Rynek wydawniczy

Czytamy lektury – rozpoczął się rok szkolny 2021/2022

Wraz z nowym rokiem szkolnym obowiązuje nowy kanon lektur. Zwraca uwagę spora liczba pozycji bezpośrednio związanych z religią, w tym aż pięć związanych z papieżem Janem Pawłem II (albo teksty papieża, albo o papieżu), patriotycznych, cieszy pojawienie się na liście nowych pozycji na rynku wydawniczym, jak choćby Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych Aleksandry i Daniela Mizielińskich, zaskakuje aż pięć książek Zofii Kossak-Szczuckiej.

Wydaje się, że zadaniem lektur szkolnych powinno być między innymi zachęcenie młodzieży do czytania w ogóle. Czy nowa lista temu sprzyja? To pozostawiamy do Państwa osądu.


Z listy lektur do klas I-III zniknęły: Zaczarowana zagroda (Alina Centkiewiczowa i Czesław Centkiewicz,), Oto jest Kasia (Mira Jaworczakowa), Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca? (Leszek Kołakowski) oraz Sposób na Elfa (Marcin Pałasz). Dołożono za to, jako propozycje do wspólnego czytania: Wścibscy (Dorota Gellner), Mania, dziewczyna inna niż wszystkie. Opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie (Julita Grodek), Psie troski, czyli o wielkiej przyjaźni na cztery łapy i dwa serca (Tom Justyniarski), Lilek. Opowiadania o dzieciństwie Karola Wojtyły (Piotr Kordyasz), Kłopoty Kacperka góreckiego skrzata (Zofia Kossak-Szczucka), Piaskowy Wilk (Åsa Lind) oraz Którędy do Yellowstone? Dzika podróż po parkach narodowych (Aleksandra i Daniel Mizielińscy).

W klasach 4-6 dzieci nie będą już czytać Winnetou Karola Maya, a bestsellerowa książka Rafała Kosika o przygodach trójki przyjaciół Felixa, Neta i Niki została przeniesiona z listy lektur obowiązkowych do uzupełniających. Do tej drugie listy dodano kilka tytułów: Pinokio (Carlo Collodi), Zwiadowcy. Księga 1. Ruiny Gorlanu (John Flanagan), Rzeka (Emilia Kiereś), Toposy i Lupus (Zofia Kossak-Szczucka), Klechdy sezamowe (Bolesław Leśmian), Kubuś Puchatek (Alan Aleksander Milne), Tecumseh (Longin Jan Okoń), Słoń Birara (Ferdynand Antoni Ossendowski), Czerwona kartka dla Sprężyny (Jacek Podsiadło), Posłaniec króla (Louis de Wohl).


W klasach 7-8 nastolatkowie nie będą już czytać książki Nancy H. Kleinbaum Stowarzyszenie Umarłych Poetów. Na tej liście znajdą się za to: Lloyd Cassel Douglas – Wielki Rybak, Zofia Kossak-Szczucka – Bursztyny (wybrane opowiadanie), André Frossard – Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II, Bolesław Prus Placówka, Henryk Sienkiewicz – Sąd Ozyrysa, Nicolas Sparks – Jesienna miłość, Melchior Wańkowicz – Ziele na kraterze (fragmenty tej książki były dotąd lekturą obowiązkową).

Fragmentu Przekroczyć próg nadziei Jana Pawła II zostały przeniesione z wykazu lektur uzupełniających w szkołach podstawowych do wykazu lektur uzupełniających, ale w zakresie rozszerzonym w liceach ogólnokształcących i technikach.

Licealiści nie będą już czytać obowiązkowo wierszy Marcina Świetlickiego (wg słów ministra edukacja i nauki Przemysława Czarnka “myśli zawarte w utworach nie reprezentują wartości, które wpisane zostały w podstawie programowej”), a z lektur na poziomie rozszerzonego języka polskiego wypadły: Jan Parandowski Mitologia, część II Rzym, François Villon Wielki testament, Piotr Skarga  Żywoty świętych.

W szkołach ponadpodstawowych do listy lektur uzupełniających doszło aż 10 pozycji: Kronika Książąt Polskich w opracowaniu Jerzego Wojtczak-Szyszkowskiego, Juliusz Słowacki  Listy do Matki (fragmenty), Henryk Sienkiewicz Listy z podróży do Ameryki (fragmenty), Stefan Żeromski – Ludzie bezdomni, wybór wierszy Ryszarda Krynickiego i Adama Zagajewskiego, Witold Pilecki Raport Witolda, Wiesław Kielar Anus mundi, Zofia Kossak-Szczucka Pożoga. Wspomnienia z Wołynia 1917–1919, wybrane opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, a także John Ronald Reuel Tolkien i jego Władca pierścieni. Drużyna pierścienia.

Na poziomie rozszerzonym wśród lektur uzupełniających znajdą się dodatkowo: Zofia Kossak-Szczucka Błogosławiona wina, Ferdynand Antoni Ossendowski Mocni ludzie; Ludzie, zwierzęta, bogowie, Krystyna Lubieniecka-Baraniak Gdy brat staje się katem, Jan Paweł II Przekroczyć próg nadziei (fragmenty), Tryptyk rzymski, Pamięć i tożsamość (fragmenty), Fides et ratio (fragmenty), Karol Wojtyła Przed sklepem jubilera, Stefan Wyszyński Zapiski więzienne oraz Paweł Zuchniewicz Ojciec wolnych ludzi. Opowieść o Prymasie Wyszyńskim.

Czekamy na Państwa uwagi!

Dodaj komentarz