Szkolenia

Mistrzowska Szkoła Poezji Wolnych Lektur

Biblioteka internetowa Wolne Lektury otwiera nabór do Mistrzowskiej Szkoły Poezji Wolnych Lektur – 3-miesięcznego kursu on-line dla miłośników poezji i początkujących twórców. Wśród wykładowców znajdą się poeci Justyna Bargielska i Grzegorz Uzdański, a także literaturoznawcy: prof. dr hab. Jerzy Jarniewicz z Uniwersytetu Łódzkiego, prof. dr hab. Piotr Śliwiński z Uniwersytetu im Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz mgr Łukasz Żurek z Uniwersytetu Warszawskiego. Projekt współfinansuje Miasto Stołeczne Warszawa.


Na kurs Mistrzowska Szkoła Poezji złoży się 48 wykładów prowadzonych przez wybitne postaci życia literackiego i wiodące autorytety akademickie z różnych uniwersytetów w Polsce. Autorskie wykłady i warsztaty będą prowadzone dwa razy w tygodniu przez Internet, co umożliwi udział osób mieszkających poza Warszawą. W kursie może uczestniczyć każdy, niezależnie od wieku i miejsca zamieszkania.

Szkoła będzie łączyć teorię z praktyką pisania. Ma na celu poszerzenie czytelniczego oraz pisarskiego warsztatu kursantów. Uczestnicząc w spotkaniach, dowiecie się między innymi, dlaczego warto pamiętać o Janie Kochanowskim, czytając wiersze dotyczące kolonizacji Marsa, w jaki sposób zmiana akcentu może symbolizować bunt oraz jak rymować, aby prawie nikt nie zauważył, że rymujecie – mówi mgr Łukasz Żurek, który właśnie obronił rozprawę doktorską na Uniwersytecie Warszawskim, a w Szkole Poezji Wolnych Lektur poprowadzi 12-tygodniowy cykl zajęć z poetyki pt. “Z lewej równo, z prawej poszarpane. Nauka o wierszu”. Z kolei Grzegorz Uzdański, pisarz, poeta i improwizator, twórca popularnego fanpejdża “Nowe wiersze sławnych poetów”, zaznajomi uczestników między innymi z parodią i pastiszem. Zderzymy też ze sobą różne strategie poetyckie i pomyślimy, co by było, gdyby niektóre znane wiersze napisać w zupełnie innym stylu – wyjaśnia, zapowiadając swój cykl wykładów.

W Polsce pisaniem szeroko rozumianej poezji – od hip-hopu, przez okolicznościowe wiersze, aż po awangardowe poszukiwania – zajmuje się aktywnie pewnie kilkadziesiąt tysięcy ludzi, a próby poetyckie na jakimś etapie życia są doświadczeniem kilkuset tysięcy. Popularne ostatnio szkoły pisania zajmują się głównie prozą. Szkoła Poezji Wolnych Lektur wypełnia dość istotną lukę edukacyjną – mówi Jarosław Lipszyc, prezes fundacji, działacz na rzecz wolnej kultury i poeta.

Warunkiem uczestnictwa w zajęciach na żywo, podczas realizacji nagrań, wraz z możliwością zadawania wykładowcom pytań, jest rejestracja w Towarzystwie Przyjaciół Wolnych Lektur i zadeklarowanie dobrowolnej, comiesięcznej darowizny na rzecz rozwoju Wolnych Lektur w wybranej przez uczestnika wysokości. Uczestnikom zajęć na żywo zostaną też wystawione dyplomy.


Biblioteka internetowa Wolne Lektury działa od 2007 roku i ma w swoich zasobach ponad 5700 utworów udostępnionych legalnie i bezpłatnie. Oprócz szeroko rozumianej klasyki literatury można tu znaleźć także tomiki wierszy poetów młodszego i starszego pokolenia, m.in. Justyny Bargielskiej, Miłosza Biedrzyckiego, Barbary Klickiej, Jerzego Jarniewicza, Juliana Kornhausera i Krystyny Miłobędzkiej. Wszystkie dostępne są tutaj.

Link do formularza zgłoszeniowego.

(info Wolne Lektury)


Dodaj komentarz