Festiwale literackie Targi, festiwale

Zakończył się Rabka Festival

A oto podsumowanie trzydniowego Międzynarodowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Rabka Festival.


W upalnym słońcu, blisko 40 rodzinnych drużyn przemierzało codziennie (od 7 do 10 lipca) park i bulwary w Rabce – Zdroju, rozwiązując literackie zagadki. Plenerowy „escape room”, mimo wydłużenia godzin pracy, nie był w stanie pomieścić wszystkich chętnych do przeprowadzenia „Poszukiwań w domu profesora”, inspirowanych Opowieściami z Narni. Za to ogromny, przyjaźnie zadaszony amfiteatr zapewniał wszystkim chętnym komfortowe warunki do udziału w spotkaniach autorskich. Z festiwalową publicznością spotkali się „na żywo”: Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Marianna Oklejak, Małgorzata Swędrowska, Katarzyna Kozłowska, Agnieszka Żelewska, Barbara Gawryluk, Rafał Witek, Witold Vargas, Agnieszka Wolny-Hamkało i Marta Kisiel. Fragmenty książek przeczytali aktorzy: Anna Cieślak, Jerzy Stuhr i Magdalena Walach.

Dorośli mogli uczestniczyć w specjalnie przygotowanej dla nich konferencji, podczas której 12 ekspertów dzieliło się inspiracjami, związanymi z promocją czytania i rozwijaniem kreatywności dzieci. Wręczono również nagrodę „Zwyrtała 2021” za najlepszy pomysł na promocję czytelnictwa. W tym roku „Zwyrtała” ponownie powędrował do biblioteki Stacja Kultura w Rumi. Nagrodzono projekt „Od baśni do fantasy”, w którym punkt wyjścia do znakomicie przeprowadzonych, nowoczesnych działań promocyjnych stanowiły tradycyjne opowieści kaszubskie – „Kaszubajki”.

Festiwalowe spotkania były transmitowane online. Towarzyszyła im emisja nagranych wcześniej filmów warsztatowych. Wszystkie wydarzenia Rabka Festiwal 2021 dostępne są w sieci: na Facebooku i na Youtube oraz na stronie www.rabkafestival.pl.

Ci, którzy dotrą do Rabki po festiwalu, mają jeszcze szansę zobaczyć festiwalowe wystawy, które będą czynne przez całe wakacje: „Maryjki” – ilustracje Marianny Oklejak – w Miejskiej Bibliotece Publicznej, „Bookface. Księga twarzy pisarzy” Tomasza Brody – w altanie na bulwarach nad Poniczanką, „Mała książka – wielka sztuka” – ilustracje Iwony Chmielewskiej, Elżbiety Wasiuczyńskiej i Józefa Wilkonia – w Zakładzie Przyrodoleczniczym oraz wystawę wakacyjnych inspiracji czytelniczych na tablicach w Parku Zdrojowym.

Festiwal zrealizowany został przez Agencję Promocyjną OKO, we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną w Rabce-Zdroju, dzięki dofinansowaniu ze środków Miasta Rabka-Zdrój i środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

(info Rabka Festival)

Dodaj komentarz