Edytorstwo Historia książki i druku Różne Rynek wydawniczy

Unikalny i nieznany inkunabuł znaleziony w Hiszpanii

Pracownicy Biblioteki Menéndez Pelayo w Santander (Hiszpania) podczas prac nad katalogowaniem i digitalizacją zbiorów odkryli łaciński inkunabuł Expositio passionis domini secundum matheum: excerta ex Nicolao.


Poproszono ekspertów o zbadanie tego dzieła. To praca Francisco de los Santosa, zakonnika, muzyka, pisarza i hiszpańskiego historyka, członka Zakonu św. Hieronima. Dokument pochodzi z lat 1495-1497. Znaleziono go w pudle z drukami z późniejszych lata. To 21 inkunabuł w zbiorach Biblioteki.

Prezentacja odnalezionego inkunabuła

Paza Delgado, kierownik Biblioteki, stwierdza, że jest to niezwykle interesujące odkrycie dla badaczy. Podkreśla również techniczne elementy tego egzemplarza, a także jego wartość i historyczny kontekst powstania.

Według ekspertów księga zawiera komentarze do Ewangelii według św. Mateusza.

W księdze rzuca się w oczy kilka elementów: brak okładki i pierwszej strony bloku, puste miejsca na inicjały i duże litery – zostawiano je celowo, aby później je domalować, tekst bardzo zwarty, a także zastosowanie wielu skrótów maksymalizujących wykorzystanie papieru, bardzo szerokie marginesy i wreszcie pismo gotyckie.

Dwie inne prace tego autora są już skatalogowane w CCPB (Catálogo Colectivo del Patrimonio Bibliográfico). Dicteria ex doctorum libris collecta (wydrukowana w 1497 roku w Typografia Nebrissensis Gramatica), której egzemplarz znajduje się w Bibliotece Colombina w Sewilli, oraz dwa egzemplarze Canonis misse interpretatio ex theologis auctoribus (wydrukowane w 1495 roku w oficynie Manuela de Madrigala; jedne egzemplarz znajduje się w Bibliotece Narodowej, drugi w Bibliotece Publicznej Soria).


Według specjalistów na świecie zachowało się od 30 do 32 tysięcy inkunabułów. Według danych z katalogu Incunabula Short Title Catalog (ISTC), 35% z nich znajdziemy we Włoszech, 34% w Niemczech, 18% we Francji (Francuska Biblioteka Narodowa ma trzecią co do wielkości kolekcję), 8% w Holandii , 3% w Hiszpanii, 1% w Wielkiej Brytanii i 1% w innych krajach europejskich.

(źródło: Santander Ciudad , El Confidencial , ISTC, zna zdjęciu informacyjnym fragment Biblii Gutenberga)

Dodaj komentarz