Festiwale literackie Kiermasze książek

Pierwsza edycja Herling-Grudziński Festiwal

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach oraz Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, Wzgórze Zamkowe w Kielcach zapraszają na wielowątkowy festiwal literacki, organizowany po raz pierwszy w stolicy regionu świętokrzyskiego. Wydarzenie, którego patronem jest Gustaw Herling-Grudziński, to wielkie święto dla czytelników nie tylko z Kielc, ale także z całej Polski. Można wziąć w nim udział stacjonarnie lub za pośrednictwem mediów społecznościowych.


Organizatorzy festiwalu zapraszają do Kielc w dniach 3-5 września 2021.

Spotkania z pisarzami, publicystami, warsztaty, wystawy, nowości wydawnicze, kiermasze książek, konkursy, gry i zabawy ze słowem z udziałem znakomitych gości, projekcje filmów, konkursy, wycieczki, gra miejska oraz wiele innych atrakcji czeka na pasjonatów literackich przeżyć i kreatywnego spędzania czasu, począwszy od najmłodszych do najstarszych. Wydarzenia festiwalowe podzielono na kilka stref, aby każdy odbiorca mógł znaleźć coś dla siebie.

„Strefa spotkań” to prawdziwy raj dla tych, którzy chcą zobaczyć, posłuchać, porozmawiać z ulubionymi autorami. Wśród festiwalowych gości znajdą się m. in.: Magdalena Grzebałkowska, Agata Tuszyńska, Karolina Wilczyńska, Sylwia Winnik, Max Czornyj, Jacek Komuda, Stanisław Łubieński, Jacek Łukawski, Marcin Meller, Robert Małecki, Janusz Leon Wiśniewski.

„Strefa dyskusji” to dwa panele poświęcone wybitnym pisarzom związanym z Kielcami – Gustawowi Herlingowi-Grudzińskiemu i Jerzemu Pilchowi. Obu znakomitych twórców wspominać będą historycy literatury, reżyserzy, aktorzy, wśród nich m. in.: prof. Tadeusz Sucharski, prof. Feliks Tomaszewski, Jerzy Baczyński, Witold Bereś, Konrad Cedro, Małgorzata Halber, Igor Gorzkowski, Bronisław Maj, Andrzej Mastalerz. Zaproszenie przyjęła także Kinga Pilch, żona Jerzego Pilcha.

W „Strefie dziecięcego świata książek” na najmłodszych, rodziców i wychowawców czekać będą fascynujące warsztaty z psychologami, pedagogami i artystami, m. in. Marią Molicką i Małgorzatą Swędrowską. Bajkoterapia, czytanie wrażeniowe, tworzenie przedstawienia teatralnego pod kierunkiem Agaty Soboty z Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach, artystycznej „bajkowej pajęczyny” to niektóre z proponowanych tematów i zabaw z książką.

„Strefa edukacji” to interesujące lekcje i warsztaty z udziałem zaproszonych gości, skierowane do uczniów i nauczycieli.

Ci, którzy nie lubią siedzieć w miejscu i kochają przygody, będą mogli wziąć udział w wycieczkach, rajdach, piknikach i grze miejskiej. Idealnie odnajdą się w „Strefie tych, których nosi”.

W „Strefie kuchni z literatury” zaspokoją swój głód osoby, które szukają literackich i kulinarnych wrażeń. Dla nich przewidziano specjalne śniadanie na trawie w Parku Miejskim oraz dania przygotowane na podstawie literackich przepisów, serwowane przez Maksymiliana Przybylskiego, gotującego na co dzień zgodnie z naturą.

Kino pod chmurką wieczorową porą to artystyczna uczta dla miłośników dziesiątej muzy. W „Strefie filmu z literatury” czekać na nich będą znakomite filmowe adaptacje tekstów literackich.

„Strefa czytania na głosy” to miejsce dla tych, którzy lubią czytać na głos lub słuchać, jak inni czytają. Akcję poprowadzą znani aktorzy Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, Beata Pszeniczna i Dawid Żłobiński.

Do „Strefy wydawców” dotrą miłośnicy literatury różnych gatunków. Kiermasz książek zorganizowany w centrum Kielc z udziałem wielu polskich wydawnictw oraz półki bookcrossingowe wypełnione książkami zaspokoją gusta czytelników w każdym wieku.

W „Strefie wystaw” zaprezentowane zostaną dwie ekspozycje plenerowe. Jedna z nich poświęcona będzie związkom Gustawa Herlinga-Grudzińskiego z Kielecczyzną, druga – „Od Wincentego do Myśliwskiego” – w niezwykłej formie przedstawi dziedzictwo kulturowe regionu świętokrzyskiego.


Dla tych, którym wena twórcza nie pozwala spokojnie spać, propozycją nie do odrzucenia jest udział w Ogólnopolskim Konkursie Literackim na Opowiadanie im. Herlinga-Grudzińskiego o Nagrodę Marszałka Świętokrzyskiego. Hasłem przewodnim jest WIEŻA, rozumiana dosłownie lub metaforycznie. Zgłaszane prace muszą do niego nawiązywać. Na konkurs należy przesłać jedno opowiadanie o objętości do 7 stron wydruku komputerowego. Prace należy nadsyłać mailem do 5 sierpnia 2021 r. Dla zwycięzcy przewidziana jest nagroda w kwocie 5000 zł. Szczegóły w regulaminie konkursu


Zamysłem organizatorów Festiwalu jest przede wszystkim promocja czytelnictwa, wartościowej literatury, rozbudzenie potrzeb czytelniczych, integracja wielu instytucji oraz pasjonatów literatury wokół idei czytania, rozwijanie wiedzy na temat regionu kieleckiego, jego tradycji i kultury, ale także rozwój osobisty, wspólna pożyteczna zabawa, twórcze spędzanie wolnego czasu. Wiceprezydent Kielc Marcin Chłodnicki wyraził nadzieję, że wrześniowa odsłona to dopiero początek, a festiwal będzie się odbywał cyklicznie i na stałe wpisze się w kalendarz imprez organizowanych w Kielcach.


„Pociąg do literatury. I. Herling-Grudziński Festiwal” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Wsparcie finansowe zaoferowali także: Urząd Miasta Kielce, Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, Świętokrzyski Urząd Wojewódzki w Kielcach i Radio Kielce. Patronat honorowy nad Festiwalem objęli: Prezydent Miasta Kielce, Wojewoda Świętokrzyski i Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Partnerzy wydarzenia: Dom Środowisk Twórczych – Pałacyk Tomasza Zielińskiego w Kielcach, Instytut Dizajnu w Kielcach, Kieleckie Centrum Kultury, Regionalne Centrum Wolontariatu w Kielcach, Regionalne Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Kielcach, Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica”.

Festiwalowe zapowiedzi i aktualności na FB festiwalu.


Kontakt:

Miejska Biblioteka Publiczna w Kielcach
ul. Marii Konopnickiej 5, 25-406 Kielce
e-mail: biblioteka@mbp.kielce.pl, tel. (41) 362 70 13, (41) 368 54 09

Rzecznik Festiwalu
tel. 695 861 948

Wzgórze Zamkowe – Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej
ul. Zamkowa 3, 25-009 Kielce
e-mail: jolanta.bialek@zamkowa3.pl, tel. (41) 367 68 01


(info MBP w Kielcach)

Dodaj komentarz