Listy bestsellerów Rynek wydawniczy

Lista bestsellerów hurtowni Motyle Książkowe – sierpień

Na sierpniowej liście Motyli Książkowych aż trzy powroty (na miejscu pierwszym niepokonany Dziadek i niedźwiadek… Łukasza Wierzbickiego (Pointa) i cztery nowości.1. W sierpniu największym zainteresowaniem klientów Motyli Książkowych cieszył się Kaledarz rodzinny 2021-2022. Nas jednak interesują książki i z wielką przyjemnością ogłaszamy powrót na czołowe miejsce Dziadka i niedźwiadka – historia prawdziwa Łukasza Wierzbickiego (Wydawnictwo Pointa) – sympatycznie i prosto opisane losy niedźwiedzia Wojtka – czworonożnego przyjaciela żołnierzy z Armii Andersa.


2. Z siódmego na drugie awansował romans biurowy Mój Szef Melissy Darwoord (wyd. Melissy Darwoord).


3. Na to miejsca powraca kolejny romans biurowy Mój Szef, Mój As Melissy Darwoord (wyd. Melissy Darwoord).


4. To już siódmy ilustrowany atlas warszawskiej architektury wydany nakładem Centrum Architektury. ŚRÓD PN. Ilustrowany atlas architektury Śródmieścia Północnego obejmuje obszar warszawskiego śródmieścia rozciągający się na północ od Alej Jerozolimskich. Granicą północną jest zbudowana po wojnie Trasa W–Z, od wschodu Skarpa Warszawska i zabudowa staromiejska, a od zachodu aleja Jana Pawła II. Atlas przedstawia 76 budynków, założeń i detali architektonicznych, pomników i rzeźb znajdujących się na tym terenie. Każdemu obiektowi towarzyszy syntetyczna ilustracja i krótki opis w języku polskim i angielskim. Prezentacje architektury poprzedzone są dwujęzycznym wstępem z zarysem historii dzielnicy.


5. Z trzeciego na piąte miejsca spadł Głód. Pamiętnik (mojego) ciała Rxane Gay (wyd. Cyraneczka): To nie jest książka o odchudzaniu. Ani poradnik o zdrowym stylu życia. Ani też pocieszająca proza o “odnalezieniu siebie”. To bezwzględnie szczera historia zmagań z otyłością i napiętnowaniem. Pamiętnik o traumie, o prześladowaniu i bolesnym odzyskiwaniu własnego ciała. I o wielkim tryumfie.


6. Kolejna nowość (po ŚRÓD PN…). Lato, gdy mama miała zielone oczy Tatiany Tibuleac (Książkowe Klimaty):
Tatiana Țîbuleac w swojej debiutanckiej powieści, świetnie przełożonej z języka rumuńskiego, opowiada o tej najpierwszej i najważniejszej więzi, jaką jest więź z matką. Opowiada w sposób zmysłowy, pełen melodii, nienawiści i czułości. Opowiada genialnie – jak nikt dotąd.
Maciej Topolski


7. Wymazywanie – ostatnia powieść Thomasa Bernharda (wyd. Od Do) uznawana jest za jego szczytowe osiągnięcie literackie: W niezrównanym monologu Franza Muraua, który, otrzymawszy telegram z informacją o tragicznej śmierci rodziców i brata, jedzie z Rzymu do Wolfsegg, ogromnej rodzinnej posiadłości, by pochować zmarłych i zdecydować o przyszłym losie majątku, pisarz wygłasza zjadliwą i brawurową pod względem stylistycznym krytykę Austrii i utrzymującej się również po II wojnie światowej katolicko-narodowosocjalistycznej mentalności jej obywateli. Swoim zwyczajem autor szydzi absolutnie ze wszystkiego…


8. Ukochane równanie profesora autorstwa Yoko Agawy (Tajfuny): Jak przystało na wybitnego matematyka, Profesor ma swoje dziwactwa. Pewnego dnia w progu jego domu pojawia się nowa gosposia z synem, nazywanym pieszczotliwie Pierwiastkiem. Wspólne życie pokaże, że znacznie łatwiej jest napisać skomplikowane równanie niż ułożyć relacje z drugim człowiekiem.
Językiem, który pozwoli im zbudować namiastkę rodziny, stają się matematyka i baseball. Ale swoją znajomość z Profesorem gosposia i Pierwiastek będą musieli odbudowywać równo co osiemdziesiąt minut? Ukochane równanie profesora zostało wyróżnione pierwszą w historii nagrodą Hon’ya Taisho, przyznawaną przez japoński kolektyw księgarzy. 


9. Całkiem zwyczajny kraj Briana Porter-Szucsa (Wydawnictwo Filtry) pojawił się na liście Motyli Książkowych w lutym br. Po pół roku wraca do pierwszej dziesiątki: Całkiem zwyczajny kraj to Historyczny esej, w którym autor polemizuje z cierpiętniczo-bohaterską interpretacją polskich dziejów, tak powszechną w publicznym dyskursie, i oferuje świeże spojrzenie na kształtowanie się idei polskiej państwowości, a także formowanie się świadomości narodowej i społecznej po 1795 roku.
Porter-Szűcs jako „zewnętrzny” badacz nie ma problemu z kwestionowaniem mitów dotyczących naszej historii, co dla ich wyznawców może okazać się zaskakujące lub trudne do przyjęcia.
Czy faktycznie chłopi identyfikowali się z polskością? Czy na pewno II RP szanowała swoich niepolskich obywateli i przestrzegała ich praw? Czy życie w PRL było jedną wielką udręką? Czy Polacy mieli (i mają) jasną wizję państwa, czy kształtowało się ono niejako przez przypadek?
Siłą książki jest nie tylko niezależność myślenia autora oraz odkrywcze przykłady, ale też żywo prowadzona narracja i przystępny język.


10. Pierwszą dziesiątkę zamyka powracająca na listę (patrz lista pierwszej połowy maja) Choroba refluksowa przełyku. Dieta i jadłospisy, praca zbiorowa wydana przez EscapeMagazine.pl


Miejsca w drugiej dziesiątce:

11. Ararat – zbiór wierszy Louise Glück (A-5)
12. Kronika Młodości, Guy Delisle  (Kultura Gniewu)
13. Tech. Krytyka Środowiska Technologicznego, Jan Białek  (Garda)
14. Kwantechizm, czyli klatka na ludzi, Andrzej Daragan (Fabuła Fraza)
15. Szamańska choroba, Hugo Bader (BDM Hugo-Bader Media) )
16. Poza umysłem, Alan Watts (Okultura)
17. Buddyzm bez dogmatu, Stephen Batchelor (Okultura)
18. Kości, które nosisz w kieszeni, Łukasz Barys (Cyranka)
19. Kaszebe, Tomasz Słomczyński (Czarne)
20. Plan Warszawy 1655, praca zbiorowa (Muzeum Warszawy)

Uwaga: informacje o książkach pochodzą ze stron ich wydawców.

Dodaj komentarz