Festiwale literackie

Warszawa Singera po raz osiemnasty

Ostatni tydzień wakacji upłynie pod znakiem Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera. Wydarzenie, będące wizytówką stolicy i przyciągające liczną publiczność, odbędzie się już po raz osiemnasty.


Warszawa Singera zaprasza w świat różnorodnej, wielokulturowej Warszawy. Mieszkańcy i turyści mają do wyboru koncerty, spotkania autorskie, spektakle, pokazy filmowe, wystawy, spacery i wiele innych atrakcji. Odbywać się będą od 21 do 29 sierpnia, w różnych miejscach stolicy. O szczegółach opowiadali organizatorzy i goście podczas wtorkowej konferencji prasowej na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego.

Koncert inaugurujący festiwal tradycyjnie odbędzie się w Synagodze im. Małżeństwa Nożyków, a wystąpi Yoni Rose, światowej sławy kantor i śpiewak operowy. Natomiast na zakończenie festiwalu 29 sierpnia w Teatrze Wielkim zagra węgierski artysta Roby Lakatos – wirtuoz skrzypiec, kompozytor i znakomity aranżer. W trakcie festiwalu zaplanowano też występy znakomitych polskich artystów, m.in.: Doroty Miśkiewicz, Grażyny Auguścik czy Mikołaja Trzaski.

Bogaty jest też program Żydowskiego Salonu Literackiego, stałego punktu Festiwalu. Gospodarz cyklu Remigiusz Grzela przygotował między innymi spotkanie poświęcone Isaacowi Bashevisowi Singerowi, którego 30 rocznica śmierci przypada właśnie w tym roku. Organizatorzy zapraszają 21 sierpnia na spotkanie z Marianem Turskim i rozmowę o jego książce XI. Nie bądź obojętny, 29 sierpnia na rozmowę z pisarzem Józefem Henem (w 30. rocznicę wydania jego powieści Nowolipie). 28 sierpnia w Centrum Kultury Jidysz odbędzie się spotkanie z Joanną Rudniańską, tegoroczną Warszawską twórczynią, laureatką Nagrody Literackiej, rozmowę poprowadzi przewodnicząca jury Nagrody, Justyna Sobolewska.

Bogaty program przygotowano także dla miłośników teatru – podczas Warszawy Singera zobaczyć można będzie najciekawsze spektakle Teatru Żydowskiego z minionego sezonu, m.in. ostatnią premierę „Circus Kafka” w reżyserii Michała Walczaka.

Pełen program festiwalu można znaleźć na stronie Warszawy Singera. Część wydarzeń będzie transmitowana online.


Dodaj komentarz