dodaj komentarz