Rynek wydawniczy

The Society of Authors (SoA) (Stowarzyszenie Autorów) „potępia” rząd białoruski

Związek zawodowy pisarzy Wielkiej Brytanii potępił przeszukania na Białorusi pomieszczeń stowarzyszeń autorów: Białoruskiego Związku Pisarzy i lokalnego oddziału Związku Pisarzy Białoruskich.


14 lipca przeszukania objęły 21 organizacji pozarządowych. To część rozpoczętej przez KGB “szeroko zakrojonej operacji przeciwko ludziom o radykalnych poglądach”, w ramach której zatrzymani zostali także niezależni dziennikarze i działacze organizacji pozarządowych. Doszło do przeszukań ich mieszkań i siedzib. Wśród represjonowanych organizacji znalazły się m.in. Stowarzyszenie Dziennikarzy Białoruskich (SDB) , Centrum Obrony Praw Człowieka “Wiasna” – organizacja broniąca więźniów politycznych, nie mówiąc już o Białoruskim PEN-Clubie i Białoruskim Związku Pisarzy.

Według PEN International w 2020 roku w białoruskich więzieniach przebywa się 590 więźniów politycznych, przeszukania dotknęły niezależnych grup pisarzy, dziennikarzy, pracowników kultury i organizacji obrony praw człowieka.

W liście z 21 lipca Nicola Solomona, dyrektora generalnego SoA, czytamy: W zeszłym tygodniu w biurze Związku Pisarzy Białoruskich skonfiskowano dokumenty i komputery. Prezes Białoruskiego Związku Pisarzy Barys Piotrowicz ma zakaz opuszczania kraju…

SoA stwierdziło, że stoi ramie w ramię ze wszystkich białoruskimi pisarzami, artystami i innymi działaczy kultury, przyłączając się do Rady Pisarzy Europejskich, Białoruskiego PEN Clubu i PEN International w potępianiu trwającej przemocy i represji w kraju, zrozumiało też wiadomość, że białoruskie ministerstwo sprawiedliwości zamierza na stałe zamknąć PEN Club Białorusi.

SoA zwróciło się do ministra spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii posła Dominica Raaba, wzywając rząd brytyjski do wywierania większej presji dyplomatycznej na Białoruś w celu zakończenia tej krucjaty przeciwko wolności słowa.

Swoja solidarność z pisarzami Białorusi wyraził też francuski Pen Club.

(źródło wg ActuaLitte, fot. Andrew Keymaster / Unsplash)

Dodaj komentarz