Rynek wydawniczy

Finałowa gala Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego już w sobotę, 11 września 

W sobotę, 11 września br. poznamy laureatkę 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Tegoroczna odsłona Nagrody przejdzie do historii nie tylko jako ta, do której swoje książki zgłosiła rekordowa (41) liczba wydawnictw – po raz pierwszy w finale znalazły się też wyłącznie kobiety: cztery autorki z zagranicy i jedna z Polski. Finałowa gala Nagrody odbywająca się Teatrze Studio w Warszawie będzie transmitowana na żywo na Wyborcza.pl i na profilu „Gazety Wyborczej” na Facebooku. 


Pięć najlepszych reportaży 2020 r., wybranych przez jury do finału 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, to:

  1. Nomadland. W drodze za pracą – Jessica Bruder, tłum. z jęz. angielskiego Martyna Tomczak, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.
  2. Kolekcjoner porzuconych dusz. Reportaże z Brazylii – Eliane Brum, tłum. z jęz. portugalskiego Gabriel Borowski, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 2020.
  3. Przyszło nam tu żyć. Reportaże z Rosji – Jelena Kostiuczenko, tłum. z jęz. rosyjskiego Katarzyna Kwiatkowska-Moskalewicz, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2020.
  4. Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady – Karolina Sulej, Wydawnictwo Czerwone i Czarne, Warszawa 2020.
  5. Klub. Seksskandal w komitecie noblowskim – Matilda Voss Gustavsson, tłum. z jęz. szwedzkiego Justyna Czechowska, wyd. Wielka Litera, Warszawa 2020.

Reportaże nominowanych autorek opisują problemy współczesnego świata ‒ sytuację człowieka żyjącego w systemie autorytarnym współczesnej Rosji czy w skrajnym ubóstwie brazylijskich faweli. Pokazują życie ludzi starszych, dotkniętych skutkami drapieżnego kapitalizmu w Stanach Zjednoczonych. Zauważają też najważniejsze wydarzenia ostatnich lat, czego przykładem jest akcja #MeToo (#JaTeż) i będące jej kontynuacją ujawnienie seksskandalu w Akademii Szwedzkiej. Mnogość perspektyw nie omija przeszłości ‒ oddaje głos przedmiotom i ubraniom, których rola w obozach koncentracyjnych, także symbolicznie, daleko wykraczała poza praktyczny aspekt.

W międzynarodowym jury 12. edycji zasiadają: Katarzyna Surmiak-Domańska (przewodnicząca), William Brand, Julia Fiedorczuk, Elżbieta Sawicka i Abel A. Murcia Soriano. Sekretarzynią jury jest Maria Krawczyk.

W sobotę, 11 września wieczorem dowiemy się, która z nominowanych autorek otrzyma Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego ‒ 100 tysięcy złotych.

Pozostałe finalistki odbiorą dyplomy i nagrody po 5 tysięcy złotych. Nagrodzone zostaną także tłumaczki oraz tłumacz finałowych reportaży.

Finałowa gala 12. edycji konkursu będzie miała miejsce w warszawskim Teatrze Studio – początek o godz. 20:00.

Transmisja tego wydarzenia będzie dostępna na Wyborcza.pl oraz na FB @Wyborcza (https://www.facebook.com/wyborcza).

Wszystkie autorki nominowane do Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego oraz ich tłumaczki i tłumacz pojawią się w Warszawie osobiście. W sobotę, 11 września w godzinach 14:00-15:55 odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem 5 finalistek w ramach Warszawskich Targów Książki, który poprowadzi Wojciech Szot. Całe spotkanie będzie tłumaczone z języka angielskiego na polski.

Natomiast w niedzielę 12 września, również na WTK o godz. 12.00 z laureatką tegorocznej edycji Nagrody porozmawia prof. Andrzej Leder.

Wszystkie wydarzenia towarzyszące 12. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego, odbywające się w ramach Warszawskich Targów Książki, będą transmitowane na profilu FB @NagrodaRK. (https://www.facebook.com/NagrodaRK)

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego jest formą wyróżnienia książek reporterskich, które podejmują ważne problemy współczesności i pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. To również forma uhonorowania mieszkającego przez ponad 60 lat w stolicy Ryszarda Kapuścińskiego, wybitnego reportera, dziennikarza i publicysty.

Nagroda ma charakter międzynarodowy i od 12 lat jest przyznawana za najlepszy reportaż książkowy opublikowany w Polsce i po polsku między 1 stycznia a 31 grudnia poprzedniego roku. Konkurs od pierwszej edycji nagradza także tłumaczy.

Miasto Stołeczne Warszawa jest organizatorem i fundatorem Nagrody, a patronat honorowy sprawuje Alicja Kapuścińska, żona pisarza. Konkurs współorganizuje redakcja „Gazety Wyborczej”. Partnerem Nagrody jest Fundacja im. Ryszarda Kapuścińskiego Herodot. Patronat honorowy nad finałem 12. edycji objęła Ambasada Szwecji. Patronat medialny: Wyborcza.pl, „Książki. Magazyn do Czytania” oraz „Duży Format”.

Szczegółowe informacje o dotychczasowych nominowanych, laureatkach i laureatach oraz o samej Nagrodzie można znaleźć na stronie Kulturalna Warszawa i na profilu FB Nagrody.

Wyborcza.pl/kapuscinski.

(info Agora)

Dodaj komentarz